گزارش «جام‌جم» از جزئیات آماراشتغال درکشور

جمعیت بیکاران چگونه کم شد؟

دیروز رئیس‌جمهور اعلام کرد که بر وعده خود برای اشتغال ایستاده و بخش‌های مختلف در این زمینه برنامه‌ریزی می‌کنند. سید ابراهیم رئیسی با تأکید بر اهمیت اشتغال، گفت:دولت مسالۀ اشتغال را دردستور کارقرارداده است واحیای واحدهای تولیدی را دنبال می‌کنیم. ۷۰۰۰کارگاه و کارخانه تاکنون به تولید بازگشته که این اهمیت بالایی دارد.
کد خبر: ۱۴۴۸۸۱۹
 
درباره این‌که وعده‌اشتغال تاچه حدتوانسته عملی شود،گزارشی تهیه کردیم که درآن بامحمود کریمی‌بیرانوند،معاون توسعه کارآفرینی و اشتغال وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی صحبت کردیم.
اوایل زمستان امسال صولت مرتضوی، وزیر تعاون، کار ورفاه اجتماعی اعلام کرد دولت به تعهد خود در زمینه اشتغال عمل کرده و برای سال آینده برنامه توانمندسازی نیروهای کار را با جدیت بیشتری دنبال می‌کند. وی با بیان این‌که در دو سال گذشته بالای دو میلیون بیمه اجباری و اختیاری داشته‌ایم، افزود: بیمه اجباری یعنی کارفرما نیروی کار را جذب و او را بیمه کرده است. تابستان امسال ۷۰۰ هزار اشتغال خالص به روایت مرکزآمار ایران ایجادشده است.براساس گزارش‌های مرکز آمار ایران، در پاییز۱۴۰۲نرخ بیکاری درکشور۶.۷درصد بوده است.مرکز آماربه صورت فصلی آمارمنتشرمی‌کند وهرفصل را نسبت به همان فصل در سال گذشته می‌سنجد. پاییز ۱۴۰۲ نرخ بیکاری۶.۷درصد بوده ونرخ بیکاری فارغ‌التحصیلان ۴.۱۱درصد بوده است. مسئولان وزارت کارمی‌گویند درسال‌های اخیر واز۱۴۰۰به بعدشاهدکاهش مستمرنرخ بیکاری هستیم.نرخ بیکاری فارغ‌التحصیلان هم به‌تبع کاهش پیدا کرده است. 
 
کاهش نرخ بیکاری
محمود کریمی‌بیرانوند، معاون توسعه کارآفرینی واشتغال وزارت تعاون، کار ورفاه اجتماعی در گفت‌وگویی که با خبرنگار جام‌جم داشت به موضوع کاهش نرخ بیکاری اشاره و تصریح کرد: در زمستان به‌طور معمول نرخ بیکاری افزایش می‌یابد و دلیل آن هم کاهش اشتغال در بخش کشاورزی است اما براساس آخرین گزارش مرکز آمار ایران، نرخ بیکاری در پاییز ۶.۷درصد است. وی به بهبود فضای کلان اقتصاد در کشور اشاره کرد و افزود: زمانی که نرخ رشد اقتصادی برای چند فصل مثبت می‌شود در بخش اشتغال نیز تأثیر می‌گذارد که شاهد این موضوع هستیم. یکی دیگر از اقداماتی که منجر به ایجاد اشتغال و کاهش نرخ بیکاری بود به رفع موانع اشتغالزایی مربوط می‌شود. در گذشته افراد برای ایجاد یک واحد کسب و کار نیازمند دریافت مجوزهای زیادی از دستگاه‌های مختلف بودند اما اکنون این موانع برداشته شده صدور مجوز از طریق درگاه ملی مجوزها انجام می‌شود که نیازی به حضور فیزیکی افراد نیست و دستگاه‌ها اگر از صدور مجوز تخطی کنند نه‌فقط مجوز صادر خواهد شد، بلکه باید مسئولیت صدور آن را بپذیرند. کریمی‌بیرانوند در ادامه گفت‌وگوی خود با جام‌جم تصریح کرد: در حوزه تأمین مالی بیش از۱۰۷هزار میلیارد تومان تسهیلات اشتغالزایی پرداخت شده که این موضوع نیز تأثیر مستقیمی بر ایجاد اشتغال داشته است. تقسیم کار ملی که توسط سامانه رصد شغل صورت گرفته ازجمله مهم‌ترین دلایلی است که باعث شده بازار کار در این دولت رونق بگیرد. 
 
