jamejamonline
ایام عمومی کد خبر: ۳۱۰۵۴۰   ۱۶ بهمن ۱۳۸۸  |  ۱۵:۱۲

روز شمار انقلاب-16 بهمن

بازرگان نخست وزیر شد

انتخاب بازرگان به عنوان نخست وزیر دولت موقت، رسما اعلام شد. حکم و فرمان نخست وزیری که با اتفاق آراء شورای انقلاب و تصویب امام خمینی صادر شده بود، توسط حجت‌الاسلام والمسلمین رفسنجانی در حضور حضرت امام و آقای بازرگان قرائت شد.

حضرت امام در حکم نخست وزیری بازرگان، وی را موظف به انجام رفراندوم تغییر نظام به جمهوری اسلامی، تشکیل مجلس مؤسسان (خبرگان) برای تصویب قانون اساسی، برگزاری انتخابات مجلس شورا طبق قانون اساسی جدید و انتخاب هیأت وزیران بدون در نظر گرفتن روابط حزبی کردند. در متن حکم آمده است:بنا به پیشنهاد شورای انقلاب، بر حسب حق شرعی و قانونی ناشی از آراء اکثریت قاطع قریب به اتفاق ملت ایران که طی اجتماعات عظیم نسبت به رهبری جنبش ابراز شده است، جنابعالی را مأمور تشکیل دولت موقت می‌نمایم.

مهندس بازرگان پس از قرائت حکم نخست وزیری گفت:خدای بزرگ را شکر می‌کنم که چنین اعتبار و حسن شهرتی را که به هیچوجه اهلیت و لیاقت آن را نداشتم،به من ارزانی داشته و همین موهبت الهی باعث شده که آیت‌الله، ابراز اعتماد و ارجاع چنین مأموریتی را به بنده عنایت بفرمایند و همچنین تشکر از ملت ایران می‌کنم.

حضرت امام در فرمایشات خود بعد از سخنان مهندس بازرگان به عنوان نخست وزیر،از مردم خواستند تا با تظاهرات آرام و از طریق مطبوعات،نظر خود را درباره دولت بازرگان ابراز نمایند. ایشان در یک مصاحبه قبل از قرائت حکم گفتند:مخالفت با این حکومت، مخالفت با شرع است.

بازرگان پس از خروج امام از محل جلسه،در رابطه با تهدید بختیار در مورد نخست وزیری دولت موقت، گفت:از این اخطار نمی‌ترسیم،اگر تهدید می‌خواهند بکنند،به چیز دیگری ما را تهدید کنند. این چیز خیلی کوچکی است و اگر عملی شود،بنده شخصا خیلی ممنون می‌شوم؛ چون راحت می‌شوم.

رادیو مسکو برای اعلام نخست وزیری بازرگان برنامه خود را قطع کرد.

بختیار گفت:هر کس اکثریت داشت، حکومت می‌کند.

آسوشیتد پرس: با توجه به اینکه شانس موفقیت بختیار روز به روز کمتر می‌شود،سخنگوی وزارت خارجه آمریکا به ابراز حمایت ملایم از بختیار بسنده کرد.

بنا به نوشته مجله تایم: سالیوان، سفیر آمریکا در ایران،از همکاران خود خواسته است که با مخالفان رژیم گفتگو کرده،سیاست آمریکا را برای آنان تشریح کند.

رئیس سازمان سیا اعتراف کرد که در رابطه با پیش بینی مسائل ایران،این سازمان ناکام بوده است. وی گفت:چیزی که ما پیش بینی نمی‌کردیم،این بود که یک مرد هفتاد و هشت ساله که مدت چهارده سال در تبعید بود،این نیروها را به هم پیوند زند.

کیسینجر گفت: بیم آن می‌رود که انقلاب اسلامی به سایر کشورها سرایت کند و گناه این حرکت، متوجه هدف توخالی حقوق بشر است.

آیت‌الله گلپایگانی بازگشت حضرت امام به میهن را به ایشان تبریک گفت.

آیت‌الله گلپایگانی با صدور پیامی خطاب به ارتش،از فرماندهان نظامی خواست تا از رویارویی و مقابله با انقلاب اسلامی بپرهیزند.

چند وزارتخانه،از جمله وزارت آموزش و پرورش،امور اقتصاد و دارائی، بهداری و دادگستری، توسط نیروهای ارتش اشغال شد.

حزب توده از شورای انقلاب اسلامی اعلام پشتیبانی کرد.

سازمان چریک‌های فدایی خلق،در مخالفت با شورای انقلاب گفت:شورای انقلاب باید توسط میلیون‌ها اعتصاب کننده تشکیل شود. گفتنی است که این گونه سازمان‌ها که تنها خود را قیام خلق می‌دانند، اعتماد و حمایت میلیونی مردم از حضرت امام را نادیده گرفته و به دنبال جایگاهی در آینده نظام برای خود هستند.

بیست و دو نماینده دیگر مجلس شورا، استعفا دادند.

در تظاهرت مردم آغاجاری، عده‌ای به شهادت رسیدند.

غلامرضا کیانپور، وزیر اسبق اطلاعات و دادگستری و استاندار آذربایجان غربی و اصفهان، بازداشت شد.

هشت هزار یهودی از ایران به اسرائیل رفتند.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل: