jamejamonline
صفحه نخست عمومی کد خبر: ۳۳۹۷۷۴   ۲۱ تير ۱۳۸۹  |  ۰۰:۰۴

همان‌گونه که در مباحث قبل گفته شد ویروس اچ‌آی‌وی با ورود به سلول‌های دفاعی بدن و تخریب آنها سیستم ایمنی فرد مبتلا را دچار ضعف پیشرونده کرده و او را مستعد ابتلا به بیماری‌های فرصت‌طلب می‌کند. برخی از این بیماری‌ها مثل سینوزیت، اسهال، زونا، ذات‌الریه و سل در افراد معمولی هم دیده می‌شوند، ولی در مبتلایان به ایدز شیوع بسیار بالاتری داشته و به درمان‌های معمول پاسخ نمی‌دهند.

دسته دوم بیماری‌هایی هستند که در افراد عادی وجود ندارند و ضعف ایمنی شدیدی که به واسطه ویروس ایدز ایجاد شده است، منجر به این گونه بیماری‌ها می‌شود. این دسته از بیماری‌ها شدیدتر بوده و مرگ و میر زیادتری دارند.

سینوزیت چرکی بیماری آشنایی است و علائم آن خروج چرک از بینی و درد قسمت بالایی صورت و گاهی تورم و قرمزی پوست صورت است.

این بیماری در مبتلایان به ایدز بسیار شایع و بد قلق است. عفونت چرکی ریه‌ها یا پنومونی به واسطه ورود انواع میکروب‌ها به بدن بیماران مبتلا به ایدز ایجاد می‌شود.

علائم پنومونی در بیماران مبتلا به ایدز مثل افراد عادی شامل سرفه، تب، درد سینه و خلط است، ولی بسختی درمان می‌شود.

نوعی از پنومونی فقط در بیماران دچار ضعف شدید ایمنی به واسطه انگلی به نام پنوموسیستیس ایجاد می‌شود. این بیماران ابتدا دارای سرفه و تنگی نفس کمی ‌هستند، ولی بیمار روز به روز بدحال‌تر می‌شود و داروهای معمولی تاثیری روی بیماریشان ندارد.

بتدریج بیمار دچار کاهش وزن و تنگی نفس شدید شده و اگر بیماری بموقع تشخیص داده نشود باعث مرگ بیمار می‌شود.

میکروب سل از دسته میکروب‌هایی است که در افراد سالم و دارای ایمنی قوی نمی‌تواند فعالیت کند. این بیماری در مناطقی که مردم دچار سوءتغذیه و سلامتی عمومی‌ پایینی هستند شیوع دارد. سل در کشورهای پیشرفته ‌ طی نیمه دوم قرن بیستم بخوبی مهار شده بود، اما با گسترش بیماری ایدز در این جوامع بار دیگر بیماری سل همچون غول خفته‌ای بیدار شده است.

علائم بیماری سل شامل سرفه، خلط چرکی، خلط خونی، کاهش وزن و ضعف عمومی‌است. این بیماری یکی از دلایل اصلی از بین رفتن بیماران ایدزی است و در این بیماران صد برابر افراد معمولی شایع است.

ضایعات دهانی شامل برفک و آفت در ایدزی‌ها بسیار زیاد است. آفت‌ها که ضایعات دردناک دهانی هستند، به وفور در افراد معمولی هم دیده می‌شود و مختص بیماران ایدزی نیستند.

برفک دهانی که عامل آن قارچی به نام کاندیدا می‌باشد و ضایعات سفید رنگی در دهان خصوصا قسمت پشتی زبان و حلق ایجاد می‌کند، در افراد بالغ بسیار نادر است و وجود آن احتمال ضعف ایمنی را مطرح می‌کند.

زخم‌های مری که باعث می‌شود بیمار موقع قورت دادن غذا درد زیادی در قسمت بالای جناق احساس کند نیز از دسته بیماری‌های مربوط به ایدز هستند. با آندوسکوپی می‌توان این گونه زخم‌ها را تشخیص داد و نمونه‌برداری کرد.

چند نوع انگل فرصت‌طلب وجود دارند که در روده بزرگ بیماران مبتلا به ایدز لانه گزینی کرده و ایجاد اسهال‌های شدید، طولانی و مقاوم به درمان می‌کند.

دکتر رضا کریمی /  متخصص بیماری‌های داخلی

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
شرط اول رفع تحریم‌ها

شرط اول رفع تحریم‌ها

درباره برجام و چگونگی مواجهه با آن راهکارهای مختلفی در نظر گرفته شده اما نکته اصلی این است که مجلس شورای اسلامی قانونی را تحت عنوان اقدام راهبردی برای رفع تحریم‌ها به تصویب رساند و از سوی شورای نگهبان هم مورد تایید قرار گرفته است و نوع مواجهه ما با برجام باید دقیقا منطبق با مفاد قانون تصویب شده از سوی مجلس باشد.

کف مطالبات ایران

کف مطالبات ایران

آمریکا برای بازگشت به برجام باید تمام تحریم‌ها علیه ایران را لغو کند چرا که بدون لغو تحریم‌ها بازگشت معنایی ندارد، همان‌طور که رهبری تاکید داشتند ابتدا همه تحریم‌ها لغو شده و پس از آن باید خواستار بازگشت به برجام باشند.

خود را شیفته مذاکره نشان ندهیم

خود را شیفته مذاکره نشان ندهیم

تجربه گذشته نشان داده هرگاه جمهوری‌ اسلامی ایران در مقابل آمریکا دچار ضعف و تردید شده آنها به بدترین شکل علیه ایران رفتار کرده‌اند.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
اسرار یک سکه مجازی

اگر از بیت‌کوین، ارزش آن، قوانین خرید و فروش و جزئیات دیگر آن خبر ندارید، این گزارش را بخوانید

اسرار یک سکه مجازی

غائله غربالگری

انتشار اخبار تایید نشده درباره حذف غربالگری اجباری با واکنش‌های مختلفی روبه‌رو شد

غائله غربالگری

پیشخوان

بیشتر