jamejamonline
صفحه نخست عمومی کد خبر: ۲۸۶۲۰۲   ۱۶ مهر ۱۳۸۸  |  ۱۹:۰۰

قرن بیست‌و‌یکم

نسل جدید کیف‌های دستی

اگرچه امروزه در دنیایی زندگی می‌کنیم که دانشمندان و محققان توانسته‌اند با استفاده از فناوری‌های نوین شب‌های تاریک شهرهای بزرگ را همچون روز، روشن سازند اما همچنان در تاریکی شب برای یافتن شیء مورد نظر در درون کیف‌های شخصی خود که حجم انبوهی از وسایل شخصی مورد نیاز خود را در آنها قرار داده‌ایم با مشکل مواجه هستیم و گاهی حتی نمی‌توانیم دسته‌کلید و تلفن همراه خود را براحتی در درون کیفمان جستجو کنیم. اما جالب است بدانید محققان آلمانی توانسته‌اند برای این نیاز شما نیز راهکار جدیدی ارائه دهند و به این ترتیب در آینده‌ای نزدیک نخستین کیف‌های دستی مجهز به سیستم روشنایی داخلی به بازار عرضه خواهند شد.

گروهی از محققان برای تولید نور به روش الکترولوفینه سانس یا EL معروف است از پوسته یا غشای نازکی استفاده کرده‌اند که در اثر اعمال جریان الکتریکی می‌تواند از خود نور ساطع کند. از آنجا که تولید نور به روش فوق منجر به ایجاد حرارت و گرما نمی‌شود، از روش EL به عنوان روشی سرد برای تولید نور، روشنایی یاد می‌شود. یکی از موانع و محدودیت‌هایی که در گذشته وجود داشت، این بود که برای این کار تنها استفاده از صفحات مسطح در اندازه‌ها و ابعاد محدود امکان‌پذیر بود اما خوشبختانه امروزه با استفاده از فناوری جدید تولید سطوح هوشمند بسیاری از محدودیت‌های پیشین از میان برداشته شده است . پیش‌بینی می‌شود این فناوری بتواند صنعت اتومبیل‌سازی را نیز دستخوش تحولاتی جدید کند. لامپ‌های روشنایی اتومبیل‌ها به دست فراموشی سپرده خواهند شد. غشاهای EL جایگزین تابلوهای برقی سیستم روشنایی اتومبیل شده و به این ترتیب فضای کمتری را اشغال می‌کنند. فضای داخلی اتاق خودرو نیز مجهز به نوری ملایم خواهد بود که متناسب با نیازهای سرنشینان خودرو طراحی شده است. اما آنچه حائز اهمیت است، این است که طراحی این نوع کیف‌های جدید می‌تواند بیش از هر چیز مورد توجه خانم‌ها قرار گیرد. ابعاد قطعه مولد روشنایی تنها 16 در 7 سانتی‌متر است که در یک پوشش نارسانا قرار گرفته است. در سطح این پوشش یک قطعه برجسته وجود دارد که با تحت فشار قرار دادن کلید روی آن همه قسمت‌های مختلف کیف از نور نسبتا ملایمی برخوردار خواهند شد.

پیش‌بینی می‌شود که نخستین نمونه از این نوع کیف‌های جدید تا پایان سال جاری میلادی به بازار عرضه شوند. به گفته محققان سیستم روشنایی داخلی کیف‌های دستی تا 5 سال آینده به یکی از ویژگی‌های معمولی انواع کیف‌های دستی تبدیل خواهد شد.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
بحران بی‌تدبیری

بحران بی‌تدبیری

تعداد قربانیان کرونا چند روزی است دوباره سه‌رقمی شده است و دیروز ۳۹۸ ایرانی قربانی کرونا لقب گرفتند.

راه مقاومت ادامه دارد

راه مقاومت ادامه دارد

عروج ملکوتی سردار محمد حجازی، جانشین فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران، همه محبان و طرفداران جبهه مقاومت را مغموم کرده است.

یک انقلابی کارآمد

یک انقلابی کارآمد

سردار حجازی نمونه یک انسان متخلق بود. آشنایی ایشان با پدرم شهیدهمدانی به دوران دفاع‌مقدس بازمی‌گردد و در یک بازه زمانی یکساله از ۶۶ تا ۶۷ ارتباط و دوستی میان سرداران جعفری، همدانی و حجازی بیشتر می‌شود.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
وضعیت قرمز گیشه

سینما سال جدید را هم با بحران شروع کرده و ظاهرا مردم هنوز رغبتی به فیلم دیدن ندارند

وضعیت قرمز گیشه

پیشخوان

بیشتر