jamejamonline
سیاسی عمومی کد خبر: ۲۸۰۷۴   ۰۲ شهريور ۱۳۸۲  |  ۲۱:۵۵

رئیس جمهوری پس از تجدید میثاق با آرمان های بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران گفت : شیوه برخورد دولت انگلیس با سفیر سابق ایران در آرژانتین غیرقابل قبول است و جمهوری اسلامی ایران در این زمینه با گذشت و تسامح برخورد نخواهد کرد.

سیدمحمد خاتمی درباره بازداشت سفیر سابق ایران در آرژانتین توسط دولت انگلستان افزود: این که با یک دیپلمات سابق ایران یا یک شخصیت یا یک شهروند ایرانی ، با یک ادعای واهی این طور برخورد کنند ، تاسف آور است و قابل قبول نیست .جمهوری اسلامی ایران نسبت به تمام شهروندانش بخصوص آنهایی که مسوولیت داشته اند ، حساس است و در این زمینه با گذشت و تسامح برخورد نخواهد کرد. وی اظهار کرد: معتقدم آنچه که پیش آمده بیشتر صبغه سیاسی دارد و پشت قضیه ، جریان ها و لابی هایی هستند برای این که با اتهامات واهی و ادعای دروغ ، جمهوری اسلامی را تحت فشار قرار دهند؛ ما از این نمونه ها داشته ایم و در برابرش ایستاده ایم . خاتمی با تاکید بر این که جمهوری اسلامی ایران بشدت با این مساله برخورد می کند، گفت : وزارت خارجه با آرژانتین برخورد شدیدی خواهد داشت و کاردار سفارت انگلستان احضار شده و باز هم احضار خواهد شد. وی گفت : ما از همین جا اعلام می کنیم که دولت انگلستان در مدت کوتاهی از این عمل نادرستی که انجام داده ، دست بردارد و معذرت خواهی هم بکند؛ ما با تمام وجودمان درپی این هستیم که نگذاریم این توطئه زشت علیه جمهوری اسلامی جا بیفتد. رئیس جمهور گفت : وزارت خارجه کاملا فعال است و همین الان وزیر خارجه و همکارانشان موضوع را در دست بررسی دارند و احتمالا برای دومین بار نیز کاردار سفارت انگلیس را احضار و نظر قاطع جمهوری اسلامی ایران را اعلام می کنند. وی در ادامه سخنان خود با گرامیداشت یاد همه شهیدان بخصوص شهدای دولت جمهوری اسلامی ایران ، شهیدان رجایی و باهنر را نمونه ممتاز خدمتگذاری در جمهوری اسلامی ایران نامید. خاتمی با بیان این که دولت فعلی نیز در ادامه دیگر دولتهای جمهوری اسلامی ایران به قصد خدمت به مردم تلاش کرده و می کند، اظهار کرد: همان طور که قبلا گفته ام ما آماده یک جهش بزرگ در عرصه های مختلف بخصوص عرصه های علمی و اقتصادی هستیم ، به شرط این که لوازم و الزامات آن را رعایت کنیم . خاتمی گفت : در کشور ما نقصهای فراوانی وجود دارد. علی رغم کارهای بسیار بزرگی که در عرصه های اقتصادی و امور زیربنایی صنعت و خدمات صورت گرفته ، هنوز بخشهای قابل توجهی از کمبودها و مضیقه های زندگی رنج می برند؛ این هم کمی طبیعی است . گرچه ما در جهتگیری خودمان در کنار رشد اقتصادی مساله تامین اجتماعی را در نظر گرفته ایم . وی گفت : در مردم سالاری ، مردم مختارند و تعیین کننده . مردم به روی کارآورنده حکومت ها و ناظر بر آنها هستند و آزادی مردم در چارچوب موازین قانونی ، شرط تحقق این مهم است . نگاهداشت این آزادی ، نگاهداشت حرمت مردم در دستگاه های مختلف قانونگذار،& اجرایی و قضایی و بخصوص قضایی ، شرط مهم پیشرفت در این زمینه است . وی با بیان این که در عرصه سیاست خارجی نیز تاکید دولت بر تنش زدایی بوده است ، گفت : ما با مشکلات و فشارهای زیادی روبه رو هستیم ، در عین حال لازم است با تدبیر مسائل را به پیش ببریم و بتوانیم مصالح و منافع کل کشور را با داشتن دیپلماسی قوی و فعال و در عین حال متین و منطقی تامین کنیم .
ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
دستمان پر است

دستمان پر است

با توجه به بازدیدی که چند روز گذشته از سوی کمیسیون امنیت ملی و انرژی مجلس از مراکز هسته‌ای کشورمان صورت گرفت باید به این نکته مهم اشاره کنم که اگر اسرائیل یا آمریکا دست به ترور و به شهادت رساندن دانشمندان هسته‌ ای کشورمان می‌زنند، به این معنی است که به دانش هسته‌ای آن هم به شکل تمام و کمال آن دست یافته‌ایم و همین موضوع یعنی منابع انسانی و دانشمندان هسته‌ای کشورمان برگ برنده جمهوری اسلامی هستند.

چه پیامی را به غرب می‌فرستیم؟

چه پیامی را به غرب می‌فرستیم؟

پس از وقوع حادثه روز یکشنبه ۲۲فروردین در تاسیسات‌ هسته‌ ای نطنز و در شرایطی که افکار عمومی در انتظار اتخاذ موضعگیری محکم و قاطع مسؤولان بود، مشاور رئیس‌جمهور در اظهارنظری در فضای مجازی نوشت: «آیا باید پاسخ قطع برق در نطنز را با قطع مذاکرات در وین داد؟»

نکات مثبت و منفی مذاکرات وین

نکات مثبت و منفی مذاکرات وین

یک نکته مثبت و خوب مذاکرات وین این است که مسؤولان دولت با یک موضع عقلانی و مبتنی بر سیاست قطعی نظام در مذاکرات سطح کارشناسی حاضر شده‌اند.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر