jamejamonline
سیاسی عمومی کد خبر: ۲۷۶۴۱۷   ۰۸ شهريور ۱۳۸۸  |  ۱۱:۴۴

باهنر در مخالفت با کابینه:

به اکثریت وزیران رای می‌دهم

نایب رئیس مجلس شورای اسلامی بخشی از تصمیمات بزرگ دولت نهم را به عنوان تصمیمات غیرقانونی برشمرد و با انتقاد از عدم حضور چهره های نخبه در کابینه معرفی شده گفت : من به اقلیتی از وزیران حتما رای نخواهم داد.

به گزارش خبرگزاری مهر، امروز یکشنبه در ادامه جلسه بررسی صلاحیت وزیران پیشنهادی دولت دهم محمدرضا باهنر نایب رئیس مجلس هشتم به عنوان «مخالف کلیات برنامه دولت» به ایراد سخنرانی پرداخت.

باهنر با بیان اینکه «صحبت کردن به عنوان مخالف کلیات برنامه های دولت به دلیل ارادتمندی ام به رئیس جمهور بسیار سخت است»، گفت : چون برنامه کلی دولت به مجلس داده نشده است ما ناچاریم برنامه های مختلف وزیران و عملکرد آنها در دولت نهم را بررسی کنیم، البته اشکال آیین نامه این است که سخنران باید یا مخالف باشد یا موافق و حالت خاکستری در این موضوع وجود ندارد.

نائب رئیس مجلس هشتم با بیان اینکه رئیس جمهور در معرفی کابینه از همه حق خودشان استفاده کرده است؛ گفت: ما هم قبول داریم وزیری که باب طبع رئیس جمهور نباشد نمی تواند کار را به سامان برساند اما در قانون اساسی برای مجلس هم وظیفه و حقی تعیین شده است.

وی با انتقاد از درخواست احمدی نژاد از نمایندگان که خواسته بود"همانطور که به اعتبار نامه مجلسی ها رای می دهند به وزیران پیشنهادی هم رای دهند" گفت: این قیاس مع الفارق است ، مجلس باید حتما به وزیران پیشنهادی اعتماد پیدا کند و اعتماد رئیس جمهور به کابینه معرفی شده به معنی الزام مجلس به اعتماد به افراد معرفی شده نیست.

باهنر تصریح کرد: نمایندگان مکلف هستند کارآمدی وزیران را مورد بررسی قرار دهند البته ظاهرا نظر رئیس جمهور این بود که مجلس صلاحیت هالی اخلاقی و کلی را بررسی کند و کاری به کارآمدی وزیران نداشته باشد.

وی ادامه داد: البته قطار دولت حتما باید راه بیفتد و باید اکثریت وزیران رای بیاورند، یعنی یا بر اساس مصلحت یا بر اساس اعتماد این افراد رای بیاورند.

سخنان باهنر که با تذکرهای مداوم برخی نمایندگان که سخنان وی را خروج از آیین نامه و موضع مخالف می دانستند همراه بود با تحلیل آنچه که اقدامات خلاف قانون دولت نهم خوانده شد؛ ادامه پیدا کرد؛ باهنر از تصمیماتی مثل انحلال شوراهای مختلف؛ ادغام صندوق های بیمه ای و انتزاع این صندوق ها از وزارت رفاه؛ انتزاع سازمان حج و زیارت از وزارت ارشاد و واردات غیرقانونی فراورده های نفتی و ...به عنوان تصمیمات غیرقانونی دولت نهم یاد کرد و گفت: مثلا دولت با خودداری از آزاد سازی قیمت محصولات پتروشیمی عملا 600 میلیارد دلار از درآمدهای خودش را روانه جیب دلال ها کرد.

وی در ادامه سخنان خویش با انتقاد از عدم حضور چهره های نخبه دولت نهم در کابینه معرفی شده دهم گفت: بر خی از وزیران در کابینه نهم بودند که افتخار آمیز بودند و سمبل آنان دکتر باقری لنکرانی بود اما چه شده است که این همکاری ها کم شده است ؟

باهنر گفت: برخی از وزیران پیشنهادی در 4-5 وزارتخانه کاملا متفاوت و حتی متضاد با تخصص ها مطرح شدند که این از اعجاب های این دولت است.

وی مجددا تاکید کرد: من به اکثریت وزیران رای می دهم که این سخن وی با اعتراض شدید برخی نمایندگان مواجه شد و باهنر موضع خود را چنین تصحیح کرد که «من به اقلیتی از وزیران حتما رای نخواهم داد.»

نایب رئیس مجلس در پایان تاکید کرد: اجرای قانون میثاق ما و رئیس جمهور محترم است.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
بازخوانی شکست خط نفاق

بازخوانی شکست خط نفاق

سازمان مجاهدین خلق روز چهارشنبه 25 بهمن‌ماه سال 1357 هجری شمسی (سه روز پس از پیروزی انقلاب اسلامی) اقدام به برگزاری راهپیمایی مسلحانه و اجرای نمایش قدرت از حد فاصل دانشگاه تهران تا خیابان تخت‌ جمشید (طالقانی) کرد.

خوزستان نیازمند مدیریت صحیح است

خوزستان نیازمند مدیریت صحیح است

رهبر معظم انقلاب دیروز در بیانات‌شان به موضوع پیگیری مشکلات استان خوزستان و همچنین بی‌تدبیری‌ هایی که در جریان معضلات این استان صورت گرفته اشاره کردند.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر