jamejamonline
صفحه نخست عمومی کد خبر: ۱۸۶۹۳۳   ۱۶ تير ۱۳۸۷  |  ۱۶:۲۶

شرکت IBM یکی از بزرگترین و معروف‌ترین شرکت‌هایی است که همواره در زمینه طراحی و ساخت ابررایانه‌ها در جهان پیشتاز و پیوسته به دنبال ثبت رکوردهای جدید و انجام فعالیت‌های نوین در این زمینه بوده است. در همین راستا این شرکت بزرگترین سیستم HPC را که تاکنون ساخته شده است با قابلیت راه‌اندازی دوگانه ویندوز و لینوکس به همگان معرفی کرد.

سیستم جدیدblade  مجهز به 5376 پردازنده زئون 4 هسته‌ای اینتل با سرعت 5/2 گیگاهرتز است که توان پردازشی آن به 04/46 ترافلاپ می‌رسد و در این زمان هر یک از پردازنده‌ها توانی برابر 50 وات صرف می‌کنند و کارایی آن به 6/85 درصد می‌رسد.

خوب است بدانیم که این‌گونه ابررایانه‌ها از سیستم‌عامل معمولی ویندوز استفاده نمی‌کنند. بلکه شرکت مایکروسافت نسخه خاصی از ویندوز به نام 2008 windows HPC Server  را به طور آزمایشی عرضه کرده است که ابررایانه جدید نیز با استفاده از این نسخه از ویندوز راه‌اندازی می‌شود و این نکته‌ای است که در این ابررایانه باید به آن توجه شود. زیرا همان‌طور که می‌دانیم بیش از 85 درصد سیستم‌هایHPC  جهان با استفاده از سیستم‌عامل لینوکس کار می‌کنند و این نخستین باری است که روی یک ابررایانه دو سیستم‌عامل نصب می‌شود و طراحی آن نیز بر پایه ویندوز صورت گرفته است.

به این ترتیب شرکت مایکروسافت نیز موقعیتی کسب کرد تا در حوزه رایانه‌های HPC  نیز به رقابت  بپردازد. این ابررایانه که یکی از 50 سیستم پرسرعت جهان است در دانشگاه Umea سوئد قرار دارد. این ابررایانه برای انجام محاسبات پیچیده ریاضی و شبیه‌سازی‌ها، امور آماری و پردازش‌های سنگین در شاخه بیوانفورماتیک طراحی شده است. زیرا بسیاری از این امور بدون به‌کارگیری رایانه‌های قدرتمند و استفاده از فناوری پردازش‌های موازی قابل انجام نیستند.

خوب است در انتهای این بخش به یک بررسی آماری بین 500 ابررایانه اول جهان داشته باشیم. در بین 500 ابررایانه برتر جهان 60/84 درصد آن یعنی 423 دستگاه مجهز به سیستم عامل لینوکس هستند و تنها 7 دستگاه یعنی تنها 40/1 درصد آنها بر پایه ویندوز طراحی شده‌اند.

بعد از لینوکس بیشترین تعداد به سیستم عامل Unix با سهم 6 درصد و تعداد 30 دستگاه اختصاص دارد. پس از آن نیز سیستم‌ عامل ترکیبی، macos  و based BSD در مکان‌های بعدی قرار دارند.

انتظار می‌رود با عرضه نسخه نهایی سیستم عامل  2008 windos HPC server تعداد ابررایانه‌هایی که براساس سیستم عامل ویندوز طراحی می‌شوند افزایش چشمگیری داشته باشند و به این ترتیب شرکت مایکروسافت قدم به عرصه جدیدی برای رقابت بگذارد.

پارسا ستوده‌نیا

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
گردش بیشتر جهش بیشتر

گردش بیشتر جهش بیشتر

شرایطی که امروز در کشور شاهد آن هستیم، بدون شک نشان‌دهنده وجود و گسترش ویروس جهش‌ یافته انگلیسی است؛ آن‌قدر که در آزمایش‌های جدیدی که انجام می‌دهیم، غالب بودن سویه انگلیسی ویروس درنتیجه آنها کاملا مشهود و مشخص است؛ اتفاقی که متاسفانه با مدیریت نادرست و تصمیمات بسیار نابخردانه در ستاد کرونا اتفاق افتاد و موجب شد ویروس جهش‌یافته در تمام کشور شیوع پیدا کند و همه شهرها را در بربگیرد.

همچنان خوشبین نیستیم

همچنان خوشبین نیستیم

بعد از برگزاری چند جلسه از مذاکرات کمیسیون برجام باید گفت که همچنان برای خوشبینی نسبت به ثمربخش بودن این مذاکرات زود است و ما مثل گذشته خوشبین نیستیم.

بیم و امیدهای روزهای کرونا زده

بیم و امیدهای روزهای کرونا زده

این روزها، روزهای سختی است. روزهایی که برگشتیم به محدودیت‌های پاییز ۱۳۹۹. روزهایی که آژیر قرمز کرونا یک‌بار دیگر در سراسر کشور به صدا در آمده است اما این بار سخت‌تر و نگران‌کننده‌تر. ابتلاها خانوادگی و سرعت انتقال بالا رفته است.

گفتگو

بیشتر
کار ناتمام محققان با آرسیبو

مدیر عملیاتی تلسکوپ رادیویی ساردینیا در گفتگو با جام‌جم از داغ‌ترین حوزه‌های مطالعاتی در اخترشناسی رادیویی می‌گوید

کار ناتمام محققان با آرسیبو

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
وضعیت قرمز گیشه

سینما سال جدید را هم با بحران شروع کرده و ظاهرا مردم هنوز رغبتی به فیلم دیدن ندارند

وضعیت قرمز گیشه

پیشخوان

بیشتر