jamejamonline
صفحه نخست عمومی کد خبر: ۲۹۲۷۲۱   ۱۹ آبان ۱۳۸۸  |  ۰۹:۴۳

این همان لحظه‌ای است که ایالات‌متحده و متحدانش در ناتو از مدت‌ها پیش منتظرش بوده‌اند. پناهگاه‌های فرامرزی طالبان و افغانستان که خاستگاه رهبری و پشتیبانی از واحدهای شورشی در افغانستان است هدف حملات سنگین ارتش پاکستان قرار گرفته‌اند.

بیش از 30 هزار نیروی دولتی پاکستان روز 17 اکتبر (25 مهر)‌ عملیاتی فراگیر را برای پاکسازی این منطقه از وجود گروه‌های افراطی که امنیت کشور را تهدید می‌کنند، آغاز کرده‌اند. این گروه‌ها که تاب مقاومت در برابر توان برتر ارتش از لحاظ قدرت آتش و تجهیزات بویژه قدرت هوایی را ندارند یک به یک پایگاه‌ها و مخفیگاه‌های خود را ترک می‌کنند.

اواخر هفته گذشته بود که ارتش پس از جنگ‌های تن به تن و به قتل رساندن 21 افراطی موفق به فتح سارارغا، از پایگاه‌های اصلی طالبان شد. این عملیات در حالی در جریان بود که سربازان دولتی بر کانیگرام، از پایگاه‌های اصلی القاعده و متحدان ازبک‌شان تسلط یافته بودند.

نزدیک به 600 جنگجوی خارجی طالبان در کانیگرام دفاع جانانه‌ای به عمل آوردند لیکن عاقبت در برابر بمباران‌های سنگین هوایی فرار را برقرار ترجیح دادند.

ارتش پاکستان لطمات وارد آمده به افراطیون را بیش از 500 کشته و حداقل 780 زخمی برآورد کرده، در حالی که در درگیری‌‌های اخیر 40 سرباز دولتی هم جان باخته‌اند. هیچ راهی برای حصول اطمینان از صحت و درستی این آمار وجود ندارد چرا که نیروهای دولتی مانع از ورود خبرنگاران به مناطق درگیری می‌شوند. تحریک طالبان پاکستان یا همان شاخه پاکستانی طالبان به طور طبیعی صحت آمارهای ارائه شده پیرامون تلفات و تضعیف توان نظامی این گروه را رد می‌کند. یکی از سخنگوهای طالبان پاکستان اخیرا ادعا کرده بود نیروهای این گروه در حال عقب‌نشینی تاکتیکی به سمت مناطق کوهستانی و صعب‌العبور وزیرستان‌جنوبی هستند تا ارتش را هرچه عمیق‌تر در دام خود گرفتار کنند.

با این حال ارتش مقادیر قابل توجهی جنگ‌افزار برجای مانده از طالبان را به غنیمت گرفته که موید دروغین بودن ادعاهای این گروه است. نیرویی که به شکل هدفمند عقب‌نشینی می‌کند تجهیزات خود را رها نمی‌کند تا به دست دشمن بیفتد.

به‌رغم اختلاف نظرهای زیادی که در مورد عملیات پاکسازی وزیرستان جنوبی وجود دارد همه طرف‌ها پیرامون یک مساله اتفاق نظر دارند و آن عملکرد قابل قبول ارتش در نبردهای اخیر است. تحلیلگران نظامی خارجی در ابتدا اطمینان نداشتند واکنش سربازان و افسران به صف‌آرایی در برابر نیرویی که اکثر از هموطنان‌شان هستند، چه خواهد بود. لیکن ارتش توانسته بر احساسات قومی و قبیله‌ای به نفع منافع کشور فائق آید.

نیروهای ارتش پس از موفقیت‌های به دست آمده در عملیات آوریل گذشته علیه طالبان در دره سوات در موقعیت رزمی خوبی به سر می‌برند. افسران ارتش با توجه به تجربیات به دست آمده از عملیات سوات توان خود را روی قطع ارتباط مناطق مجاور با وزیرستان‌جنوبی متمرکز کرده‌اند. 7 تیپ نظامی مسوولیت محاصره منطقه را برعهده گرفته‌اند و 7 تیپ دیگر عهده‌دار سرکوب طالبان شد‌ه‌اند.

با سقوط سارارغا فاز اول عملیات که مشتمل بر فتح همه شهرک‌های بزرگ و اعاده کنترل دولت بر منطقه بود، به پایان رسید. مرحله دوم عملیات مشتمل بر تلاش ارتش برای پاکسازی روستاها و قصبات از حضور طالبان خواهد بود.

پس از مقاومت‌های سرسختانه مراحل اولیه هواداران طالبان در قبایل منطقه که از دادن تلفات سنگین هراسان هستند دست از حمایت از این گروه برداشتند و درعمل شورشی‌ها را تنها گذاشتند. در وزیرستان‌جنوبی 2 قبیله اصلی میان محسود و وزیر وجود دارد. در غیاب حمایت این 2 قبیله از طالبان مقاومت ناچیز واحدهای این گروه فرماندهان ارتش را شگفت‌زده کرده است.

سرلشکر پرویز مشفق کیانی، رئیس ستاد مشترک ارتش پاکستان هفته گذشته در مصاحبه با روزنامه جنگ، پرطرفدارترین روزنامه پاکستان تصریح کرد «عملیات اخیر ارتش افسانه شکست‌ناپذیر طالبان و غیرقابل نفوذ بودن وزیرستان‌جنوبی را در هم شکست و نشان داد دولت با اتکا به قدرت ارتش قادر به اعاده کنترل خود بر نواحی قبایلی‌نشین کشور است.»

