jamejamonline
صفحه نخست عمومی کد خبر: ۲۸۸۶۶۵   ۲۸ مهر ۱۳۸۸  |  ۰۰:۲۰

رضا استادی: «مستندهای پرتره» گونه‌ای از فیلم‌های مستند است که در آن دوربین سراغ شخصیتی فرهنگی، هنری، سیاسی، اجتماعی و... می‌رود و با کندوکاو در خصوص زندگی این شخصیت‌ها، فیلمی مستند را روایت می‌کند. جذابیت چنین فیلم‌هایی نیز به این دلیل است که می‌توان با تماشای آن، مسیری را که چهره‌های موفق و ملی طی کرده‌اند، تماشا کرد و از زندگی آنها نکات مختلفی را آموخت. تولید چنین مستندهایی در سال‌های اخیر رونق خاصی گرفته و از بخش خصوصی تا شبکه‌های تلویزیونی و موسسه‌های وابسته به سازمان‌ها و نهادهای مختلف وارد عرصه تولید چنین فیلم‌هایی شده‌اند.

امسال در جشنواره سینما حقیقت نیز تعداد زیادی از فیلم‌های حاضر در جشنواره در چنین حال و هوایی تولید شده‌اند. یکی از این شخصیت‌ها که چند سالی است مورد توجه فیلمسازان مستند قرار گرفته، فیلمساز بحث برانگیز سینمای ایران یعنی مسعود کیمیایی است. درباره کیمیایی تاکنون مستندهای مختلفی ساخته شده و جالب است بدانید امسال 4فیلم مستند درباره این فیلمساز و آثار او به جشنواره ارائه شده بودند که از میان آنها 2 فیلم «سوار خسته می‌تازد» ساخته المیرا مقدم است که دیروز در سینما فلسطین به نمایش درآمد.

فیلم دوم هم ساخته مسعود نجفی است که قرار است امروز ساعت 30/20 به نمایش در بیاید. در این فیلم نیز با حضور چهره‌هایی همچون عزت‌الله انتظامی، فاطمه معتمد‌آریا، امین تارخ، علی کسمایی، پرویز نوری، شاپور قریب، علی معلم، چنگیز جلیلوند، غلامرضا آزادی، محمد متوسلانی، سیروس الوند، اصغر بیچاره، حمید نعمت‌الله، بهمن مفید و سعید راد، اظهار نظرهایی در خصوص 40 سالگی ساخت فیلم قیصر مورد توجه قرار گرفته است. جالب است؛ چهره‌ای سینمایی مانند کیمیایی تا این حد می‌تواند برای فیلمسازان جذاب باشد و از آن مهم‌تر این‌که بتوان درباره آنها فیلم‌های جذابی تهیه کرد.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
شنبه ساعت 4 اتفاق افتاد

شنبه ساعت 4 اتفاق افتاد

ساعت چهار بار نواخت.../به مادرم گفتم: «دیگر تمام شد»/گفتم: «همیشه پیش از آن‌که فکر کنی اتفاق می‌افتد/باید برای روزنامه تسلیتی بفرستیم...»

محتوای موفق را در اوج تمام کنیم

محتوای موفق را در اوج تمام کنیم

موفق‌ترین محتواها را باید در اوج تمام کرد و نباید این‌طور باشد که آن‌قدر یک برنامه را ادامه دهند که بیننده یا شنونده، زده شود.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
وضعیت قرمز گیشه

سینما سال جدید را هم با بحران شروع کرده و ظاهرا مردم هنوز رغبتی به فیلم دیدن ندارند

وضعیت قرمز گیشه

پیشخوان

بیشتر