jamejamonline
صفحه نخست عمومی کد خبر: ۲۸۵۶۸۷   ۱۴ مهر ۱۳۸۸  |  ۱۹:۰۰

روزها در قاب

خالق دن‌کیشوت

17 مهرماه: امروز سالروز تولد نویسنده‌ای بزرگ است؛ سالروز تولد میگوئل دو سروانتس ساودرا یا همان خالق دن‌کیشوت؛ کسی که غول‌هایی چون فوئنتس یا ماریو بارگاس یوسا و مارکز، همه از او به عنوان یکی از بزرگ‌ترین نویسندگان جهان یاد می‌کنند. او در سال 1547 به دنیا آمد و 69 سال عمر کرد.

دن‌کیشوت تنها اثر سروانتس نیست، اما بی‌تردید مهم‌ترین اثر او به شمار می‌رود. داستان پهلوانی تنها که به جنگ آسیاب‌های بادی می‌رود. سروانتس که اسپانیایی بود، در جوانی به ایتالیا رفت و از طرف ارتش اسپانیا در جنگ‌های بسیاری با عثمانی شرکت داشت. او در همین جنگ‌ها مجروح شد و تازه این اول بدشانسی‌هایش بود. هنگام انتقال به اسپانیا کشتی‌اش اسیر دزدان دریایی شد و جناب نویسنده به همراه برادرش، به عنوان برده به یک مراکشی در الجزایر فروخته شدند. بالاخره خانواده سروانتس توانستند با جمع کردن پول آن دو را بخرند اما این مساله باعث شد که سروانتس بعد از بازگشت به اسپانیا فقیر شود؛ آنقدر که کارش به قرض گرفتن کشید و وقتی نتوانست قرض‌هایش را بدهد، به زندان افتاد.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
گردش بیشتر جهش بیشتر

گردش بیشتر جهش بیشتر

شرایطی که امروز در کشور شاهد آن هستیم، بدون شک نشان‌دهنده وجود و گسترش ویروس جهش‌ یافته انگلیسی است؛ آن‌قدر که در آزمایش‌های جدیدی که انجام می‌دهیم، غالب بودن سویه انگلیسی ویروس درنتیجه آنها کاملا مشهود و مشخص است؛ اتفاقی که متاسفانه با مدیریت نادرست و تصمیمات بسیار نابخردانه در ستاد کرونا اتفاق افتاد و موجب شد ویروس جهش‌یافته در تمام کشور شیوع پیدا کند و همه شهرها را در بربگیرد.

همچنان خوشبین نیستیم

همچنان خوشبین نیستیم

بعد از برگزاری چند جلسه از مذاکرات کمیسیون برجام باید گفت که همچنان برای خوشبینی نسبت به ثمربخش بودن این مذاکرات زود است و ما مثل گذشته خوشبین نیستیم.

بیم و امیدهای روزهای کرونا زده

بیم و امیدهای روزهای کرونا زده

این روزها، روزهای سختی است. روزهایی که برگشتیم به محدودیت‌های پاییز ۱۳۹۹. روزهایی که آژیر قرمز کرونا یک‌بار دیگر در سراسر کشور به صدا در آمده است اما این بار سخت‌تر و نگران‌کننده‌تر. ابتلاها خانوادگی و سرعت انتقال بالا رفته است.

گفتگو

بیشتر
کار ناتمام محققان با آرسیبو

مدیر عملیاتی تلسکوپ رادیویی ساردینیا در گفتگو با جام‌جم از داغ‌ترین حوزه‌های مطالعاتی در اخترشناسی رادیویی می‌گوید

کار ناتمام محققان با آرسیبو

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
وضعیت قرمز گیشه

سینما سال جدید را هم با بحران شروع کرده و ظاهرا مردم هنوز رغبتی به فیلم دیدن ندارند

وضعیت قرمز گیشه

پیشخوان

بیشتر