jamejamonline
صفحه نخست عمومی کد خبر: ۲۶۵۹۰۵   ۲۱ تير ۱۳۸۸  |  ۰۰:۲۸

رضا رفیع: دیروز راجع به هشدار رئیس جمهور روسیه به وزیر بهداشت این کشور در خصوص جلوگیری از افزایش مصرف نوشابه‌های الکلی زهرماری گفتیم که جنبه برون‌مرزی داشت؛ امروز قصد داریم در یک چرخش جهت درون مرزی در راستای لزوم پیشگیری از افزایش مصرف انواع نوشابه‌های گازدار در داخل کشور داد سخن سردهیم؛ بلکه نفس گرم ما موثر افتد. تا به حال که نیفتاده است.

طبق آخرین گزارش‌های رسیده از منابع موثق، قریب نیمی‌از مردم ایران نوشابه مصرف می‌کنند و سرانه مصرف نوشابه‌های گازدار در کشور ما چهار برابر سرانه جهانی است. این در حالی است که پزشکان و متخصصان تغذیه کراراً از مضرات نوشابه‌های گازدار (علی‌رغم مزایای این نوشابه‌ها برای شرکت‌های سازنده‌شان) گفته‌اند و می‌گویند و باز هم خواهند گفت. همین دیروز یکی از دوستان بنده که پزشک خوبی است، در فاصله میان دو لیوان نوشابه‌ای که می‌خورد، آنقدر راجع به ضرر و زیان نوشابه‌های گازدار گفت و گفت که بر نصف جمعیت حاضر بر سرسفره ناهار مسجل شد که مرض دیابت دارند؛ و آن نصف باقیمانده نیز پوکی استخوان. فقط شخص صاحبخانه ماند که معلوم شد به علت مصرف زیاد نوشابه، نصف معده‌اش به همراه یکی از کلیه‌هایش را  به انتخاب خودش  از بدنش درآورده‌اند و بالاجبار گاهی با تزریق وریدی نوشابه گازدار، میزان نوشابه خونش را ثابت نگه می‌دارد.

چند راه جلوگیری: پیش از آن که رئیس جمهور ما به وزیر بهداشت کشور راجع به افزایش مصرف نوشابه‌های گازدار هشدار دهد؛ ما پیشدستی کردیم، چند فقره راهکار برون‌رفت از این بحران از آستین‌مان درآوردیم که ذیلا در راستای جلوگیری از روند افزایشی مصرف نوشابه در کشور، تقدیم حضور می‌نماییم:

1- تغییرنام نوشابه: دیابت، پوکی استخوان، چاقی، مشکلات قلبی و عروقی، مختصری سرطان، سوءتغذیه، بی‌قراری و استرس، تپش قلب، سیخ شدن مو، ریختن ابرو، گیر کردن در آسانسور، تخت گاز رفتن با ماشین، گاز گرفتگی در زمستان، و...... چند نمونه بیماری آزمایشگاهی دیگر؛ تنها بخشی از مضرات استفاده از نوشابه‌های گازدار است. فلذا با عنایت فرهنگستان زبان و ادبیات فارسی، امیدواریم نام این محصول زیان آور از نوشابه به «نیشابه» تغییر پیداکند.

2- باز نکردن نوشابه در مقام تعریف: نمی‌دانم این چه فرهنگ غلطی است جا افتاده که هرکس می‌خواهد از خودش تعریف و تمجید کند؛ اقدام به باز کردن نوشابه برای خودش می‌کند و این امر، مربوط به دیروز و امروز هم نیست. مسبوق به سابقه است.اولین بار، شیطان برای خودش نوشابه باز کرد. در مقام تعریف از خودش و تحقیر حضرت آدم به زعم باطل خود گفت: «انا خیر منه، خلقتنی من نار و خلقته من طین.»

3- برعکس کردن تبلیغات: نه تنها باید تبلیغات رسانه‌ای مهیج و محرک مصرف نوشابه را کم کرد، بلکه باید درباره آن تبلیغات سوء هم کرد.در همین راستا یکی از سایت‌های اینترنتی موارد عجیبی از انواع مصارف جدید نوشابه‌های گازدار را نقل کرده است. مثلا در یک مورد، در کمال تعجب توصیه می‌کند که برای تمیز کردن توالت، یک شیشه نوشابه ... را داخل کاسه توالت بریزید و یک ساعت صبر کنید؛ سپس با آب پر فشار بشویید. اسید سیتریک موجود در آن، لکه‌ها را از سطوح چینی می‌زداید. حالا حساب کنید که با معده و روده و سایر جهاز‌هاضمه شما چه کار که نمی‌کند. حالا بفرمایید نوشابه....!

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
شکل‌گیری موج ششم کرونا بعید نیست

شکل‌گیری موج ششم کرونا بعید نیست

درباره این که چه زمانی به قله پیک پنجم کرونا در کشورمان می‌رسیم و از چه زمانی به بعد سیر نزولی در ابتلاها و مرگ را تجربه می‌کنیم، افراد زیادی کنجکاوی می‌کنند ولی واقعیت این است برای این سؤال پاسخ روشنی وجود ندارد چون این موضوع قابل پیش‌بینی نیست و تا اتفاقات روی ندهد و وضعیت روز به روز را با گذشته مقایسه نکنیم، نمی‌توانیم بگوییم آیا به قله موج پنجم رسیده‌ایم یا نه.

دولت منتخب و مساله تمرکززدایی

دولت منتخب و مساله تمرکززدایی

آنچه امروز تحت عنوان توسعه یا توسعه پایدار در جهان‌ می‌شناسیم، فرآیندی است که به‌ دنبال‌ آن منابع قدرت، ثروت، آموزش و بهداشت، به‌ صورت یکسان در مناطق جغرافیایی یک کشور در دسترس همه طبقات قرار گیرد.

گفتگو

بیشتر
كودكان دلتایی؛ مبتلا و ناقل

بررسی‌ها نشان می‌دهد سویه دلتای ویروس كرونا نسبت به انواع قبلی مسری‌تر بوده و كودكان بیشتری را به‌صورت علامت‌دار مبتلا می‌كند

كودكان دلتایی؛ مبتلا و ناقل

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
وضعیت قرمز گیشه

سینما سال جدید را هم با بحران شروع کرده و ظاهرا مردم هنوز رغبتی به فیلم دیدن ندارند

وضعیت قرمز گیشه

پیشخوان

بیشتر