jamejamonline
صفحه نخست عمومی کد خبر: ۲۶۵۳۲۰   ۲۱ تير ۱۳۸۸  |  ۰۹:۵۹

دیروز راجع به هشدار رئیس جمهور روسیه به وزیر بهداشت این کشور در خصوص جلوگیری از افزایش مصرف نوشابه‌های الکلی زهرماری گفتیم که جنبه برون‌مرزی داشت؛ امروز قصد داریم در یک چرخش جهت درون مرزی در راستای لزوم پیشگیری از افزایش مصرف انواع نوشابه‌های گازدار در داخل کشور داد سخن سردهیم؛ بلکه نفس گرم ما موثر افتد. تا به حال که نیفتاده است.

طبق آخرین گزارش‌های رسیده از منابع موثق، قریب نیمی‌از مردم ایران نوشابه مصرف می‌کنند و سرانه مصرف نوشابه‌های گازدار در کشور ما چهار برابر سرانه جهانی است. این در حالی است که پزشکان و متخصصان تغذیه کراراً از مضرات نوشابه‌های گازدار (علی‌رغم مزایای این نوشابه‌ها برای شرکت‌های سازنده‌شان) گفته‌اند و می‌گویند و باز هم خواهند گفت. همین دیروز یکی از دوستان بنده که پزشک خوبی است، در فاصله میان دو لیوان نوشابه‌ای که می‌خورد، آنقدر راجع به ضرر و زیان نوشابه‌های گازدار گفت و گفت که بر نصف جمعیت حاضر بر سرسفره ناهار مسجل شد که مرض دیابت دارند؛ و آن نصف باقیمانده نیز پوکی استخوان. فقط شخص صاحبخانه ماند که معلوم شد به علت مصرف زیاد نوشابه، نصف معده‌اش به همراه یکی از کلیه‌هایش را  به انتخاب خودش  از بدنش درآورده‌اند و بالاجبار گاهی با تزریق وریدی نوشابه گازدار، میزان نوشابه خونش را ثابت نگه می‌دارد.

چند راه جلوگیری: پیش از آن که رئیس جمهور ما به وزیر بهداشت کشور راجع به افزایش مصرف نوشابه‌های گازدار هشدار دهد؛ ما پیشدستی کردیم، چند فقره راهکار برون‌رفت از این بحران از آستین‌مان درآوردیم که ذیلا در راستای جلوگیری از روند افزایشی مصرف نوشابه در کشور، تقدیم حضور می‌نماییم:

1- تغییرنام نوشابه: دیابت، پوکی استخوان، چاقی، مشکلات قلبی و عروقی، مختصری سرطان، سوءتغذیه، بی‌قراری و استرس، تپش قلب، سیخ شدن مو، ریختن ابرو، گیر کردن در آسانسور، تخت گاز رفتن با ماشین، گاز گرفتگی در زمستان، و...... چند نمونه بیماری آزمایشگاهی دیگر؛ تنها بخشی از مضرات استفاده از نوشابه‌های گازدار است. فلذا با عنایت فرهنگستان زبان و ادبیات فارسی، امیدواریم نام این محصول زیان آور از نوشابه به «نیشابه» تغییر پیداکند.

2- باز نکردن نوشابه در مقام تعریف: نمی‌دانم این چه فرهنگ غلطی است جا افتاده که هرکس می‌خواهد از خودش تعریف و تمجید کند؛ اقدام به باز کردن نوشابه برای خودش می‌کند و این امر، مربوط به دیروز و امروز هم نیست. مسبوق به سابقه است.اولین بار، شیطان برای خودش نوشابه باز کرد. در مقام تعریف از خودش و تحقیر حضرت آدم به زعم باطل خود گفت: «انا خیر منه، خلقتنی من نار و خلقته من طین.»

3- برعکس کردن تبلیغات: نه تنها باید تبلیغات رسانه‌ای مهیج و محرک مصرف نوشابه را کم کرد، بلکه باید درباره آن تبلیغات سوء هم کرد.در همین راستا یکی از سایت‌های اینترنتی موارد عجیبی از انواع مصارف جدید نوشابه‌های گازدار را نقل کرده است. مثلا در یک مورد، در کمال تعجب توصیه می‌کند که برای تمیز کردن توالت، یک شیشه نوشابه ... را داخل کاسه توالت بریزید و یک ساعت صبر کنید؛ سپس با آب پر فشار بشویید. اسید سیتریک موجود در آن، لکه‌ها را از سطوح چینی می‌زداید. حالا حساب کنید که با معده و روده و سایر جهاز‌هاضمه شما چه کار که نمی‌کند. حالا بفرمایید نوشابه....!

رضا رفیع

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
برجام یک خسارت محض

برجام یک خسارت محض

انعقاد قرارداد برجام برای جمهوری اسلامی ایران یک خسارت محض بود. تنها حسنی که می‌توان برای این توافق قائل بود این است که یک جریانی در داخل کشور ایمان پیدا کرد که اعتماد بالا در عرصه دیپلماسی خارجی به چند کشور غربی بدون توجه به پشتوانه‌ های داخلی نتیجه نمی‌دهد و این اعتماد کاملا غیرمنطقی و بدون مبناست.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
وضعیت قرمز گیشه

سینما سال جدید را هم با بحران شروع کرده و ظاهرا مردم هنوز رغبتی به فیلم دیدن ندارند

وضعیت قرمز گیشه

پیشخوان

بیشتر