Logo jame jam online for Site - SVG - Positive
صفحه نخست عمومی کد خبر: ۲۴۵۲۹۳ ۲۲ فروردين ۱۳۸۸  |  ۱۹:۱۲

بیشتر بدانیم

موسیقی فیلم

در سال 1895 برادران لومیر در برنامه اولین نمایش فیلم‌های خود از یک نوازنده پیانو استفاده کردند. اولین موسیقی جدی برای فیلم، توسط گریفیث با همکاری بیش از هفتاد نوازنده به صورت ارکستر سمفونی برای نمایش تولد یک ملت آماده و نواخته شد.

بعد از گریفیث، برادران وارنر، صفحات قطوری به نام ویتافون را به همراه فیلم، به بازار عرضه کردند. این صفحات شامل کلیه صداهای یک فیلم ناطق اعم از هنرپیشگان، موسیقی و افکت‌های مختلف بود.

در سال 1929 سینمای ناطق پا به عرصه وجود گذاشت و در حاشیه نوار فیلم، محلی برای ضبط صدای موسیقی نیز لحاظ شد.

در نخستین فیلم‌هایی که در ایران ساخته شد، در فواصل و صحنه‌ها بیشتر از موسیقی‌های غربی استفاده می‌شد ولی کم‌کم با فیلم‌هایی مانند داش‌آکل و قیصر، تحولی در عرصه ساخت موسیقی فیلم پدید آمد.

در حال حاضر در زمینه ساخت موسیقی فیلم در کشور ما آهنگسازان بنامی فعالیت می‌کنند که آثارشان علاوه بر این که بر مبنای تکنیک‌های پیشرفته و علمی جهان است، خصوصیات و ملودی‌های موسیقی سنتی ایران را نیز در بر دارد.

از جمله آهنگسازان موسیقی فیلم در ایران می‌‌توان به افراد زیر اشاره کرد:

اسفندیار منفردزاده، مرتضی‌ حنانه، هرمز فرهت، مجتبی میرزاده، شیدا قرچه‌داغی، بابک بیات، لوریس چکناواریان، فریدون ناصری، مجید انتظامی، فرهاد فخرالدینی، فریدون شهبازیان و...‌‌‌‌.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
رمزگشایی از طرح آمریکا برای بستن سفارت در عراق

رمزگشایی از طرح آمریکا برای بستن سفارت در عراق

طی روزهای اخیر عراق با چالش جدیدی در قالب تهدید آمریکا به خارج کردن دیپلمات های خود از این کشور، تعطیلی سفارتش در بغداد و حمله به نیروهای به اصطلاح همسو با ایران به عنوان عاملان حملات متعدد به اماکن، هیات ها و کاروان های نظامی آمریکایی مواجه است.

کرونا در مدرسه از اثبات تا انکار

کرونا در مدرسه از اثبات تا انکار

درباره این‌که بالاخره مدارس منشأ انتقال ویروس کرونا هستند یا خیر و آیا از زمان بازگشایی مدارس تا امروز دانش آموزان در محیط مدرسه مبتلا شده‌اند یا نه، میان مسؤولان بهداشتی وآموزشی کشور و افکار عمومی اتفاق‌نظر وجود ندارد.

در انتخابات آمریکا چه می گذرد؟

در انتخابات آمریکا چه می گذرد؟

اگر به سابقه انتخابات ریاست جمهوری در آمریکا توجه کنید متوجه خواهید شد که نامزدهای هر دو حزب تا روزهای آخر از ترفند های مختلفی استفاده می کنند ولی در سالیان گذشته یکی از موضوعاتی که بسیار مهم بود و در رقابت ها شاخص شد موضوع ایران بود.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

پیشخوان

بیشتر