jamejamonline
دانش عمومی کد خبر: ۱۵۳۰۰۸   ۲۸ آبان ۱۳۸۶  |  ۰۳:۰۶

گسل شمال تهران در دنباله غربی خود به گسل ماهدشت جنوب کرج و سپس گسل جنوب اشتهارد و در نهایت گسل ایپک می رسد.


زمین لرزه 10 شهریور 1347 بوئین زهرا که موجب حدود 20هزار نفر تلفات در منطقه غربی تهران شد ، در اثر جنبایی مجدد گسل ایپک رخ داد. این زلزله با بزرگای 7.2 در ساعت 10دقیقه به 11 شب با ویرانی کامل شهر بوئین زهرا و تمام روستاهای اطرافش دانیسفهان ، تاکستان ، توفک ، رودک ، سگزآباد، رستم آباد، آغچه مزار و ایپک همراه بود. زلزله با شدت بالایی در تهران احساس شد به نحوی که آنها که در آن زمان در تهران می زیسته اند همگی این زلزله را به خوبی به یاد دارند. در بررسی هایی که حدود 3 سال پیش در یک کار تحقیقی روی بوئین زهرا داشتم اثری از خرابی های آن روز ندیدم . یادآوری کنم که این زلزله همان رویدادی است که زنده یاد جهان پهلوان تختی برای کمک به بازماندگانش به پا خواست و مردم از طریق او کمک بسیاری به آسیب دیدگان زلزله کردند.در بازدید از منطقه از اثر سطحی گسلش زمین لرزه ای پس از حدود 40سال چیزی باقی نمانده بود و گزارش های پس از آن رویداد ازجمله مقاله آمبرسیز در بولتن انجمن زلزله شناسی امریکا گسیختگی سطحی حدود 80 کیلومتر را در راستای شرقی ، غربی در جنوب بوئین زهرا ایجاد کرده بود.در این میان ، درخصوص خطر زمین لغزش باید گفت در منطقه شمالی تهران آثار لغزشهای بزرگ دامنه ای مثلا در دره گلاب دره دیده می شود. مخاطبان ما باید بیشتر شهرسازان و برنامه ریزان شهری باشند چراکه آنها هستند که کاربری اراضی اطراف شهرها را مشخص می کنند و تمامی مناطق روی گسل شمال تهران و گسل شمال تبریز را منطقه قابل ساخت و ساز تشخیص داده اند.

دکتر مهدی زارع
عضو هیات علمی پژوهشگاه بین المللی زلزله شناسی و مهندسی زلزله

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
جای خالی سیاستگذاری در هوش مصنوعی

جای خالی سیاستگذاری در هوش مصنوعی

امروزه فناوری‌ های نوین و به ویژه هوش مصنوعی به سرعت جهان اطراف ما را متحول می‌کند و نفوذ روزافزون آنها در تمامی کاربردهای سنتی، یکی‌از دغدغه‌ها و اولویت‌های دولت‌هاست. اکنون دنیا به تعبیری با سونامی فناوری مواجه بوده و کشور ما نیز از این قاعده مستثنی نیست.

طراحی کی۱۲۵ با پژو ۲۰۰۸ ارتباطی ندارد

طراحی کی۱۲۵ با پژو ۲۰۰۸ ارتباطی ندارد

در پی انتشار گزارش روزنامه جام‌جم در چهارم دی ۹۹ با عنوان «یک فیس‌لیفت جدید» که به بررسی آرای کارشناسان درباره محصول جدید ایران‌خودرو (خودروی تارا) می‌پرداخت، کیانوش پورمجیب، معاون تحقیقات،‌ طراحی و تکوین محصول ایران‌خودرو در گفت‌و‌گو با جام‌جم ضمن اشاره به به برخی ویژگی‌های مهم خودروی تارا، هرگونه ارتباطی بین طراحی خودروی کراس‌اور کی۱۲۵ (K۱۲۵) که قرار است به‌زودی رونمایی شود با پژو ۲۰۰۸ را رد کرد.

عزم ملی، واکسن ملی

عزم ملی، واکسن ملی

دیروز واکسن کرونای تولید کشور به اولین داوطلبان تزریق شد. باید بدانیم کشورهای اندکی در جهان وجود دارند که به دانش تولید واکسن دست پیدا کرده‌اند.

گفتگو

بیشتر
کار ناتمام محققان با آرسیبو

مدیر عملیاتی تلسکوپ رادیویی ساردینیا در گفتگو با جام‌جم از داغ‌ترین حوزه‌های مطالعاتی در اخترشناسی رادیویی می‌گوید

کار ناتمام محققان با آرسیبو