jamejamonline
صفحه نخست عمومی کد خبر: ۲۵۲۶۸۷   ۲۲ ارديبهشت ۱۳۸۸  |  ۲۰:۴۰

24 اردیبهشت: امروز روز میلاد دانته آلیگیری است. نویسنده‌ای که یکی از بزرگ‌ترین شاهکارهای ادبی جهان را خلق کرد. دانته آلیگیری در ماه می سال 1265 در شهر فلورانس به دنیا آمد.

در این دوران کودکی بود که عشق افسانه و معروف دانته به «بئاتریکس» آغاز شد. ولی این عشق تا آخر به صورتی افلاطونی باقی ماند، زیرا بئاتریس به‌مردی دیگر شوهر کرد و اندکی بعد در ژوئن سال 1290، در 24 سالگی مرد.

در حدود 30 سالگی به فعالیت سیاسی پرداخت. در سال‌های 1296 و 1297 به عضویت «شورای 100 نفری» انتخاب شد و در سال 1300 با سمت سفیر فلورانس به «سن جمینیانو» رفت؛ 2 ماه نیز در سال 1301 سمتی نظیر «رئیس دیوان عالی کشور» را در شهر خود داشت و در این سمت بود که لااقل 10 نطق آتشین علیه پاپ بوینفاتسیوی هشتم ایراد کرد که تمام بدبختی‌های بعدی او از آن سرچشمه گرفت؛ ولی دانته عملا در «کمدی الهی» از او به طوری انتقام ستاند که این پاپ را به صورت یکی از منفورترین پاپ‌های تاریخ کلیسا درآورد. او سرانجام در شب 14 سپتامبر سال 1321 و در 56 سالگی درگذشت.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
شنبه ساعت 4 اتفاق افتاد

شنبه ساعت 4 اتفاق افتاد

ساعت چهار بار نواخت.../به مادرم گفتم: «دیگر تمام شد»/گفتم: «همیشه پیش از آن‌که فکر کنی اتفاق می‌افتد/باید برای روزنامه تسلیتی بفرستیم...»

محتوای موفق را در اوج تمام کنیم

محتوای موفق را در اوج تمام کنیم

موفق‌ترین محتواها را باید در اوج تمام کرد و نباید این‌طور باشد که آن‌قدر یک برنامه را ادامه دهند که بیننده یا شنونده، زده شود.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
وضعیت قرمز گیشه

سینما سال جدید را هم با بحران شروع کرده و ظاهرا مردم هنوز رغبتی به فیلم دیدن ندارند

وضعیت قرمز گیشه

پیشخوان

بیشتر