معاون وزیر بهداشت هشدار داد:

فریب جدید دانشگاه‌های ‌خارجی

معاون آموزشی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی به شیوه فریبکارانه برخی دانشگاه های خارجی در جذب دانشجو اشاره کرد و گفت: بر اساس برآوردهای انجام شده تقاضای تحصیل در خارج از کشور در گروه علوم پزشکی چندان زیاد نیست.
کد خبر: ۴۰۸۲۶۷

دکتر محمدعلی محققی در گفتگو با مهر افزود: تحصیل در خارج از کشور ضوابطی دارد که وزارت بهداشت در این زمینه می تواند گروهی که برای خارج از کشور اقدام می کنند را رصد کند اما در بسیاری از مواقع گروهی از افراد خارج از مسیر وزارت بهداشت و بدون ارتباط با آن در دانشگاه های مورد علاقه خود به تحصیل می پردازند.

وی افزود: در این میان شاغلان به تحصیل در رشته هایی غیر از علوم پزشکی بیشتر به رایزنی های علمی مراجعه می کنند و از این رو آمار و ارقام بیشتری از آنها وجود دارد.

محققی اظهار داشت: بر اساس برآوردهای وزارت بهداشت تقاضای تحصیل ر خارج از کشور در گروه علوم پزشکی زیاد نیست و علت آن هم ظرفیت موجود در دانشگاه های علوم پزشکی است که بر اساس رقابت کنکور و ظرفیت های مازاد تعریف شده، در نظر گرفته شده است.

وی یادآور شد: میزان شهریه تنها مولفه موثر در انتخاب دانشگاه ها نیست و فراتر از آن هزینه ها و شرایط زندگی در یک کشور خارجی است که موجب می شود فردی رشته های معادل را در داخل یا خارج انتخاب کند. در حال حاضر بسیاری از شعب بین الملل علوم پزشکی ظرفیت های خود را پر کرده اند و آن هم به دلیل توانمندی علمی در گروه علوم پزشکی است.

معاون وزیر بهداشت افزود: بسیاری از دانشگاه های بی کیفیت خارجی در گروه علوم پزشکی قابل مقایسه با دانشگاه های علوم پزشکی تیپ سه ایرانی هم نیستند و از همین رو تحصیل در خارج از کشور تابع مولفه های متعددی از جمله شهریه است.

وی یادآور شد: در حال حاضر ما در ارزشیابی گروه علوم پزشکی با سخت گیری مراکز آموزش عالی را ارزشیابی می کنیم چرا که بسیاری از دانشگاه های خارجی به طور نمونه در کشور هند، دانشجویان خارجی را به شعب فرعی خود هدایت می کنند و آنها را از شعب اصلی دور می کنند، در حالیکه ملاک ما تحصیل در شعب اصلی یک دانشگاه است.

محققی گفت: البته هر فردی حق دارد که برای تحصیل خود برنامه ریزی کند اما باید مراقبت کند تا با پرهیز از اطلاعات نادرستی که بعضاً از سوی شرکتهای واسطه ای داده می شود و مسئولیتی هم در این زمینه ندارند، بهترین شرایط را برای تحصیل خود رقم زند.

newsQrCode
ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰

نیازمندی ها