jamejamonline
دانش عمومی کد خبر: ۲۸۵۸۷۳   ۱۸ مهر ۱۳۸۸  |  ۰۹:۵۳

شخصیت یعنی مجموعه صفات و رفتاری که در شرایط عادی معرف شخص بوده و اغلب ثابت و قابل پیش‌بینی است اما با رفتار غیرقابل انعطاف یا انطباق، اختلال شخصیت مطرح می‌شود.

این اختلال در 3 گروه طبقه‌بندی شده است:

گروه اول: شخصیت اسکیزوئید، پارانوئید (بدگمان) و اسکیزوتایپی. این افراد غالبا عجیب و غیرعادی به نظر می‌رسند.

گروه دوم: شخصیت نمایشی، خودشیفته، ضداجتماعی و مرزی. این افراد غالبا بی‌ثبات، هیجانی و دراماتیک می‌باشند.

گروه سوم: شخصیت منزوی، وابسته، وسواسی جبری و طبقه‌بندی نشده مثل منفعل، مهاجم و افسرده. این افراد غالبا مضطرب و بیمناک هستند.

اختلال شخصیت نمایشی

ویژگی این اختلال، رفتار نمایشی و پرزرق و برق در اشخاص تحریک‌پذیر و هیجانی است. با وجود ظاهر فریبنده، از برقراری ارتباط با دوام و عمیق ناتوانند. شیوع این اختلال در حدود 2 تا 3 درصد بوده و در زنان شایع‌تر است.

معیار تشخیص:احساس ناراحتی وقتی که در کانون توجه نیست، تداخل عمل با دیگران، ابراز هیجانات به طور سطحی و سریع، جلب توجه به شکل ظاهری خود، تکلم احساسی و بدون جزئیات، ابراز هیجانات به صورت نمایشی و مبالغه‌آمیز، تلقین‌پذیری و روابط را صمیمانه‌تر از آنچه که هست می‌بیند.

اختلال شخصیت خودشیفته

این افراد احساس خودبزرگ‌بینی داشته، انتقاد را تحمل نمی‌کنند، جاه‌طلب بوده و به دنبال کسب ثروت و شهرت هستند.

معیار تشخیص: خود را مهم می‌داند؛ اشتغال ذهنی با خیال موفقیت، قدرت، استعداد، زیبایی؛ خود را فردی متفاوت و منحصر به فرد می‌داند؛ نیازمند تمجید شدن است؛ خود را محق و شایسته می‌داند؛ در روابط فردی استثمارگر است؛ فاقد احساس همدردی است؛ غالبا نسبت به دیگران حسادت دارد؛ دارای رفتار و نگرش خودخواهانه و پرتکبر است.

اختلال شخصیت ضداجتماعی

ویژگی این اختلال در رفتار ضداجتماعی و عدم انطباق با موازین و مقررات است. میزان شیوع آن در مردها 3‌درصد و در زن‌ها یک درصد است، قبل از 15‌سالگی شروع، ولی بعد از 18 سالگی تشخیص داده می‌شود. انتقال بیماری دارای یک الگوی وراثتی بوده و در بستگان درجه اول شایع‌تر است، آسیب جزئی به مغز هم گزارش شده است. این افراد ظاهر عادی دارند، ولی در سابقه آنها، نزاع، دروغگویی، فرار از مدرسه و فعالیت‌های غیرقانونی دیده می‌شود.

معیار تشخیص: ناتوانی در تطابق با موازین اجتماعی، فریبکاری و دروغگویی، رفتار ناگهانی و ناتوانی در برنامه‌ریزی، تحریک‌پذیری و پرخاشگری، بی‌توجه بودن به امنیت خود و دیگران، عدم احساس مسوولیت.

دکتر مهرانگیز توتونچی

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
جای خالی سیاستگذاری در هوش مصنوعی

جای خالی سیاستگذاری در هوش مصنوعی

امروزه فناوری‌ های نوین و به ویژه هوش مصنوعی به سرعت جهان اطراف ما را متحول می‌کند و نفوذ روزافزون آنها در تمامی کاربردهای سنتی، یکی‌از دغدغه‌ها و اولویت‌های دولت‌هاست. اکنون دنیا به تعبیری با سونامی فناوری مواجه بوده و کشور ما نیز از این قاعده مستثنی نیست.

طراحی کی۱۲۵ با پژو ۲۰۰۸ ارتباطی ندارد

طراحی کی۱۲۵ با پژو ۲۰۰۸ ارتباطی ندارد

در پی انتشار گزارش روزنامه جام‌جم در چهارم دی ۹۹ با عنوان «یک فیس‌لیفت جدید» که به بررسی آرای کارشناسان درباره محصول جدید ایران‌خودرو (خودروی تارا) می‌پرداخت، کیانوش پورمجیب، معاون تحقیقات،‌ طراحی و تکوین محصول ایران‌خودرو در گفت‌و‌گو با جام‌جم ضمن اشاره به به برخی ویژگی‌های مهم خودروی تارا، هرگونه ارتباطی بین طراحی خودروی کراس‌اور کی۱۲۵ (K۱۲۵) که قرار است به‌زودی رونمایی شود با پژو ۲۰۰۸ را رد کرد.

عزم ملی، واکسن ملی

عزم ملی، واکسن ملی

دیروز واکسن کرونای تولید کشور به اولین داوطلبان تزریق شد. باید بدانیم کشورهای اندکی در جهان وجود دارند که به دانش تولید واکسن دست پیدا کرده‌اند.

گفتگو

بیشتر
کار ناتمام محققان با آرسیبو

مدیر عملیاتی تلسکوپ رادیویی ساردینیا در گفتگو با جام‌جم از داغ‌ترین حوزه‌های مطالعاتی در اخترشناسی رادیویی می‌گوید

کار ناتمام محققان با آرسیبو