jamejamonline
صفحه نخست عمومی کد خبر: ۲۰۶۶۶۸   ۱۵ مهر ۱۳۸۷  |  ۱۱:۰۲

در این چندین و چند سال که هر روز از پله‌های دادسرا بالا می‌روم، آنها را آشناتر از بقیه می‌بینم، ای کاش آنها نیز توانایی سخن گفتن داشتند و از خاطرات تلخ و شیرین خود حکایت‌ها می‌کردند.

خاطراتی که قطعا اگر به تصویر کشیده می‌شد و در قالب فیلم و سریال به نمایش درمی‌آمد، زنگار از حقایق روزمره‌ای که خیلی‌ها دوست ندارند آن را باور کنند، می‌زدود.

در طبقه دوم دست مرد میانسالی به دست پسر جوانی با دستبند فولادی پیوند نامبارکی خورده است. با مشاهده چهره پسر جوان که سنش به 18 سال هم نمی‌رسد، باز همان حس فضولی که گریبانگیر خبرنگار جماعت است، به سراغم می‌آید. جرمش را می‌پرسم، نگاهش با کف سالن پیوند می‌خورد، با اولین واژه‌ای که بر زبان می‌آورد، معلوم می‌شود یک جوان شهرستانی است.

می‌گوید: گشنه بودم آقا! چند روزبود که گرسنگی عذابم می‌داد، آمده بودم تهران کار کنم، اما کار گیرم نیامد، همه می‌گفتند ضعیف هستم و قدرت کارگری ندارم.

راست می‌گفت، جثه‌اش آنقدر ضعیف بود که پاهایش قدرت تحمل همین جسم نحیف را هم نداشت.

لختی سکوت می‌کند و ادامه می‌دهد: بعد از چند روز وقتی راه عبوری یک دانش‌آموز را سد کرده و از او پول خواستم، با هم درگیر شدیم و بعد هم عابران مرا کتک زدند و تحویل پلیس دادند.

چشمانش پر از اشک می‌شود و با بغضی که آزارش می‌دهد،  می‌گوید: به خدا آقا من دزد نیستم، حاضرم کار کنم اما  ....

به یکباره بغضش می‌ترکد و صورتش را در میان دستانش پنهان می‌کند؛ دلش نمی‌خواهد غرور پایمال‌شده‌اش این چنین به نمایش درآید.

مرد میانسال که او نیز دستش به دست جوان شهرستانی بسته شده، به او دلداری می‌دهد و می‌گوید: بی‌خیال بابا، زندان ترس نداره، بالاخره بهتر از بیرون است، حداقل در آنجا غذایی برای خوردن وجود دارد.

از مرد میانسال جرمش را سوال می‌کنم. همانند فیلسوفی که قصد نطق دارد، سینه‌اش را صاف می‌کند و می‌گوید: چند تا شاکی دارم که با شکایت آنها دستگیر شده‌ام، قاضی می‌گوید جرم من کلاهبرداری است.

می‌پرسم چه مقدار کلاهبرداری کرده‌ای؟ بدون لحظه‌ای مکث می‌گوید: 10 میلیارد تومان، اما این مقدار نیست و کل کلاهبرداری من 9 میلیارد و 200 میلیون تومان است و من از 2 نفر از شاکی‌ها اعاده حیثیت خواهم کرد و... .

رفتار مرد کلاهبردار شبیه طنزهای تلویزیونی است. نمی‌دانم چه بگویم. در یک سو جوانی ایستاده که به خاطرهزار تومان مهر زورگیری بر پرونده سبز رنگش حک شده است و در سوی دیگر، کلاهبردار سابقه‌داری با 10 میلیارد تومان کلاهبرداری....

وارد اتاق قاضی می‌شوم شاید بتوانم با مساعدت او رضایت شاکی را بگیرم تا جوان شهرستانی که ناامید و درمانده به جستجوی خوشبختی به تهران آمده است، روانه زندان نشود....

ناصر صبوری‌

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
نشانه‌گذاری‌ های غدیر

نشانه‌گذاری‌ های غدیر

واقعه غدیرخم را نمی‌توان صرفا یک اتفاق در بستر زمان دانست که اگر چنین باشد، ما که سال‌ها و قرن‌ها پس از این واقعه زندگی می‌کنیم، ناگزیریم آن را در بستر تاریخ بنگریم و چگونگی این رویداد را در زمان، مکان و شرایط تاریخی مورد نقل یا حداکثر نقل و بررسی قرار دهیم، اما به درستی باید به غدیر نگریست و درباره آن سخن گفت.

بازخوانی شکست خط نفاق

بازخوانی شکست خط نفاق

سازمان مجاهدین خلق روز چهارشنبه 25 بهمن‌ماه سال 1357 هجری شمسی (سه روز پس از پیروزی انقلاب اسلامی) اقدام به برگزاری راهپیمایی مسلحانه و اجرای نمایش قدرت از حد فاصل دانشگاه تهران تا خیابان تخت‌ جمشید (طالقانی) کرد.

عید مظلوم غدیر در حجاز

عید مظلوم غدیر در حجاز

10سال پیش توفیق داشتم بروم حج تمتع. روزهایی تکرارنشدنی در زندگی‌ام. بین همان روزها هم روزهایی بود که در عمق جان‌ودلم ثبت شد. این روزها و ماجراها به این دلیل خاطره شد که با مظلومیت وجود نازنین مولای ما امیرالمؤمنین بی‌نسبت نبود.

گفتگو

بیشتر
كودكان دلتایی؛ مبتلا و ناقل

بررسی‌ها نشان می‌دهد سویه دلتای ویروس كرونا نسبت به انواع قبلی مسری‌تر بوده و كودكان بیشتری را به‌صورت علامت‌دار مبتلا می‌كند

كودكان دلتایی؛ مبتلا و ناقل

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
وضعیت قرمز گیشه

سینما سال جدید را هم با بحران شروع کرده و ظاهرا مردم هنوز رغبتی به فیلم دیدن ندارند

وضعیت قرمز گیشه

پیشخوان

بیشتر