jamejamonline
صفحه نخست عمومی کد خبر: ۲۹۲۰۹۰   ۱۶ آبان ۱۳۸۸  |  ۱۰:۵۸

حامد کرزی سرانجام با انصراف عبدالله عبدالله از حضور در دور دوم انتخابات ریاست جمهوری توانست بار دیگر به عنوان رئیس جمهور افغانستان معرفی شود. وی در اولین اظهارات خود بر تشکیل دولت وحدت ملی و اجرای اصولی چون مبارزه با فساد دولتی و برقراری ثبات و امنیت تاکید کرد.

در کنار روند سیاسی حاکم بر افغانستان و برخی اختلافات موجود میان کرزی و عبدالله عبدالله نکته قابل توجه در تحولات این کشور رویکرد اشغالگران به کرزای و مواضع آنها در قبال دولت جدید افغانستان است. هرچند که آنها از انتخاب کرزای استقبال و آن را بخشی از دموکراسی حاکم بر افغانستان عنوان کردند اما در نهایت با اظهاراتی باج گیرانه به تقابل با وی روی آورده‌اند. در این چارچوب کوشنر وزیرخارجه فرانسه بامتهم ساختن کرزای به فساد از وی به عنوان مهره‌ای از ناتو یاد کرده که باید مورد حمایت قرار گیرد از سوی دیگر براون نخست وزیر انگلیس نیز با متهم کردن کرزی به ناکارآمدی در مقابله با فساد اداری از عدم اعزام نیرو و حتی کاهش کمکها به افغانستان سخن گفته و خواستار اصطلاح سیاستهای کرزی شده است.

بررسی این مواضع در کنار اظهارات راسموسن دبیر کل ناتو که صراحتا حمایت از کرزی را محدود دانسته، نشان می‌دهد که کشورهای غربی تلاش دارند تا به مدیریت بحران‌های سیاسی حاکم بر افغانستان و بحران مشروعیتی که برای کرزی به دلیل عدم برگزاری دور دوم انتخابات ایجاد شده در جهت رسیدن به اهداف خود بهره برداری کنند.

آنها با هزینه تراشی و به چالش کشاندن کرزای سعی دارند تا ضمن دخالت در امور داخلی افغانستان وی را در جهت منافع خود هدایت کنند. هرچند که تشکیل دولت ائتلافی و مصالحه با طالبان از خواسته‌های آنها است اما در اصل آنان برآنند تا دولتی ضعیف و ناکارآمد با مشکلات گسترده اجتماعی و سیاسی در راس قدرت قرار گیرد تا در لوای آن بتوانند و آنچه که می‌خواهند بر افغانستان تحمیل کنند. در این حال آنها سعی دارند تا ناکامی‌ها و شکستهای خود در تحقق اهدافشان را دولت افغانستان نسبت داده و بر مشکلات خود سرپوش گذارند.

باتوجه به آنچه ذکرشد می‌توان گفت که کرزی در کنار چالشهای داخلی اکنون بامسئله‌ای با نام با گیری اشغالگران نیز مواجه شده که می‌تواند به تضعیف دولت وی منجر شود به ویژه آنکه آنها سعی دارند تا کرزی را در وضعیتی قراردهند که صرفا در چارچوب اهداف آنها قرار گیرد که مسلما با اعتراض مردم افغانستان مواجه خواهد شد. کرزای اکنون باید هم مردم افغانستان و هم اشغالگران را در سیاستهای خود در نظر داشته باشد در حالی که برای  حرکت در این مسیر مسلما با چالشهای گسترده مواجه خواهد بود.

قاسم غفوری

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
تازه اول کار است

تازه اول کار است

دوستی صاحب‌نظر را جایی دعوت کرده بودند برای جلسه بارش افکار طرح و ایده برای سالگرد شهادت عزیز دل‌مان حاج قاسم سلیمانی.

عقب‌ نشینی مقابل قاطعیت

عقب‌ نشینی مقابل قاطعیت

استراتژی مقاومت و ایستادگی در برابر زورگویی‌ های غرب موجب عقب‌نشینی آنها در برابر مقاومت ملت ایران شده است.

ناجیان صلح در سرزمین جنگ

ناجیان صلح در سرزمین جنگ

شنبه گذشته در افغانستان روز ملی سرباز بود. بسیاری از مسؤولان آنجا هم در رثای سربازان حرف‌هایی زدند. در استان‌های مختلف محافل بزرگداشت برایشان برگزار شد.

گفتگو

بیشتر
بارداران، معاف از خانه‌ تکانی

دکتر سونیا اسکندریون، متخصص جراحی زنان تأکید می‌کند بارداران از پرداختن به فعالیت‌هایی که با خطر افتادن همراه است، پرهیز کنند

بارداران، معاف از خانه‌ تکانی

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
حراجی جراحی!

درآمد بالا و ریسک کم عمل جراحی زیبایی سبب شده برخی پزشکان برخلاف تخصص‌شان به این بازار رو بیاورند

حراجی جراحی!

پیشخوان

بیشتر