براساس اعلام جانورشناسان

کروکودیل ها موج سواری می کنند

گروهی از جانورشناسان دریافتند کروکودیل ها شناگران خوبی نیستند اما برای رسیدن به خانه از طریق آبهای اقیانوسی می توانند موج سواری کنند.
کد خبر: ۳۳۲۹۸۳

به گزارش USA Today ، نوعی کروکودیل دریایی به نام crocodylus porosus که به عنوان بزرگترین خزندگان دنیا شناخته می شود (طول آنها می تواند به بیش از 6 متر برسد) به هیچ وجه شناگر خوبی نیست اما می تواند مسافت های دور را از راه دریا طی کند.

به طوری که این جانور می تواند از اقیانوس هند تا اقیانوس اطلس را بپماید و خود را به جزیره ای بسیار دور در فاصله صدها کیلومتری از محل زندگی خود برساند. به همین منظور این سئوال از سال ها قبل جانورشناسان را به خود مشغول کرده بود که با وجود قدرت شناگری محدود، این جانور عظیم الجثه چگونه می تواند دریاها را پشت سر بگذارد.

اکنون گروهی از محققان استرالیایی دانشگاه کوئینزلند در تحقیقاتی دریافتند که کروکودیل ها هرچند شناگران ماهری نیستند اما موج سواران بزرگی هستند.

این جانوران می توانند مسیر جریان های آب را کشف کنند و سوار بر موج ها از محلی به محل دیگر سفر کنند.

برای دستیابی به این کشف ، زیست شناسان 27 نمونه کروکودیل بزرگسال را به دستگاه های ردیاب صوتی مجهز و از طریق سیگنالهای صوتی، مسیرهای حرکت آنها را ردیابی کردند.

این محققان در این خصوص توضیح دادند:«نتایج بررسی های ما نشان می دهد که کروکودیلهای دریایی می توانند با موج سواری بر روی جریانهای سطحی آب به طور وسیعی پتانسیل های جابجایی خود را افزایش دهند».

نتایج این بررسی ها حاکی از آن است که یک کروکودیل نر به طول 3.8 متر با استفاده از جریان های فصلی دریا حدود 590 کیلومتر را در مدت 25 روز طی کرد و یک کروکودیل دیگر به طول 4.8 متر با طی 411 کیلومتر در مدت 20 روز به مقصد رسید.

مهر

newsQrCode
ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰

نیازمندی ها