jamejamonline
صفحه نخست عمومی کد خبر: ۲۸۷۳۴۶   ۲۳ مهر ۱۳۸۸  |  ۰۰:۰۰

میانگین 17 دقیقه‌ای مکالمه زوج‌ها با یکدیگر

با من حرف بزن

گروه جامعه: یک محقق و استاد دانشگاه گفت: میزان ارتباط کلامی زوجین با یکدیگر در شهرهای بزرگ کمتر از 17 دقیقه در طول روز است و این آمار در میان زوج‌های تحصیلکرده و متخصص بسیار کمتر از این مقدار است. دکتر غلامرضا علیزاده در گفتگو با مهر، با بیان این مطلب افزود: در شهرهای بزرگ برای حل مشکلات اقتصادی، زوجین هر دو صبح تا عصر و گاهی هم دیرتر مشغول کار و فعالیت در بیرون از منزل هستند و به دلیل خستگی پس از بازگشت به خانه دیگر توان صحبت با یکدیگر را مگر در موارد ضروری ندارند.

بر اساس تحقیقات انجام شده توسط گروه جامعه‌شناسی خانواده دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی در شرایط فعلی جامعه به دلیل مشکلات اقتصادی و اشتغال بیش از حد زوجین میزان گفتگو میان آنان در طول شبانه روز به کمتر از 17 دقیقه می‌رسد.

این جامعه‌شناس در ادامه تاکید کرد: در مواردی نیز که فقط مرد مشغول به کار است، باز هم مجبور است تا شب برای تامین هزینه‌های زندگی فعالیت کند و همین موضوع باعث می‌شود فضای خانه را خوابگاهی بداند که فقط محل استراحت است و در این شرایط کمتر حرف خواهد داشت و ترجیح می‌دهد به جای گفتگو به استراحت بپردازد. به گفته علیزاده، با توجه به این‌که امکان اشتغال و فعالیت برای افراد تحصیلکرده بیش از دیگران است به همین دلیل آنها مدت زمان بسیار اندکی را در خانه به سر می‌برند به طوری که میانگین گفتگو در میان زوج‌های تحصیلکرده و متخصص در طول شبانه‌روز چند دقیقه بیشتر نیست.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
گردش بیشتر جهش بیشتر

گردش بیشتر جهش بیشتر

شرایطی که امروز در کشور شاهد آن هستیم، بدون شک نشان‌دهنده وجود و گسترش ویروس جهش‌ یافته انگلیسی است؛ آن‌قدر که در آزمایش‌های جدیدی که انجام می‌دهیم، غالب بودن سویه انگلیسی ویروس درنتیجه آنها کاملا مشهود و مشخص است؛ اتفاقی که متاسفانه با مدیریت نادرست و تصمیمات بسیار نابخردانه در ستاد کرونا اتفاق افتاد و موجب شد ویروس جهش‌یافته در تمام کشور شیوع پیدا کند و همه شهرها را در بربگیرد.

همچنان خوشبین نیستیم

همچنان خوشبین نیستیم

بعد از برگزاری چند جلسه از مذاکرات کمیسیون برجام باید گفت که همچنان برای خوشبینی نسبت به ثمربخش بودن این مذاکرات زود است و ما مثل گذشته خوشبین نیستیم.

بیم و امیدهای روزهای کرونا زده

بیم و امیدهای روزهای کرونا زده

این روزها، روزهای سختی است. روزهایی که برگشتیم به محدودیت‌های پاییز ۱۳۹۹. روزهایی که آژیر قرمز کرونا یک‌بار دیگر در سراسر کشور به صدا در آمده است اما این بار سخت‌تر و نگران‌کننده‌تر. ابتلاها خانوادگی و سرعت انتقال بالا رفته است.

گفتگو

بیشتر
کار ناتمام محققان با آرسیبو

مدیر عملیاتی تلسکوپ رادیویی ساردینیا در گفتگو با جام‌جم از داغ‌ترین حوزه‌های مطالعاتی در اخترشناسی رادیویی می‌گوید

کار ناتمام محققان با آرسیبو

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
وضعیت قرمز گیشه

سینما سال جدید را هم با بحران شروع کرده و ظاهرا مردم هنوز رغبتی به فیلم دیدن ندارند

وضعیت قرمز گیشه

پیشخوان

بیشتر