واکنش طالبان به پیشروی ارتش در مناطق قبایلی‌نشین وزیرستان‌جنوبی انجام حملات تروریستی پراکنده در نقاط مختلف کشور بوده است اما این حملات خونبار و دلهره‌آور که تاکنون صدها نفر را به کام مرگ کشانده صرفا به از دست رفتن محبوبیت طالبان و خشک شدن بستر حمایت از این گروه در جامعه منجر شده است.

این تغییر در نظرسنجی‌ها جایی که حمایت از طالبان به پایین‌ترین سطح سقوط کرده، انعکاس یافته است. موفقیت‌های اخیر ارتش پاکستان در نواحی قبایل‌نشین در تناقض کامل با عملکرد نیروهای صلح پاکستان در همین مناطق طی دوران زمامداری پرویز مشرف، رئیس‌جمهور پیشین قرار دارد.

در دوره مشرف سه عملیات در مناطق قبایلی‌نشین انجام شد که هر سه با ناکامی ارتش به پایان رسید.تا این مقطع بزرگ‌ترین ناکامی ثبت شده در کارنامه ارتش عدم حمایت آن دسته از قبایل وزیرستان‌ جنوبی بوده که متحد طالبان تلقی نمی‌شوند. شناخت آنها نسبت به منطقه، تجربیات‌شان در جنگ‌های چریکی و حملات غافلگیرانه و به اشتراک گذاشتن اطلاعات‌شان می‌تواند منبع ارزشمندی برای ارتش باشد.

اهمیت این همکاری به حدی است که کیانی در همان آغاز عملیات برای سران قبایل محلی نامه نوشت و آنها را به حمایت از نیروهای دولتی در جنگ علیه طالبان ترغیب کرد.

تردید قبایل در اجابت این خواست قابل درک است. عملکرد ضعیف ارتش در دوران مشرف به القاعده و طالبان فرصت جبران در منطقه داد و سرکوب خشونت‌آمیز رهبران قبایلی که از همکاری با آنان سر باز می‌زدند را فراهم آورد. طالبان در این سال‌ها صدها تن از ریش‌سفیدهای قبایل محلی را قلع و قمع کرد.

آنچه به بی‌میلی‌سران قبایل محلی برای همکاری با ارتش دامن می‌زند ترس از حکیم‌الله محسود، رهبر 29 ساله جدید طالبان است که به بی‌رحمی و قصاوت شهرت دارد.

مترجم: رضا سادات 
منبع : فرانت پیج

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
عراق خواهان تعادل سیاسی است

عراق خواهان تعادل سیاسی است

با توجه به شرایط خاص و ویژه‌ای که در آن آقای مصطفی الکاظمی به‌عنوان نخست‌ وزیر عراق انتخاب شد، باید به این نکته توجه داشت که وی به‌عنوان بالانس کننده میان نیروهای مؤثر در کشور عراق مطرح است.

ویروس در جهش است

ویروس در جهش است

این روزها بحث درباره جهش‌ های ویروس داغ است؛ دیروز نایب‌ رئیس‌ مجلس از شواهد تایید نشده‌ای گفت که از جهش ویروس ایرانی در قزوین حکایت دارد، پس از او رئیس روابط‌ عمومی وزارت بهداشت نیز به این موضوع پرداخت و گفت تاکنون افزون بر ۷۰ جهش در ایران شناسایی شده که البته هیچ‌ کدام تغییر معناداری در رفتار ویروس ایجاد نکرده و اطلاق واریانت (گونه) جدید به آنها درست نیست.

چرا هزینه نقل‌وانتقال خودرو در دفاتر اسناد رسمی گران است؟

چرا هزینه نقل‌وانتقال خودرو در دفاتر اسناد رسمی گران است؟

موضوع هزینه سند نقل‌ و انتقال خودرو در دفاتر اسناد رسمی یکی از گلایه‌های مهم مردم در سال‌های گذشته بوده است؛ این موضوع در حالی است که با میانداری مقامات پلیس راهور، افکار عمومی شناسنامه خودرو (برگ‌ سبز) صادره از سوی نیروی انتظامی را به عنوان سند خودرو کافی می‌دانند و از این نظر معتقدند هزینه دریافتی در دفاتر اسناد رسمی بابت ثبت رسمی نقل‌وانتقال خودرو، گران و بار مضاعفی بر دوش مردم به حساب می‌آید.

گفتگو

بیشتر
بارداران، معاف از خانه‌ تکانی

دکتر سونیا اسکندریون، متخصص جراحی زنان تأکید می‌کند بارداران از پرداختن به فعالیت‌هایی که با خطر افتادن همراه است، پرهیز کنند

بارداران، معاف از خانه‌ تکانی

مدرسه خیابانی (+تصاویر)

گفت‌و گو با دکتر حسن گلچین‌ نژاد دزفولی، استاد دانشگاه و معلم باسابقه‌ای که به کودکان کار مهاجر در خیابان درس می‌دهد

مدرسه خیابانی (+تصاویر)

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
یک عصر متفاوت

در مرحله نیمه‌نهایی عصرجدید چه اتفاقاتی افتاد؟ به همراه جزئیاتی از چگونگی برگزاری مرحله پایانی

یک عصر متفاوت

پیشخوان

بیشتر