۶ سنگ زینتی بسیار کم یاب در جهان

کد خبر: ۱۴۶۲۳۷۳

اگر شما هم به شناخت انواع سنگ زینتی علاقه دارید، پس باید برایتان جالب باشد که بدانید که نادرترین و نایاب‌ترین سنگ‌ها در جهان ما کدام سنگ‌ها هستند؟ تقریبا 200 گونه سنگ قیمتی طبیعی وجود دارد که در جهان شناخته‌شده هستند. برخی از آن‌ها قیمتی و برخی دیگر در رده نیمه‌قیمتی قرار گرفته‌اند. نمونه‌های قیمتی آن‌ها معمولا به‌راحتی یافت نمی‌شوند. به همین دلیل، از ارزش اقتصادی بالایی برخوردارند.

این اصطلاح سنگ‌های قیمتی و نیمه‌قیمتی که اصولا از نادربودن این عناصر نشات می‌گیرد، در اواسط دهه 1800 ایجاد شد. در این مقاله، 6 مدل از سنگ‌های نایاب را به‌همراه ویژگی‌هایشان به شما معرفی می‌کنیم تا حس کنجکاوی‌تان را دراین‌باره ارضا کرده باشیم.

سنگ زینتی زمرد

زمرد جزء سنگ‌های گران‌بهایی بوده که از سیلیکات آلومینیوم و بریلیوم تشکیل شده است. این گوهر ارزشمند از گونه‌های بریل است و در سنگ‌های پگماتیت یافت می‌شود. بریل خالص، هیچ رنگی ندارد اما اضافه‌شدن مقادیر ناچیزی از کروم و وانادیوم به آن باعث ایجاد رنگ سبز می‌شود.

هرچقدر رنگ سبز این گوهر پررنگ‌تر، سرزنده‌تر و غیرمات باشد، ارزش آن بیشتر خواهد بود. گونه‌هایی از این سنگ که درصد خلوص بالایی دارند و به‌اصطلاح به آن‌ها پاک گفته می‌شود، خیلی کمیاب و گران‌بها هستند.

سنگ زینتی یشم اعلی

به‌طور کلی سنگ یشم در 2 مدل اعلی یا جادئیت (گران‌بها و کمیاب) و نفریت (ارزان‌قیمت) دسته‌بندی می‌شود. یشم اعلی یا جادئیت اشباع‌شده از سدیم و آلومینیوم است. این سنگ به رنگ سبز زیتونی و سبز روشن وجود دارد. البته نمونه‌هایی که سبز آن تیره‌تر و مات‌تر هستند، از ارزش مالی بالاتری هم برخوردارند.

تنوع رنگ در یشم جادئیت بالاست. شما لکه‌هایی همچون سیاه، سفید، زرد، بنفش و حتی قهوه‌ای را هم در این سنگ می‌بینید. جادئیت با رنگ سبز زمردی و نیمه‌شفاف خود به یشم سلطنتی هم معروف است. باکیفیت‌ترین نوع این یشم‌ها از معادن شمال برمه به‌دست می‌آیند. در واقع یشم‌های این منطقه براثر فشار بالای کوه‌های هیمالیا تشکیل می‌شوند.

سنگ زینتی فیروزه

۶ سنگ زینتی بسیار کم یاب در جهان

فیروزه یک کانی کمیاب و ارزشمند در تناژهای رنگی آبی روشن تا سبز است. نام فیروزه از واژه فرانسوی turquoise به معنی سنگ ترکی گرفته شده است؛ چون اولین بار از ترکیه وارد اروپا شد.

مصریان باستان، جزء بیشترین کسانی بودند که از فیروزه به‌عنوان سنگ جواهر استفاده می‌کردند. همچنین معتقد بودند که رنگ آبی، سمبل احیای حیات است. به همین دلیل، آرامگاه و مقبره برخی شاهان خود را فیروزه‌کاری می‌کردند.

ازآنجایی‌که مواد معدنی آبی‌رنگ بسیار کمیاب هستند، سنگ جواهر فیروزه نیز از ارزش و قیمت بالایی برخوردار است. فیروزه‌هایی که کیفیت بهتری دارند و البته جزء نایاب‌ترین‌ها محسوب می‌شوند، منافذ کمتر و درخشش بیشتری دارند. همچنین رگه‌های آن‌ها به‌طور واضحی شکل گرفته است.

سنگ زینتی لاجورد

لاجورد سنگی آبی‌رنگ بوده که از ترکیبات شیمیایی فسفات طبیعی آبدار آلومینیوم، آهن، منیزیم و کلسیم ساخته شده است. لاجورد با سیستم کریستالی خود به‌شکل رگه‌هایی اغلب در بستر چند سانتی‌متری، در میان سنگ‌های مرمر یا رگه‌های منظم سنگ‌های آهکی یافت می‌شود.

لاجورد با رنگ آبی خیلی خاص خود، یکی از قیمتی‌ترین و کمیاب‌ترین عناصر در ایران است. در زمان ساسانیان از لاجورد برای تهیه زیورآلات استفاده زیادی می‌شد. درحال‌حاضر این کانی بیشتر در افغانستان بهره‌برداری می‌شود تا ایران.

