jamejamonline
صفحه نخست عمومی کد خبر: ۳۱۱۴۵۴   ۲۱ بهمن ۱۳۸۸  |  ۰۸:۱۵

انقلاب به روزهای سرنوشت‌ساز رسیده بود. حکومت مرغ طوفان! (بختیار) عملا شکست خورده بود و دیگر تا روز پیروزی بزرگ مردم راهی نمانده بود.

بختیار هم اگرچه گاهی آسمان به ریسمان می‌بافت اما خودش هم فهمیده بود این طوفان از آن طوفان‌هایی نیست که کسی مثل او بتواند در مقابل آن بایستد.

مردم تحت رهبری حکیمانه امام (ره)‌ انگار پس از قرن‌ها جانی دوباره یافته بودند و برای دفاع از انقلاب و رهبر کبیر آن حاضر بودند هرگونه جانفشانی انجام دهند.

جنگ خیابانی آغاز شده بود و مردم در خیابان‌ها مردانه با نیرو‌های رژیم می‌جنگیدند.با آغاز درگیری مسلحانه، پرسنل انقلابی نیروی هوایی برای تسلیح مردم در ازای کارت پایان خدمت سربازی ، یک قبضه سلاح و 7 فشنگ در اختیار آنان قرار می‌دادند.

به گزارش سایت مرکز اسناد انقلاب اسلامی روز 21 بهمن ماه درساعت 4:30 بعدازظهر کلانتری تهران نو پس از 5 ساعت زد و خورد شدید بین مأمورین گارد و مردم سقوط کرد و بعد از آن کلانتری‌ها یکی پس از دیگری به دست مردم ساقط شد.

روز 22 بهمن که از راه رسید تهران حسابی تغییر چهره داده بود. از یک سو سیاسیون سرگرم رایزنی و تعیین استراتژی ‌ها بودند و از سوی دیگر جنگ خیابانی بین مردم انقلابی و عمال وابسته به رژیم شاه ادامه داشت.

بختیار استعفایش را نوشت. واحدهای نظامی چند شهر، از جمله لشگر زرهی قزوین، به سوی تهران روانه شدند و مردم، جاده تهران کرج را به منظور جلوگیری از ورود واحدهای نظامی، مسدود کردند.

برخی از پادگان ها، زندان اوین، ساواک سلطنت آباد، مجلسین سنا و شورا،‌ رادیو و تلویزیون، نخست وزیری، ژاندارمری و شهربانی، به دست مردم تصرف شد. نصیری، رئیس ساواک، سالار جاف، قاتل مردم کردستان و سپهبد رحیمی، توسط مردم بازداشت شدند. همچنین سپهبد بدره‌ای، فرمانده نیروی زمینی، محمدامین و بیگلری، جانشین فرماندهان گارد، به هلاکت رسیدند.

در این روز همچنین فرماندهان نیروهای سه‌گانه ارتش به خدمت امام خمینی (ره) رسیدند و استعفای خود را تقدیم کردند. سی و یک سال پیش در روز 22 بهمن ماه سال 57 بالاخره مردم ایران به رهبری امام خمینی، نظام 2500 ساله شاهنشاهی را سرنگون کردند.

امام خمینی طی پیامی خطاب به مردم گفتند: توجه داشته باشید که انقلاب ما از نظر پیروزی بر دشمن هنوز به پایان نرسیده است. دشمن از انواع وسایل و دسایس بهره‌مند است و توطئه‌ها در کمین است.

رضا عظیمی

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
پایتخت ایران اسلامی و ضرورت توسعه فرهنگی و هنری

پایتخت ایران اسلامی و ضرورت توسعه فرهنگی و هنری

تهران به تعبیر بسیاری از اساتید و فعالان فرهنگی به عنوان پایتخت فرهنگی کشور محسوب می‌شود و بیشتر رویدادهای مهم فرهنگی و هنری و رسانه‌ای کشور در حوزه این کلانشهر روی می‌دهد و به نوعی جهتگیری و سمت و سوی فعالیت‌ های فرهنگی کشور در ارتباط با فعالیت‌ های انجام شده در این کلانشهر تعریف می‌شود.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
وضعیت قرمز گیشه

سینما سال جدید را هم با بحران شروع کرده و ظاهرا مردم هنوز رغبتی به فیلم دیدن ندارند

وضعیت قرمز گیشه

پیشخوان

بیشتر