jamejamonline
صفحه نخست عمومی کد خبر: ۲۸۶۸۰۸ ۲۰ مهر ۱۳۸۸  |  ۰۰:۰۶

یک گروه همکار بین‌المللی متشکل از فیزیکدانان به رهبری سایمون بیانگ و پائولو گرگوری از مرکز علوم غیرخطی متعلق به دانشگاه تگزاس شمالی، به ارتباط مفروض قدیمی ذهن و موسیقی، با شرح و تاویل بیشتری پرداختند و با یک تحلیل آماری نشان دادند شباهت قابل توجهی بین سیستم توزیع ایجاد شده ناشی از قطعات موسیقی و فعالیت ذهن وجود دارد. یک دستگاه ثبت امواج الکتریکی مغز به وسیله برق (EEG) ، فعالیت مغز را به وسیله سیگنال‌های الکتریکی دریافتی از سطح آن ثبت می‌کند و نشان می‌دهد قطعات موسیقایی براساس عوامل از جمله ملودی، همسازی، وزن، ضربآهنگ و طنین تحلیل می‌شوند.

پژوهشگران نقشه فعالیت مغز و قطعات موسیقی را با نشانه‌گذاری مناطق مشابه حاصل از پرش‌ها که در آن یک تغییر ویژه رخ می‌دهد، فراهم می‌کنند. این اطلاعات به دست آمده، شباهت بین الگوهای سیگنال‌های الکتریکی در مغز و قطعات موسیقایی را به تصویر درمی‌آورند.

علاوه بر اینها این گروه، فهرست پیچیده‌ای را از ارتباط قطعات موسیقی با کارکرد مغز ارائه می‌کنند که یک عدد (شماره)‌ از این فهرست پیچیدگی (ریزه‌کاری‌های)‌ الگوهای موسیقایی یا سیگنال‌های الکتریکی را نشان می‌دهد.

فهرست‌های پیچیده متعددی از هر دو الگوی فوق در دست نیست. این نکته نشان می‌دهد مغز و قطعات موسیقی هر دو خود سازمانده (Self organized) هستند؛ ولی قطعات موسیقی، بازتاب دهنده ذهن خود سازمانده (Self organized) خالق اثر است. تفسیر و تاویل این فهرست پیچیده، همیشه به پژوهش بیشتری نیازمند خواهد بود.

در آزمایش‌های دیگری، پژوهشگران خواهند توانست فعالیت مغز شرکت‌کننده در آزمایش را که شنونده موسیقی است، نشان دهند. با مطالعاتی اینچنینی، می‌توان گفت آیا پیچیدگی‌ فعالیت مغزی شرکت‌کنندهA متاثر از پیچیدگی قطعه موسیقی است یا خیر؟

علاوه بر اینها، می‌توان با چنین روشی در جایی که پیچیدگی‌ موسیقی با فعالیت مغزی شنونده همانندی دارد تناسب‌ها و گنجایش‌ها را مورد کنکاش قرار داد.

اگر این انگاره فیزیکدانان درست باشد، تعیین گنجایش و تناسب بین یک قطعه موسیقی و فعالیت مغزی شنونده می‌تواند به اولویت‌های انتخابی موسیقایی همه کمک کند.

مترجم: محمدنقی عزیزی
منبع: Live Science

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
رسانه ملی و جوانگرایی سیستمی

رسانه ملی و جوانگرایی سیستمی

یکی از سیاست‌های مهم مدیریتی سال‌های اخیر سازمان صدا و سیما، اهتمام ویژه به رشد، تربیت و به‌کارگیری ظرفیت عظیم نیروهای جوان و پرنشاط انقلابی در سطوح مختلف رسانه ملی است.

نقش قدرت بازدارندگی ایران

نقش قدرت بازدارندگی ایران

چند ماه قبل اقدام جمهوری اسلامی ایران در توقیف کشتی انگلیسی پس از توقیف محموله نفتی ایران در جبل الطارق، آن‌هم در حالی که ناوهای نظامی آمریکا و انگلیس در منطقه بودند به دشمن ثابت کرد در قبال مداخلات آنها منفعل نخواهیم بود و قاطعانه در مقابلشان خواهیم ایستاد، این درسی است که آمریکا نیز از آن عبرت گرفته است.

صد حیف ...

صد حیف ...

هر قدر به روزهای پایانی نزدیک‌تر شدیم، دلهره‌ای محکم‌تر وجودم را چنگ زد. شبیه کودکی بودم که به اضطراب جدایی دچار شده، شبیه کسی که همه عزمش را جزم کرده برای مهاجرت، اما نگاه منتظری در سالن ترانزیت فرودگاه ته دلش را خالی می‌کند ... شبیهِ شبیه هیچ کس ...

عملیات عجیب

عملیات عجیب

خاطره ای که من نقل می کنم از یکی از دوستان ما به نام امیر سرتیپ ایرج عصاره است.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

پیشخوان

بیشتر