jamejamonline
صفحه نخست عمومی کد خبر: ۳۷۷۶۷۷   ۱۳ دی ۱۳۸۹  |  ۱۹:۰۰

آخر‌هفته‌کجا‌‌‌ بریم؟

شهداد، قصر نیمه کاره پریان

البته کسی منکر این نیست که مناطق شمالی ایران جزو مناطق جذاب گردشگری هستند و به همین دلیل ما هر چندوقت یکبار جزئی از آن را به شما معرفی می‌کنیم مثل هفته پیش که برای‌تان از مجموعه روستاهای لاویج حرف زدیم، اما گردشگری فقط این نیست، همان وقت‌هایی که شما کنار ساحل خزر نشسته‌اید یا در جنگل‌هایش پرسه می‌زنید، همان وقت‌ها که در جاده‌های پیچ‌درپیچ به سمت شهرهای شمالی می‌رانید، آنها که گردشگران حرفه‌ای هستند مشغول ماجراجویی در مناطقی هستند که شما حتی فکرش را هم نمی‌کنید، مناطقی مثل کویر شهداد، سرزمین کلوت‌های عجیب و قصر‌های نیمه‌کاره پریان. دقیقا به همین دلیل هم ما کویر شهداد را برای معرفی به شما انتخاب کرده‌ایم. منطقه کویری شهداد در فاصله تقریبا یکصد کیلومتری شرق کرمان در حاشیه غربی دشت لوت قرار گرفته است.

زیباترین جزء کویر شهداد از نظر بسیاری از گردشگرانی که به آن سفر می‌کنند کلوت‌های غول‌پیکر آن است. اگر چه گروهی تصور می‌کنند این کلوت‌ها که به ویرانه‌های شهری خالی یا قصرهای جن و پری می‌مانند ساخت موجودات زنده هستند اما در واقعیت کلوت‌ها فقط حاصل فرسایش بادی هستند یعنی گذر دیوانه‌وار باد میان رسوبات سخت شده و کندن اجزای آنها و بارش باران‌هایی سیل‌آسا در گذشته است که باعث بوجود آمدن کلوت‌ها شده است. علاوه بر کلوت‌ها،‌ رود دائمی شور این منطقه و بلورهای درشت نمک در نزدیکی آن نیز از اجزای جالب این کویر است. اما اگر نظر ما را بخواهید آسمان صاف و پرستاره شهداد حتی از کلوت‌هایش هم دلرباتر است.

هرچند در نزدیکی این منطقه کمپ گردشگری با کپرهایی زیبا و مسقف با برگ نخل وجود دارد که اجاره اقامت در آنها نیز بسیار ارزان است اما تنها رفتن ناواردها به کویر برای گردشگری یعنی خطر کردن و به همین دلیل بهتر است برای بازدید از این کویر به تورهای گردشگری بپیوندید.

علی یوشی‌زاده

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
عید مظلوم غدیر در حجاز

عید مظلوم غدیر در حجاز

10سال پیش توفیق داشتم بروم حج تمتع. روزهایی تکرارنشدنی در زندگی‌ام. بین همان روزها هم روزهایی بود که در عمق جان‌ودلم ثبت شد. این روزها و ماجراها به این دلیل خاطره شد که با مظلومیت وجود نازنین مولای ما امیرالمؤمنین بی‌نسبت نبود.

ظهور قدرت‌های نوین تشدید افول آمریکا

ظهور قدرت‌های نوین تشدید افول آمریکا

ایالات‌ متحده‌آمریکا در تلاش برای حفظ هژمونی در حال افول خود، در پرونده‌های خاصی، متوسل به تحریم‌های یکجانبه برای اعمال فشار بر قدرت در حال ظهور چین شد. یکی از پاشنه‌های آشیل اژدهای خفته از نظر واشنگتن، هنگ‌کنگ است.

راه‌اندازی شبکه روس زبان و چشم‌انداز پیش ‌رو

راه‌اندازی شبکه روس زبان و چشم‌انداز پیش ‌رو

سازمان صداوسیمای جمهوری ایران در ادامه تلاش برای تقویت روابط فرهنگی-رسانه‌ای با کشورهای دوست، از جمله روسیه، اینک در مسیر اقدامی بنیادین و اساسی قرار گرفته است که می‌تواند روابط ایران و روسیه را در همه عرصه‌ها با تحولی چشمگیر و رو به جلو هدایت کند.

گفتگو

بیشتر
كودكان دلتایی؛ مبتلا و ناقل

بررسی‌ها نشان می‌دهد سویه دلتای ویروس كرونا نسبت به انواع قبلی مسری‌تر بوده و كودكان بیشتری را به‌صورت علامت‌دار مبتلا می‌كند

كودكان دلتایی؛ مبتلا و ناقل

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
وضعیت قرمز گیشه

سینما سال جدید را هم با بحران شروع کرده و ظاهرا مردم هنوز رغبتی به فیلم دیدن ندارند

وضعیت قرمز گیشه

پیشخوان

بیشتر