jamejamonline
صفحه نخست عمومی کد خبر: ۲۸۶۶۸۲   ۱۹ مهر ۱۳۸۸  |  ۰۰:۰۹

ایلام - سرابله طاهر - جمشیدزاده: با وجود تاکید مسوولان سیاسی و اقتصادی کشور بر محرومیت‌زدایی و تمرکززدایی در سیاست‌‌ها بنا به دلایل گوناگون مثل نبود الگوی توزیع متناسب با استراتژی‌ها و راهبردهای برنامه‌های توسعه کشور، متاسفانه در توسعه استان‌ها دوگانگی‌های برجسته‌ای را شاهد هستیم.

این دوگانگی‌ها در ابعاد مختلف اقتصادی اجتماعی و ... نمود یافته است، از یک طرف استان‌هایی چون تهران، اصفهان، مرکزی و ... چهره عوض کرده و پیشرفته شده‌اند و از طرف دیگر استان‌های کردستان، ایلام و ... با پدیده‌های شومی چون فقر، محرومیت، بیکاری پنهان و مزمن، فقدان فرصت‌های اشتغال و مهاجرت اجباری به سایر استان‌ها به عنوان فاکتورهای عدم توسعه و توسعه نیافتگی دست به گریبانند.

در حالی که شرایط کنونی جهان و دورنمای آتی آن به صورتی است که عدم توسعه متناسب به معنای خروج از فرآیند زندگی معنی شده است استان ایلام، نمایی از این دوگانگی‌ها و عدم تعادل‌‌هاست. استانی که از سیاست‌ها و استراتژی‌های گزینشی، برخورد کلیشه‌ای ناشی از فقدان درک اصولی و منطقی از منطقه و عدم شناخت دقیق شرایط آن رنج می‌برد و صورتی نامتعادل و نامتجانس به خود گرفته است که متعاقبا چالش‌هایی را فراروی زمینه‌ها و بسترهای توسعه استان قرار داده، مثلا هزینه فرصت‌‌های از دست رفته و زیان‌های مالی و انسانی جبران‌ناپذیر این منطقه را در نظر بگیرید که باعث شده فرآیند و پویش توسعه در این استان برای چندین دهه (نسبت به مناطق و استان‌های دیگر کشور)‌ عقب بیفتد.

بیکاری پنهان، فقر اقتصادی، تبعیض‌ها و ... و به طور کلی فاکتورهای توسعه‌نیافتگی، گریبانگیر ایلام است.

این استان علی‌رغم برخورداری از استعدادها و زمینه‌های توسعه، سهم چندانی از مواهب توسعه ملی نبرده و به حاشیه این فرآیند رانده شده است.

توسعه درواقع فرآیندی است چند بعدی با ابعاد اقتصادی، اجتماعی، سیاسی و ... در برگیرنده مجموعه فعالیت‌ها و اقداماتی است که برای هدایت جامعه در جهت بهبود سطح زندگی مردم، براساس نظام ارزشی مورد پذیرش جامعه لازم است.

بدون شک تحقق چنین هدفی مستلزم برنامه‌ریزی دقیق و اجرای بهینه به منظور تسریع فرآیند رشد اقتصادی و بهبود سطح زندگی مردم و ارتقای استاندارد زندگی و متعاقبا رسیدن به اهداف توسعه است.

این برنامه ها بایستی ابعاد مختلفی را در برگیرند و اقدامات عملی در قالب بخش هایی مانند کشاورزی، صنعت ، بهداشت ، آموزش و پرورش و ... صورت بگیرد و مشخص شود که چگونه این بخش ها باید توسعه پیدا کند و در جهت توسعه آنها چقدر باید هزینه شود.

از آنجا که کم‌توجهی‌های ملی به استعدادها و محدودیت‌های استان‌ها باعث رشد و توسعه برخی استان‌ها و عقب‌ماندگی و عدم توسعه متناسب در سایر آنها شده است، عدم تعادل نسبی در توسعه ساختارهای استان‌ها مشاهده می‌شود.

علی‌رغم تلاش‌هایی که در مناطق و شهرستان‌های مختلف آن صورت گرفته هنوز ناهمگونی و نابرابری در جذب فرصت‌های زندگی انسانی و به طور کلی دوگانگی‌هایی با توجه به موقعیت جغرافیایی منطقه ایلام احساس می‌شود.

برخی از این فاکتورها ساختاری بوده و ریشه در ساختار اقتصادی، اجتماعی، سیاسی و موقعیت این استان دارند و بعضی دیگر دستاوردها و کارکرد سیاست‌ها و استراتژی‌هایی بوده که توسط مسوولان مرکزی و محلی در این منطقه آزموده شده‌اند ولی غبار محرومیت از چهره خسته این استان هنوز زدوده نشده است.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
شنبه ساعت 4 اتفاق افتاد

شنبه ساعت 4 اتفاق افتاد

ساعت چهار بار نواخت.../به مادرم گفتم: «دیگر تمام شد»/گفتم: «همیشه پیش از آن‌که فکر کنی اتفاق می‌افتد/باید برای روزنامه تسلیتی بفرستیم...»

محتوای موفق را در اوج تمام کنیم

محتوای موفق را در اوج تمام کنیم

موفق‌ترین محتواها را باید در اوج تمام کرد و نباید این‌طور باشد که آن‌قدر یک برنامه را ادامه دهند که بیننده یا شنونده، زده شود.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
وضعیت قرمز گیشه

سینما سال جدید را هم با بحران شروع کرده و ظاهرا مردم هنوز رغبتی به فیلم دیدن ندارند

وضعیت قرمز گیشه

پیشخوان

بیشتر