jamejamonline
صفحه نخست عمومی کد خبر: ۳۹۰۸۴۴   ۱۹ اسفند ۱۳۸۹  |  ۱۹:۰۰

تغذیه و تناسب اندام

غذاهایی برای کاهش چربی بدن

حفظ تناسب اندام یکی از دغدغه‌های اصلی انسان‌های عصر صنعت و شهرنشینی است. حقیقت این است که با وجود کاهش فعالیت‌های بدنی و احاطه شدن با انواع و اقسام غذاهای فوری و پرکالری روز به روز بر تعداد افراد چاق در جوامع افزوده می‌شود. امروز شما را با چند ماده غذایی چربی‌سوز آشنا می‌کنیم که می‌توانند نقش موثری در کاهش حجم چربی بدن داشته باشند.

میوه‌های سرشار از ویتامین C: شاید تا به حال شنیده‌اید که گریپ‌فروت در زمره خوردنی‌هایی است که در کاهش حجم چربی نقشی پررنگ دارد، اما بهتر است بدانید علاوه بر این میوه تمام میوه‌هایی که از حیث ویتامین C غنی هستند، خاصیت چربی‌سوزی قوی‌ای دارند. ویتامین C به بدن کمک می‌کند تا هر چه زودتر بر متابولیسم و سوختن چربی‌ها کار کند و همچنین با فعال کردن اسید آمینه کارنیتین ظرفیت بدن را در سوزاندن و کاهش حجم چربی بدن کمک می‌کند. از بین میوه‌های حاوی ویتامین C مرکباتی همچون پرتقال، گریپ‌فروت، لیموشیرین و ترش، گوجه‌فرنگی و نارنگی بهترین نمونه‌ها به شمار می‌رود.

سیب: اگر می‌خواهید بعد از خوردن یک وعده غذای چرب مطمئن شوید که قسمت اعظم چربی خورده شده از بدنتان دفع شده کافی است یک عدد سیب متوسط را با پوست بعد از صرف غذا میل کنید. سیب حاوی ماده‌ای به نام پکتین است. پکتین سیب که تمایل بسیار زیادی به چسبیدن به چربی‌ها دارد بعد از خورده شدن در معده و روده به چربی‌های خورده شده می‌چسبد و از جذب آن از طریق جدار روده‌ها جلوگیری می‌کند و با ته‌نشین شدن آن به نواحی تحتانی روده‌ها سبب دفع سریع چربی‌ها از بدن می‌شود. توصیه می‌شود اگر به دنبال تناسب اندام هستید، روزانه حداقل 2 عدد سیب یکی بعد از ناهار و یکی بعد از شام در سبد غذایی‌تان قرار دهید.

سویا: اگرچه منابع مختلف پروتئینی همچون گوشت‌های مختلف و سویا به عنوان منابع غذایی مهم در سبد غذایی افراد محسوب می‌شود، اما درخصوص سویا بهتر است بدانید علاوه بر این که حجم پروتئین مورد نیاز بدنتان را از طریق یک منبع گیاهی تامین می‌کند، با خاصیت جذب چربی‌های خورده شده در معده خاصیت چربی سوزی بسیار بالایی دارد. سویا به دلیل این که ماهیتی حجیم و پرمنفذ دارد، علاوه بر جذب آب در جذب چربی‌ها هم نقشی کلیدی دارد البته به شرط این‌که به شکل آب‌پز یا بخارپز سرو شود نه سرخ شده.

عدس: اگر چربی شکمی بالایی دارید حتما در هفته بین 3 تا 4 وعده خوراک عدسی را در وعده‌های غذایی خود قرار دهید. عدس حاوی حجم بالایی فیبر و پروتئین است و علاوه بر این‌که قند خون فرد را تنظیم می‌کند، با جذب چربی‌های بدن در کاهش چربی‌های زائد دور شکم بسیار موثر است.

دکتر شیرین فرجی‌گودرزی

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
شنبه ساعت 4 اتفاق افتاد

شنبه ساعت 4 اتفاق افتاد

ساعت چهار بار نواخت.../به مادرم گفتم: «دیگر تمام شد»/گفتم: «همیشه پیش از آن‌که فکر کنی اتفاق می‌افتد/باید برای روزنامه تسلیتی بفرستیم...»

محتوای موفق را در اوج تمام کنیم

محتوای موفق را در اوج تمام کنیم

موفق‌ترین محتواها را باید در اوج تمام کرد و نباید این‌طور باشد که آن‌قدر یک برنامه را ادامه دهند که بیننده یا شنونده، زده شود.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
وضعیت قرمز گیشه

سینما سال جدید را هم با بحران شروع کرده و ظاهرا مردم هنوز رغبتی به فیلم دیدن ندارند

وضعیت قرمز گیشه

پیشخوان

بیشتر