بررسی علل و درمان یک بیماری مردانه

غده‌ای به نام پروستات

گروه سلامت: گاهی اوقات افراد از ابراز برخی از بیماری‌هایی که به آن مبتلا شده‌اند، پرهیز می‌کنند و همین سانسور پزشکی باعث می‌شود که بعدها بیماری آنها به شکلی مزمن خود را نشان دهد و گاه تبدیل به بیماری مهلکی همچون سرطان شود. یکی از این بیماری‌ها مربوط به پروستات است که برای نمونه در کشور ژاپن به علت داشتن رژیم غذایی مناسب، پایین‌ترین جمعیت بیمار را به خود اختصاص داده است و در ازای آن، این بیماری در کشور آمریکا بسیار شایع است.
کد خبر: ۲۹۹۰۹۲

دکتر اسعد مرادی، اورولوژیست و فلوشیپ سرطان دستگاه‌های ادراری و عضو هیات علمی دانشگاه در گفتگو با «جام‌جم» بیماری‌های پروستات را به 3 دسته تقسیم کرده و می‌گوید: بزرگی خوش‌خیم و سرطان پروستات بیشتر در افراد مسن و سن بالا دیده می‌شود و برخلاف آن بیماری‌های التهابی پروستات که معروف به ورم پروستات است در افراد جوان‌تر مشهود است.

به گفته دکتر مرادی، پروستات غده‌ای است که جزو دستگاه تولیدمثل مردان محسوب می‌شود و وزن تقریبی آن در یک فرد بالغ، تقریبا 20‌گرم است که زیر مثانه و اطراف مجرا قرار گرفته است که به دلیل موقعیت قرارگیری آن، بیماری‌هایی که پروستات را احاطه می‌کنند، معمولا به صورت مشکلات ادراری خود را نشان می‌دهند.

علت بیماری

دکتر مرادی علت ایجاد بزرگی خوش‌خیم پروستات‌)BPH( را 3 عامل سن، هورمون جنسی مردانه و سابقه فامیلی دانسته و می‌گوید: معمولا پروستات افراد تا سن بلوغ رشدی ندارد و در سنین بلوغ رشد کرده و پس از این دوران، رشد آن کند می‌شود و پس از 40 سالگی بتدریج بزرگ می‌شود.

هورمون جنسی مردانه و سابقه فامیلی نیز از علل بزرگی خوش‌خیم پروستات است که در تمامی مردان امری اجتناب‌ناپذیر است، ولی آنچه که مهم است این که می‌توان با رژیم غذایی سالم، (رژیم دارای گوشت و چربی کم و میوه و سبزی زیاد)‌ تا حدودی مانع از بزرگی پروستات شد.

از اولین علائم بیماری پروستات، می‌توان علائم ادراری همچون قطع و وصل شدن ادرار، بی‌اختیاری، تکرر، قطره قطره شدن و ... را نام برد.

این ارولوژیست با اشاره به این که گاهی علائم به شکل خونریزی ادراری، احتباس ادراری، ایجاد سنگ در مثانه، فشار روی کلیه و نارسایی کلیه و ورم آن است، می‌افزاید: مهم‌ترین نکته‌ای که بسیاری از آقایان با آن درگیر هستند این است که چه موقع باید پروستات را درمان کنند و چه درمانی برای آن لازم است.به گفته این عضو هیات علمی، اندازه پروستات هیچ ربطی به علائم بالینی‌اش ندارد، یعنی گاهی پروستات بسیار بزرگ است و بیمار هیچ مشکلی ندارد و گاهی پروستات کوچک است و بیمار علامت دارد. بنابراین پزشک درمان را براساس علائم بیمار، نتایج آزمایشگاه و سونوگرافی انجام می‌دهد و اگر موردی مشاهده نشد، فقط به پیگیری بسنده می‌شود و در صورت داشتن علائم خفیف به بیمار دارو تجویز می‌شود، ولی اگر مشکلات بسیار شدید بود بایستی درمان‌های جدی برای وی در نظر گرفته شود.دکتر مرادی درمان استاندارد در این خصوص را خارج کردن پروستات از طریق مجرا یا عمل جراحی باز (شکافتن شکم)‌ ذکر می‌کند.

جوان‌ها هم بیمار می‌شوند

هرچه در خانواده‌ای افراد مبتلا به سرطان پایین‌تر از 50 سال باشند، شانس ابتلای سایر افراد خانواده بالاتر می‌رود، به همین جهت وقتی مریض علامت‌دار می‌شود، بیماری پیشرفت می‌کند.

به گفته این اورولوژیست، تست خونیPSA و معاینه پروستات از طریق مقعد بهترین راه تشخیص بیماری است که درمان استاندارد آن جراحی و رادیوتراپی است که اگر به موقع صورت بگیرد، بیمار می‌تواند عمر ایده‌آلی داشته باشد.

دکتر مرادی درباره ورم (التهاب)‌ پروستات اذعان می‌کند: این بیماری معمولا در افراد جوان دیده می‌شود و علائم آن با بزرگی پروستات است که ادرار کاملا تخلیه نشده و به صورت قطع و وصل است.

وی برای التهاب پروستات 2 علامت بارز دیگر همچون درد دستگاه تناسلی (مثانه)‌ و سوزش ادرار را ذکر کرده و خاطرنشان می‌کند: دلیل این بیماری التهاب غیرعفونی پروستات است که گاهی به دنبال التهابات غیرعفونی پروستات و عفونت‌های ادراری و بیماری‌های مقاربتی نیز ایجاد می‌شود و در واقع اگر فرد رفتار جنسی پرخطر نیز داشته باشد، امکان ایجاد عفونت مزمن پروستات بسیار زیاد می‌شود.

این اورولوژیست علائم ادراری این بیماری را مداوم ذکر کرده و می‌افزاید: در این بیماری پزشک و بیمار از درمان طبی راضی نیستند چرا که آنتی‌بیوتیک بخوبی در پروستات نفوذ نمی‌کند، بنابراین کسی که عفونت پروستات دارد با وجود استفاده از آنتی‌بیوتیک، کاهشی در علائم بیماری ندارد.

دکتر مرادی روش‌های تشخیصی التهاب پروستات را از طریق آزمایش ادرار، آزمایش ترشحات پروستات، سونوگرافی و معاینه پروستات از طریق مقعد دانسته و اظهار می‌کند: معمولا پس از تشخیص، درمان‌های دارویی به کار بسته می‌شود که معمولا در 30 تا 40 درصد مواقع موثر است و ممکن است بیماری به صورت دوره‌ای، به هنگام مصرف دارو فروکش کند و به هنگام قطع دارو، تکرار شود، بنابراین بهترین درمان این نوع از بیماری پروستات، پیشگیری به ویژه از طریق تغذیه سالم است.

newsQrCode
ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰
فرزند زمانه خود باش

گفت‌وگوی «جام‌جم» با میثم عبدی، کارگردان نمایش رومئو و ژولیت و چند کاراکتر دیگر

فرزند زمانه خود باش

نیازمندی ها