jamejamonline
صفحه نخست عمومی کد خبر: ۳۱۶۵۷۳   ۱۸ اسفند ۱۳۸۸  |  ۱۹:۰۱

خواندنی هفته

پلیسی خوانی

از من می‌شنوید اگر الان حس و حال کتاب خواندن ندارید و بی‌حوصله‌اید و هر کاری می‌کنید الا کتاب خواندن سراغ کتاب‌های پلیسی بروید. کتاب‌های پلیسی جوری خودشان را بهتان تحمیل می‌کنند که نه وقت‌ سرخاراندن برایتان می‌ماند نه وقت غذا خوردن، نه وقت سر را بلند کردن و از پنجره بیرون را نگاه کردن .

به خودتان می‌آیید و می‌بینید که 300صفحه را یک نفس خوانده‌اید. حالا بگذارید چند پیشنهاد بهتان بدهم. نمی‌دانم فیلم «قول» ساخته شان پن و با بازی خیره‌کننده جک نیکلسون را دیده‌اید یا نه. این فیلم از روی رمان فردریش دورنمات به همین اسم ساخته شده.

قول، داستان یک پلیس بازنشسته است. می‌گویند این کتاب که فصلی تازه در رمان‌های پلیسی باز می‌کند چکیده همه آن چیزی است که دورنمات درباره پلیسی‌نویسی می‌دانسته و به کار گرفته. «قول» اسم فرعی هم دارد با نام «فاتحه بر رمان پلیسی» که بیشتر به فکر می‌اندازدتان. پس اصلا و ابداً با یک کتاب پلیسی ساده مواجه نیستید.

ماتئی از بازرسان پلیس ایالتی در شرایطی که موفقیت کاری بزرگی در اردن انتظارش را می‌کشد، با قتل دختربچه‌ای مواجه می‌شود که زندگی‌اش را دگرگون می‌کند. ماتئی مرد عمل و بهترین جرم‌شناس در میان همکارانش است.

وقتی او در قبال قولی که به مادر دختربچه داده است متوجه می‌شود پیرمرد دوره‌گردی که همه او را به عنوان قاتل می‌شناختند و خودش را حلق‌آویز کرده، قاتل گریتلی موزر، دختربچه مقتول نیست، برای اثبات نظرش پا به میدان می‌گذارد. او به مانند همه کارآگاهان همیشه پیروز رمان‌های پلیسی تمام ابعاد جنایت را می‌سنجد و دست به اقدام مخاطره‌آمیزی می‌زند.

در فرودگاه از سفر به اردن چشم‌پوشی می‌کند و روزها را در پی یافتن سرنخی از قاتل پشت سر می‌گذارد. از قول دو ترجمه وجود دارد. یکی ترجمه عزت‌الله فولادوند که نشر طرح نو در ادامه انتشار رمان‌های پلیسی چاپش کرده و یکی هم ترجمه محمودحسینی زاده که نشر ماهی آن را در قطع جیبی منتشر کرده است. قاتل روباه است نوشته الری کوئین ترجمه خجسته کیهان هم پیشنهاد بعدی است.

قاتل روباه است رمانی پلیسی و ماجرایی است که در عین سرگرم کردنتان و جذابیت‌هایی که دارد، سیاست‌ها، تجاوزها و کشتارهای آمریکایی‌ها در برابر ژاپنی‌ها را با نگاهی انتقادی توصیف می‌کند. الری کویین نام مستعار دو نویسنده اهل نیویورک (فردریک دنی و منفرد بی. لی) است که با هم داستانی پلیسی نوشتند و در مسابقه‌ای ادبی برنده شدند. بعد ازکار تجاری دست کشیدند و طی سال‌ها 35 رمان، 5 مجموعه داستان کوتاه، 3 کتاب نقد و مجله‌ای ادبی منتشر کردند.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
تازه اول کار است

تازه اول کار است

دوستی صاحب‌نظر را جایی دعوت کرده بودند برای جلسه بارش افکار طرح و ایده برای سالگرد شهادت عزیز دل‌مان حاج قاسم سلیمانی.

عقب‌ نشینی مقابل قاطعیت

عقب‌ نشینی مقابل قاطعیت

استراتژی مقاومت و ایستادگی در برابر زورگویی‌ های غرب موجب عقب‌نشینی آنها در برابر مقاومت ملت ایران شده است.

ناجیان صلح در سرزمین جنگ

ناجیان صلح در سرزمین جنگ

شنبه گذشته در افغانستان روز ملی سرباز بود. بسیاری از مسؤولان آنجا هم در رثای سربازان حرف‌هایی زدند. در استان‌های مختلف محافل بزرگداشت برایشان برگزار شد.

گفتگو

بیشتر
بارداران، معاف از خانه‌ تکانی

دکتر سونیا اسکندریون، متخصص جراحی زنان تأکید می‌کند بارداران از پرداختن به فعالیت‌هایی که با خطر افتادن همراه است، پرهیز کنند

بارداران، معاف از خانه‌ تکانی

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
حراجی جراحی!

درآمد بالا و ریسک کم عمل جراحی زیبایی سبب شده برخی پزشکان برخلاف تخصص‌شان به این بازار رو بیاورند

حراجی جراحی!

پیشخوان

بیشتر