سنگ زینتی آمیتیست

آمیتیست یا یاقوت ارغوانی از کانی‌های سیلیکاتی ماگمایی است. رنگ خاص آن از وجود عناصری مانند منگنز، آهن و تیتانیوم نشات می‌گیرد. این سنگ شگفت‌انگیز رنگ بنفش خود را مدیون تابش‌زدگی، ناخالصی‌های آهن، وجود فلزات واسطه دیگر و عناصر کم‌مقداری است که منجر به جایگزینی‌های پیچیده در شبکه بلوری شده‌اند.

در دوران باستان، سنگ آمیتیست را دارای قدرتی سحرانگیز می‌دانستند و از آن برای سحر و جادو و توانمندسازی استفاده می‌کردند. در واقع این کانی تولیدکننده یک میدان مغناطیسی است که امکان تبادل انرژی بین بدن و خود را فراهم می‌کند.

زمانی که شما برای در برابر میدان مغناطیسی این سنگ قرار بگیرید، از فواید بی‌شمار آن در جهت درمان سردردهای مزمن، درمان کم‌خونی، تقویت‌کنندگی غدد و هورمون‌ها، افزایش سوخت‌وساز سلولی و رفع استرس و اضطراب بهره‌مند می‌شوید. این سنگ به‌دلیل زیبایی خاص و مزایای فراوانی که دارد، جزء سنگ‌های قیمتی در ایران محسوب می‌شود.

سنگ زینتی الماس

۶ سنگ زینتی بسیار کم یاب در جهان

الماس، تنها گوهر ساخته‌شده از یک عنصر است که خلوص بالایی در حدود 99.95درصد است. زمانی که کربن در اعماق زمین و در قسمت گوشته تحت دما و فشار بالا قرار می‌گیرد، متبلور می‌شود و از آن الماس به‌وجود می‌آید.

تشکیل الماس‌ها تقریبا به 3.5میلیارد سال قبل باز می‌گردد. برخی از آن‌ها میلیون‌ها سال پیش با فوران آتش‌فشان به سطح زمین منتقل شدند و برخی از آن‌ها نیز در سنگ‌های آذرین به فرایند انجماد رسیدند.

الماس یک سنگ زینتی قیمتی و نادر است؛ چراکه استخراج آن از معادن، فرایندد تفکیک آن از سنگ‌های باطله و فروری آن‌ها بسیار سخت و البته هزینه‌بر است. معادن الماس هم در مناطقی دورافتاده قرار دارند که به پیچیدگی این پروسه می‌افزایند. استخراج الماس بیشتر در مناطق یخ‌زده سیبری و کانادا یا مناطق دورافتاده در آفریقا و استرالیا صورت می‌گیرد.

در دیجی‌کالا، هیچ سنگی برای شما نایاب نیست!

همه سنگ‌هایی که در این مقاله معرفی کردیم به‌علاوه نمونه‌های بیشتر در دیجی‌کالا قابل یافت است. احتمالا نتوانید این سنگ‌ها را از هرجا و هرشخصی تهیه کنید؛ هم به‌دلیل نایاب‌بودن و سختی دسترسی به آن‌ها و هم به‌دلیل تردید در اطمینان به اصالت محصول. اما در مورد دیجی‌کالا قضیه فرق می‌کند.

شاید خیلی از شما تا همین لحظه دیجی‌کالا را یک فروشگاه اینترنتی می‌شناختید که فقط درزمینه فروش لباس، اکسسوری و محصولات خوراکی فعالیت دارد. اما وقت آن رسیده که با جنبه‌های دیگری از فعالیت این فروشگاه آشنا شوید.

اگر کارگاه جواهرسازی دارید و می‌خواهید با تهیه سنگ‌های قیمتی و نیمه‌قیمتی کالاهای جدیدتری بسازید و کسب‌وکارتان را ارتقا دهید، از دیجی‌کالا کمک بگیرید. این فروشگاه معتبر تمامی سنگ‌های خود را با برگه ضمانت و اصالت به شما تحویل خواهد داد.

جمع‌بندی

سنگ زینتی همان‌طور که از نام آن مشخص است، یک کانی با جلوه بصری جذاب است که از ترکیبات شیمیایی مختلف شکل می‌گیرد. اگر این سنگ از نوع قیمتی و گران‌بها باشد، در کمیاب‌بودن آن شک نکنید. آن‌ها به‌سختی استخراج می‌شوند و به همین دلیل نمی‌توان به مقدار فراوانی از آن‌ها دسترسی داشت.

سنگ‌هایی که در این مقاله معرفی کردیم، اعم از زمرد، یشم اعلی، فیروزه، لاجورد، آمیتیست و الماس جزء گران‌قیمت‌ترین سنگ‌های تزئینی هستند که در هر کشوری قابل دسترسی نخواهند بود. شما برای تهیه آن‌ها باید هزینه زیادی بپردازید.

newsQrCode
ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰

نیازمندی ها