jamejamonline
صفحه نخست عمومی کد خبر: ۲۴۵۲۹۳ ۲۲ فروردين ۱۳۸۸  |  ۱۹:۱۲

بیشتر بدانیم

موسیقی فیلم

در سال 1895 برادران لومیر در برنامه اولین نمایش فیلم‌های خود از یک نوازنده پیانو استفاده کردند. اولین موسیقی جدی برای فیلم، توسط گریفیث با همکاری بیش از هفتاد نوازنده به صورت ارکستر سمفونی برای نمایش تولد یک ملت آماده و نواخته شد.

بعد از گریفیث، برادران وارنر، صفحات قطوری به نام ویتافون را به همراه فیلم، به بازار عرضه کردند. این صفحات شامل کلیه صداهای یک فیلم ناطق اعم از هنرپیشگان، موسیقی و افکت‌های مختلف بود.

در سال 1929 سینمای ناطق پا به عرصه وجود گذاشت و در حاشیه نوار فیلم، محلی برای ضبط صدای موسیقی نیز لحاظ شد.

در نخستین فیلم‌هایی که در ایران ساخته شد، در فواصل و صحنه‌ها بیشتر از موسیقی‌های غربی استفاده می‌شد ولی کم‌کم با فیلم‌هایی مانند داش‌آکل و قیصر، تحولی در عرصه ساخت موسیقی فیلم پدید آمد.

در حال حاضر در زمینه ساخت موسیقی فیلم در کشور ما آهنگسازان بنامی فعالیت می‌کنند که آثارشان علاوه بر این که بر مبنای تکنیک‌های پیشرفته و علمی جهان است، خصوصیات و ملودی‌های موسیقی سنتی ایران را نیز در بر دارد.

از جمله آهنگسازان موسیقی فیلم در ایران می‌‌توان به افراد زیر اشاره کرد:

اسفندیار منفردزاده، مرتضی‌ حنانه، هرمز فرهت، مجتبی میرزاده، شیدا قرچه‌داغی، بابک بیات، لوریس چکناواریان، فریدون ناصری، مجید انتظامی، فرهاد فخرالدینی، فریدون شهبازیان و...‌‌‌‌.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
پرچم افراشته بر جنازه‌ها

پرچم افراشته بر جنازه‌ها

آسمان، خاکستری است. زمین، یک دشت وسیع است پر از خانه‌های مخروبه و خرابه‌های سیمان و بتون و آجری که روزی دیوارهای خانه‌هایی بودند.

مراکز درمانی در ICU

مراکز درمانی در ICU

در سراسر دنیا استانداردهای ایمنی مشخصی برای مراکز تجمعی گوناگون تعریف شده و در کشور ما نیز قانون معینی درباره لزوم رعایت استانداردهای ایمنی در تمام ساختمان‌هایی که بیش از 25 نفر از آن بهره‌برداری می‌کنند تصویب شده‌است که براساس این قانون همه این ساختمان‌ها ملزم به رعایت استانداردهای بین‌المللی ICS هستند.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

پیشخوان

بیشتر