jamejamonline
دانش عمومی کد خبر: ۱۵۴۸۴   ۲۸ مهر ۱۳۸۱  |  ۱۵:۴۱

با وجود گستردگی بسیار وسیع زبان وب نویسی HTML، وجود محدودیت هایی در این زبان در مقایسه با درخواست های کنونی درباره به پایان رسیدن عمر آن در دنیای اینترنت ، پرسشهای بزرگی مطرح شده است .

در طول 8سال گذشته اچ تی ام ال به عنوان عام ترین زبان صفحات وب ، افت و خیزهای زیادی داشته است که اینک وجود یک Xبه عنوان ادبیات جدید در جلوی خیلی از واژه ها مانند XML و XHTML و غیره ، مانند مکملی چسبناک ، تاریخ وب را تکان داده است . اما به گفته جف آفوت در دانشگاه جورج میسون بعید است که به این زودی درباره رفتن اچ تی ام ال قضاوت کنیم ؛ چرا که فعلا اساس وب روی اچ تی ام ال است و سرمایه گذاری های محتوایی روی آن ادامه دارد. به قول مارک فرایدنبرگ ، در یک کلام اچ تی ام ال هنوز راهی آسان برای نشاندن متن و تصویر و دادن لینک و جدول های مرتبط با مرورگرها روی وب به شمار می رود. بدین معنا وقتی وب سرور یک درخواست برای باز شدن صفحه ای دریافت می کند، بلافاصله پردازش مبتنی بر اچ تی ام ال آغاز شده و برای مرورگر صفحه مورد نظر ارسال می شود که کاستی هایی در این قسمت از سوی اچ تی ام ال مشاهده می شود. به گفته مایکل پلیتیر از www.pinndec.com چیزی که مشکل را ایجاد می کند، کاربران جدید، مرورگرهای جدید، سیستم عامل های جدید و متنوع و صفحات نمایش بارزولوشن متفاوت است که روی صفحات وب تاثیر گذاشته و بالطبع اچ تی ام ال را نیز تحت تاثیر قرار داده است . در این زمینه برخی استانداردهای مکمل برای اچ تی ام ال نظیر cascading style sheets)CSS) با هدف کاستن حجم صفحات وب ساخته شده ، اما شرطش کاربرد ماهرانه آن در طراحی صفحات وب است . مثلا با به کار بردن یک single style sheet ، تمام صفحات بعدی براساس آن تعریف شده و نیازی به ساخت الگویی منحصر به فرد برای هر صفحه نیست . از طرف دیگر ccs اجازه می دهد تا صفحات ما در موقعیت های مناسب ، خوش نقش تر شده و DOSهای بهتری برای خواندن ایجاد گردد. زبان دیگرXML (extensible markup language)است که این دو زبان در مقایسه با یکدیگر، هم مستقل هستند و هم متمم یکدیگر. به گفته آفوت ، اچ تی ام ال توصیف می کند که چگونه دیتا به نمایش در بیایند و XML فهرست دیتا را توصیف می کند و به دیگر سخن ، دو زبان مشکلات یکدیگر را حل می کنند. دو الگو نیز در XML منبسط شده است : الگوی DOM یا (Document object model)که اینترفیس های جهت دار به سوی موضوع را نشان می دهد که در محیطهای برنامه نویسی وب نظیر جاوا، ASP ساختار آن پردازش می شود و دومین مدل نیز XSLT که توانایی تغییر و تبدیل را بسیار بالا می برد و به طوری پلاگ درون هر نوع برنامه ای جا می گیرد و توانایی قابلیت نمایش سریع را نیز فراهم می سازد. بنابراین XML بیشتر از آن که بخواهد جایگزین کاملی شود، به عنوان مکمل ، زندگی اچ تی ام ال را متحول ساخته است . در حقیقت موج قابل پیش بینی به عنوان زبان آینده وب ، زبان XHTML است که همگرایی میان اچ تی ام ال و XML در استانداردهای نوشتن برنامه و ساختار آن ، محور اصلی است . استفاده همزمان از XHTML و CSS به طراحان وب اجازه قدرت مانور بیشتری برای نمایش های چندگانه در محیط اینترنت می دهد و طراحان وب از ابزار جدیدی برای تبدیل زبان خود برخوردار می شوند و هر چند کارشان آسانتر می شود، اما مهارتهایشان نیز افزایش می یابد.
ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
طراحی کی۱۲۵ با پژو ۲۰۰۸ ارتباطی ندارد

طراحی کی۱۲۵ با پژو ۲۰۰۸ ارتباطی ندارد

در پی انتشار گزارش روزنامه جام‌جم در چهارم دی ۹۹ با عنوان «یک فیس‌لیفت جدید» که به بررسی آرای کارشناسان درباره محصول جدید ایران‌خودرو (خودروی تارا) می‌پرداخت، کیانوش پورمجیب، معاون تحقیقات،‌ طراحی و تکوین محصول ایران‌خودرو در گفت‌و‌گو با جام‌جم ضمن اشاره به به برخی ویژگی‌های مهم خودروی تارا، هرگونه ارتباطی بین طراحی خودروی کراس‌اور کی۱۲۵ (K۱۲۵) که قرار است به‌زودی رونمایی شود با پژو ۲۰۰۸ را رد کرد.

عزم ملی، واکسن ملی

عزم ملی، واکسن ملی

دیروز واکسن کرونای تولید کشور به اولین داوطلبان تزریق شد. باید بدانیم کشورهای اندکی در جهان وجود دارند که به دانش تولید واکسن دست پیدا کرده‌اند.

گفتگو

بیشتر
کار ناتمام محققان با آرسیبو

مدیر عملیاتی تلسکوپ رادیویی ساردینیا در گفتگو با جام‌جم از داغ‌ترین حوزه‌های مطالعاتی در اخترشناسی رادیویی می‌گوید

کار ناتمام محققان با آرسیبو