jamejamonline
صفحه نخست عمومی کد خبر: ۲۰۷۵۵۲   ۱۵ مهر ۱۳۸۷  |  ۱۹:۳۷

خانواده در‌ادبیات

مادر! همیشه بامن بمان‌

در نگاه «وان ژنپ» تولد جزو مناسک الحاق، بلوغ و ازدواج جزو مناسک انتقال (زیرا وقتی فرد به سن بلوغ می‌رسد یا ازدواج می‌کند از یک پایگاه اجتماعی به پایگاه اجتماعی دیگری منتقل می‌شود و وظایف و تکالیف آن متفاوت می‌شود)‌ و طلاق و مرگ جزو مناسک جدایی هستند.

از آنجایی که هر یک از این مناسک بر زندگی فردی و اجتماعی انسان اثرات عمیقی دارند، طی مراسم و مناسک و با‌آداب و شرایط ویژه‌ای برگزار می‌شوند مثل جشن تولد، جشن تکلیف، جشن ازدواج، مراسم عزاداری برای فوت و ...

در مورد طلاق مناسک و آداب خاموشی برگزار می‌شود. در واقع غم و اندوه از هم‌پاشیدگی خانواده با نوعی سرافکندگی و شرم اجتماعی همراه است. از این‌رو مراسم مرتبط با طلاق در سایه و پنهان برگزار می‌شود و گاه حتی طلاق تا مدت‌ها پنهان و مخفی نگه داشته می‌شود.

طلاق پدیده‌ای شوم، مغضوب ولی در برخی از شرایط امری ناگزیر است و خانواده مجبور می‌شود که به طلاق تن بدهد.

پدیده طلاق آثار و تبعات اجتماعی متعدد و متفاوتی روی زن، شوهر و بویژه فرزندان دارد. چرا که این‌گونه فرزندان از حمایت‌های اقتصادی، عاطفی، روانی و ... یک یا دو نقش خانواده  پدر، مادر یا هر دو  محروم می‌شوند و براساس تحقیقات صورت گرفته فرزندان طلاق معمولا در آینده دچار نابهنجاری‌های فکری و رفتاری متعددی خواهند شد.

در ادبیات به دلیل تابو بودن این امر، کمتر به آن پرداخته شده است. در واقع کمتر شاعر یا نویسنده‌ای وجود دارد که پدیده طلاق را آن‌گونه که بایسته و شایسته است مورد کندو کاو قرار داده باشد. البته لازم به ذکر است که در رمان‌هایی که معاصرین نوشته‌اند تا حدودی به امر طلاق، و پیامدها و اثرات فردی و اجتماعی آن  توجه شده و برخی از نقش‌های داستان‌ها و رمان‌ها را فرزندان طلاق یا زنان مطلقه عهده‌دار بوده‌اند. ضمن این‌که در ادبیات معاصر هم کمتر به آسیب‌هایی که نقش شوهری از طلاق می‌بیند توجه شده و تا حدی این نقش را از آسیب ناشی از طلاق مبرا دانسته‌اند در حالی‌که این‌گونه نبوده و مرد نیز با توجه به شرایطی که در آن زندگی می‌کند بعد از طلاق همسر دچار برچسب‌ یا انگ شده و از نظر پایگاه و منزلت اجتماعی آسیب می‌بیند.

دوبیتی‌هایی از زبان کودکان در مورد زشتی و ناگوار بودن طلاق وجود دارد که در اینجا به دو مورد اشاره‌ می‌شود:

چرا آن نغمه پرداز جدایی

به حسرت خواند آواز جدایی

اگر از سوز آه ما خبر داشت

نمی‌زد روز و شب ساز جدایی

گاه پدر و مادردر حضور فرزندان حرف طلاق و جدایی پیش می‌کشند که باعث آزار روحی کودکان می‌شوند:

اگر داری به دل لطف نهایی

اگر می‌ترسی از این‌که کجایی

پدر جان در حضور کودکانت

نزن با مادرم حرف از جدایی

در دو بیتی زیر به زشتی طلاق اشاره صریحی شده است‌

عزیز من که ابروی تو طاق است

نگاه تو همیشه در محاق است

بدان که بدترین کار من و تو

طلاق است و طلاق است و طلاق است‌

یکی از شاعران معاصر در کتاب «اشک مهتاب» شعری با عنوان طلاق دارد که در آن زشتی و اثرات نامطلوب طلاق را روی فرزندان به خوبی نشان می‌دهد که بخشی از آن ذیلا‌ آورده می‌شود.

مادر!‌ مرو

برای خدا پیش ما بمان‌

از ما جدا مشو

بر قطره‌های تلخ سرشکم نگاه کن

بنگر به دست کوچک و لرزان طفل خویش

از قصه طلاق و جدایی سخن مگو

از پیش ما مرو

از ما جدا مشو.

بابا!  شکسته شیون من در گلوی من

در پیکرم حکومت بیم است و اضطراب

بنگر به خواهرم 

کاین طفل خردسال 

می‌لرزد از هراس ‌

می‌ترسد از طلاق 

فریاد التماس مرا گوش پدر!‌

ما با وفای مادر خود، خو گرفته‌ایم‌

مادر، بهشت ماست....

معصومه منصوری‌جوشقان‌

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
نشانه‌گذاری‌ های غدیر

نشانه‌گذاری‌ های غدیر

واقعه غدیرخم را نمی‌توان صرفا یک اتفاق در بستر زمان دانست که اگر چنین باشد، ما که سال‌ها و قرن‌ها پس از این واقعه زندگی می‌کنیم، ناگزیریم آن را در بستر تاریخ بنگریم و چگونگی این رویداد را در زمان، مکان و شرایط تاریخی مورد نقل یا حداکثر نقل و بررسی قرار دهیم، اما به درستی باید به غدیر نگریست و درباره آن سخن گفت.

بازخوانی شکست خط نفاق

بازخوانی شکست خط نفاق

سازمان مجاهدین خلق روز چهارشنبه 25 بهمن‌ماه سال 1357 هجری شمسی (سه روز پس از پیروزی انقلاب اسلامی) اقدام به برگزاری راهپیمایی مسلحانه و اجرای نمایش قدرت از حد فاصل دانشگاه تهران تا خیابان تخت‌ جمشید (طالقانی) کرد.

عید مظلوم غدیر در حجاز

عید مظلوم غدیر در حجاز

10سال پیش توفیق داشتم بروم حج تمتع. روزهایی تکرارنشدنی در زندگی‌ام. بین همان روزها هم روزهایی بود که در عمق جان‌ودلم ثبت شد. این روزها و ماجراها به این دلیل خاطره شد که با مظلومیت وجود نازنین مولای ما امیرالمؤمنین بی‌نسبت نبود.

گفتگو

بیشتر
كودكان دلتایی؛ مبتلا و ناقل

بررسی‌ها نشان می‌دهد سویه دلتای ویروس كرونا نسبت به انواع قبلی مسری‌تر بوده و كودكان بیشتری را به‌صورت علامت‌دار مبتلا می‌كند

كودكان دلتایی؛ مبتلا و ناقل

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
وضعیت قرمز گیشه

سینما سال جدید را هم با بحران شروع کرده و ظاهرا مردم هنوز رغبتی به فیلم دیدن ندارند

وضعیت قرمز گیشه

پیشخوان

بیشتر