۸۰ درصد تسهیلات برای زنان
وی می‌گوید تقریبا بیش از ۳۵درصد اشتغال ایجادی در سامانه رصد اشتغال و ۸۰ درصد اشتغال ایجادی حوزه مشاغل خانگی در حوزه زنان است. طبق آمار درگاه آمار ایران، نرخ مشارکت زنان از۱.۱۳درصد در۱۴۰۱به ۴.۱۴درصد در سال۱۴۰۲رسیده است.نرخ بیکاری کل زنان از ۷.۱۵درسال۱۴۰۰به ۲.۱۴درصددرسال۱۴۰۲ کاهش پیدا کرده است. نرخ بیکاری فارغ‌التحصیلان زن از ۶.۲۲ درصد به ۴.۱۹درصد رسیده است.نرخ بیکاری زنان جوان۱۵تا۲۴سال از۹.۳۷درصد به ۹.۲۸درصد رسیده است. همه اینها حکایت از رونق بازار کار زنان دارد.ما دراین دولت هیچ تفکیک جنسیتی برای مشاغل ایجادشده نداریم، بلکه حوزه مشاغل خانگی حوزه‌ای است که بیش از ۸۰ درصد تسهیلات آن را زنان دریافت کرده‌اند. 

مشاغل با کیفیت است؟
کریمی‌بیرانونددرباره ایجاد شغل باکیفیت گفت:مرکزآمار مرجع ارائه رسمی آمارهای بازار کاراست وهمین استانداردها در سال‌های قبل و در دولت‌های قبل نیز بوده‌.نرخ بیکاری فارغ‌التحصیلان از۱۷درصد به۴.۱۱درصد درپاییز۱۴۰۲ رسیده است. نکته بعدی، گسترش آموزش مراکز فنی وحرفه‌ای است‌؛همچنین نرخ اشتغال ناقص به ۹.۶درصد رسیده است و بیمه شدگان تأمین اجتماعی افزایش یافتند. علاوه‌بر توسعه اشتغال دانش‌بنیان در این دولت، ۲۶صندوق پژوهش و فناوری بیش از سه همت ضمانت دریافت کردند. زمانی که این گزاره‌های آماری را در کنار هم قرار دهیم می‌بینیم که کمیت مشاغل در کنار کیفیت آن افزایش پیدا کرده است. البته تمام اینها به این معنی نیست که تمام مشاغل ایجاد شده با کیفیت بالا و درآمد خوب است. قطعا شغل کم‌کیفیت و درآمد کم نیز وجود دارد اما نمی‌توانیم بگوییم مشاغلی که ایجاد شد، همگی بی‌کیفیت است. اگر مشاغل ایجاد شده دریک دولت در بازه زمانی با کاهش نرخ رشد اقتصادی همراه باشد،بی‌کیفیت است‌ امااکنون کیک اقتصادی دولت بزرگ شده واشتغال ایجادی نیز افزایشی بوده که نشان می‌دهد مشاغل ایجادی لزوما بی‌کیفیت نیست.کیفیت وکمیت مشاغل ایجاد‌شده دراین دولت رونق کم‌نظیری داشته است.
newsQrCode
ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰
فرزند زمانه خود باش

گفت‌وگوی «جام‌جم» با میثم عبدی، کارگردان نمایش رومئو و ژولیت و چند کاراکتر دیگر

فرزند زمانه خود باش

نیازمندی ها