jamejamonline
صفحه نخست عمومی کد خبر: ۳۱۱۹۴۰   ۲۱ بهمن ۱۳۸۸  |  ۰۰:۱۱

رضا عظیمی: انقلاب به روزهای سرنوشت‌ساز رسیده بود. حکومت مرغ طوفان( !بختیار) عملا شکست خورده بود و دیگر تا روز پیروزی بزرگ مردم راهی نمانده بود. بختیار هم اگرچه گاهی آسمان به ریسمان می‌بافت اما خودش هم فهمیده بود این طوفان از آن طوفان‌هایی نیست که کسی مثل او بتواند در مقابل آن بایستد.مردم تحت رهبری حکیمانه امام (ره)‌ انگار پس از قرن‌ها جانی دوباره یافته بودند و برای دفاع از انقلاب و رهبر کبیر آن حاضر بودند هرگونه جانفشانی انجام دهند.جنگ خیابانی آغاز شده بود و مردم در خیابان‌ها مردانه با نیرو‌های رژیم می‌جنگیدند.با آغاز درگیری مسلحانه، پرسنل انقلابی نیروی هوایی برای تسلیح مردم در ازای کارت پایان خدمت سربازی، یک قبضه سلاح و 7 فشنگ در اختیار آنان قرار می‌دادند.به گزارش سایت مرکز اسناد انقلاب اسلامی روز 21 بهمن ماه درساعت 5/4 بعدازظهر کلانتری تهران نو پس از 5 ساعت زد و خورد شدید بین مأمورین گارد و مردم سقوط کرد و بعد از آن کلانتری‌ها یکی پس از دیگری به دست مردم ساقط شد.

روز 22 بهمن که از راه رسید تهران حسابی تغییر چهره داده بود. از یک سو سیاسیون سرگرم رایزنی و تعیین استراتژی‌ها بودند و از سوی دیگر جنگ خیابانی بین مردم انقلابی و عمال وابسته به رژیم شاه ادامه داشت. بختیار استعفایش را نوشت. واحدهای نظامی چند شهر، از جمله لشگر زرهی قزوین، به سوی تهران روانه شدند و مردم، جاده تهران کرج را به منظور جلوگیری از ورود واحدهای نظامی، مسدود کردند. برخی از پادگان ها، زندان اوین، ساواک سلطنت آباد، مجلسین سنا و شورا،‌ رادیو و تلویزیون، نخست وزیری، ژاندارمری و شهربانی، به دست مردم تصرف شد. نصیری، رئیس ساواک، سالار جاف، قاتل مردم کردستان و سپهبد رحیمی، توسط مردم بازداشت شدند. همچنین سپهبد بدره‌ای، فرمانده نیروی زمینی، محمدامین و بیگلری، جانشین فرماندهان گارد، به هلاکت رسیدند. در این روز همچنین فرماندهان نیروهای سه‌گانه ارتش به خدمت امام خمینی (ره) رسیدند و استعفای خود را تقدیم کردند. سی و یک سال پیش در روز 22 بهمن ماه سال 57 بالاخره مردم ایران به رهبری امام خمینی، نظام 2500 ساله شاهنشاهی را سرنگون کردند. امام خمینی طی پیامی خطاب به مردم گفتند: توجه داشته باشید که انقلاب ما از نظر پیروزی بر دشمن هنوز به پایان نرسیده است. دشمن از انواع وسایل و دسایس بهره‌مند است و توطئه‌ها در کمین است.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
یقینا «خیر» است

یقینا «خیر» است

نشست خبری آقای رئیسی به عنوان رئیس‌ جمهور منتخب در فاصله کوتاه بعد از پیروزی در رقابت‌ های انتخاباتی آن هم با حضور تعداد زیادی از خبرنگاران داخلی و خارجی که به طور معمول سوالات چالش‌ برانگیز در حوزه‌های بین‌المللی و موضوعات مرتبط با سیاست داخلی ایران را مطرح می‌کنند، در نوع خود حاکی از شجاعت بالای اوست.

همان امام رضایی که داشتم، دارم

همان امام رضایی که داشتم، دارم

بارها وقتی پسرم یا دخترم در حیاط و روی مرمرهای خنک و تمیز صحن‌تان بدو بدو می‌کردند، همان‌طور که یک چشمم به گنبد شما بود و یک چشمم به بچه‌ها که گم نشوند و سکندری نخورند و نیفتند، به این فکر می‌کردم یعنی همین‌ قدری که مشهد رفتن کودکی‌های ما کیف می‌داد، مشهد رفتن اینها هم کیف می‌دهد؟ همان‌قدر به ما که خوش می‌گذشت به اینها هم خوش می‌گذرد یا نه؟

توسعه تجارت از طریق دیپلماسی اقتصادی

توسعه تجارت از طریق دیپلماسی اقتصادی

دولت یازدهم و دوازدهم تمام تمرکز خود را روی حوزه خارجی، دیپلماسی سیاسی و پیش‌بردن قرارداد برجام گذاشت که این امر نیز صرفا وعده‌ای بیش نبود، به‌طوری‌که در هشت سال گذشته شاهد آن بودیم که در وضعیت اقتصادی کشور، وضعیت اشتغال و معیشت مردم گشایشی به‌وجود نیامد و حتی سفره مردم نیز کوچک‌تر شد و در کنار کاهش ارزش پول ملی اغلب خانوارها قدرت خرید خود را از دست دادند.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
وضعیت قرمز گیشه

سینما سال جدید را هم با بحران شروع کرده و ظاهرا مردم هنوز رغبتی به فیلم دیدن ندارند

وضعیت قرمز گیشه

پیشخوان

بیشتر