همه‌چیز درباره مرسوم‌ترین جراحی چشم

تماشای دنیا، از پشت شیشه!

همین‌طور که روی عکس‌هایش زوم کرده است، به این فکر می‌کند که شاید اگر عینک بر چشمانش نبود، چهره‌اش در عکس بهتر افتاده بود؛ به این‌که اضافه شدن عینک بر چهره طبیعی‌اش، هم او را به دردسر برای حمل یک جسم اضافی انداخته است و هم در صورت طبیعی‌اش، تغییر ایجاد کرده است.
کد خبر: ۱۴۳۷۲۱۰
نویسنده نرگس خانعلی‌‌زاده - گروه جامعه
 
عینکی که حالا کنار گذاشتنش،به یک عمل جراحی بستگی دارد وتا مدت زیادی، فرد را ازبر چشم گذاشتن آن، بی‌نیاز می‌کند. اما واقعا، عینک،همه این سختی‌هاست؟جسمی اضافی وبرهم‌زننده زیبایی صورت؟این سوالی است که کسانی که تصمیم به جراحی چشم وکنارگذاشتن عینک دارند، باید پاسخ صادقانه‌ای برایش داشته باشند؛ آن‌وقت است که شاید بتوانند تصمیم بهتری بگیرند. 

لیزیک، آشناترین عمل چشمی است که زیاد درباره آن شنیده‌ایم؛ نوعی عمل جراحی که با استفاده از لیزر، مشکلات انکساری چشم مانند دوربینی، نزدیک بینی و... برطرف می‌شود و فرد برای مدتی طولانی(مثلا۱۰سال)، ازعینک بی‌نیاز می‌شود! اما شاید بهتر است بدانید که عمل‌های چشم ازجمله لیزیک ولازیک، همیشه هم به همین سادگی نیستند؛ آنقدر که شاید بهتر است همان عینک خودمان را دو دستی بچسبیم و تن به جراحی و دست بردن در طبیعت چشم‌مان و پذیرفتن عوارض آن ندهیم. 
     
آنچه در جراحی چشم اتفاق می‌افتد
لیزیک، یک جراحی زیبایی معروف و محبوب است وافرادی که می‌خواهند ازعینک استفاده نکنند، به سراغ آن می‌روند. درعمل لیزیک، با تغییر شکل سطح چشم، یعنی قرنیه، هر نوع عیبی را از ضعیفی چشم، نزدیک‌بینی، دوربینی یا آستیگماتیسم، می‌تواند اصلاح می‌کنند؛ در واقع لیزر با توجه به اندازه‌گیری‌ها و نسخه‌های عینک فرد، برنامه‌ریزی می‌شود. البته دراین میان، نباید فراموش کنیم که عمل لیزر چشم، برای برخی افراد، مثلا کسانی که دچار مشکل قوز قرنیه هستند، نباید انجام شود. برخی هم از داروهایی برای پوست یا اعصاب‌شان استفاده می‌کنند که باعث می‌شود با انجام عمل لیزر تداخل داشته باشد و بهتر است که چنین عملی را انجام ندهند. اما یکی‌دیگر ازاین دسته عمل‌های جراحی، لازیک است که عملی پیشرفته‌تر ازدیگر عمل‌ها محسوب می‌شود اما به‌همان اندازه هم، زمان طولانی‌تری برای انجام عمل ودوران نقاهت لازم دارد؛ دورانی که دردو ناراحتی‌اش نسبت به دیگر عمل‌های چشم بیشتر است. درهرصورت، هر نوع ازجراحی‌های چشم، معایب و مزایای متفاوتی با خود به همراه دارند که بسته به تفاوت‌های فردی و تشخیص بیمار، باید انجام شوند. 
     
تبلیغ، بی‌تبلیغ!
یکی از چالش‌های روزگار امروز، تبلیغات زیبایی درمانی است که در فضای مجازی انجام می‌شود؛ در صورتی که اقدامات با اهمیتی مانند لیزر چشم، مثل تزریق ژل، بوتاکس، فیلر و... نیست که وسوسه‌کننده باشد و هرکسی را به انجامش ترغیب کند! بلکه عملی درمانی است که پزشک متخصص چشم باید لزوم انجام آن را تشخیص و به فرد پیشنهاد دهد؛ درغیر این صورت، هر تبلیغی که درفضای مجازی وجود دارد، صرفا کسب درآمدی برای شخصی دیگراست ومنفعتی آنچنانی برای فرد مراجعه‌کننده ندارد. تبلیغاتی که در برخی موارد توسط پزشکان با تعرفه‌های پایین انجام می‌شود و برای یک فرد عینکی، وسوسه‌کننده است، اما فراموش نکنید که سلامت چشم، موضوع شوخی‌برداری نیست و نیاز به ویزیت‌های متعدد وعلت کافی برای دست بردن در آن دارد. در واقع انجام عمل لیزیک و نهایتا، کنار رفتن عینک، موضوعی نیست که به تبلیغ و تشویق و برگزاری جشنواره ویژه یلدا، نوروز و... نیاز داشته باشد؛ بلکه هر فردی، مانند غواصان یا فوتبالیست‌ها، هر زمان که احساس کنند دیگر نمی‌توانند عینک را تحمل کند، به پزشک متخصص مراجعه و راه چاره آن را تحت‌نظر متخصص پیش می‌برند. 
     
عینک بی‌دردسر
بدیهی است که عینک، سال‌‌های بسیار طولانی است که استفاده می‌شود و امتحان خودش را به خوبی پس داده است؛ عینکی که علاوه بر رفع نیازهای چشم فرد، از چشم او در برابر بسیاری از آسیب‌‌های خارجی و اشعه‌ها ازجمله ماورای بنفش، محافظت می‌کند:« برای همین هم، من تا به امروز، به هیچ‌یک از مراجعانم پیشنهاد نکردم که به جای عینک از لنز یا لیزیک استفاده کند؛ در واقع خود افراد و بیماران هستند که بر اساس اطلاعاتی که کسب کرده‌اند، درخواست عمل چشم‌شان و برداشتن عینک دارند که خب، من هم بهترین راه رسیدن به خواسته‌شان را به آنها نشان می‌دهم.» این را دکتر امین‌ا... نیک اقبالی، متخصص چشم می‌گوید که معتقد است پیشنهاد جامعه پزشکی، درمرحله اول استفاده دائم ازعینک است ودرنهایت با تمایل افرادعمل لیزیک توصیه می‌شود.به نظر می‌رسد که یکی ازدلایلی که بیشتر چشم‌پزشکانی که می‌شناسیم، خودشان عینکی هستند، همین اطمینان به عینک و بی‌دردسر بودن آن است!
     
جراحی بدون عارضه وجود ندارد!
«عمل لیزیک، کم‌عارضه هست اما بدون عارضه نیست.» این را قریب به اتفاق متخصصان چشم می‌گویند و معتقدند که درواقع هیچ عملی بدون عارضه نیست! البته که موضوعی بدیهی به نظرمی‌رسد؛ چرا که هرگونه دست بردن و عملی براعضای بدن از جمله روی چشم، می‌تواند عوارضی جانبی در آینده داشته باشد؛ عوارضی که برخی از آنها به دلیل خاصیت‌های درمانی عمل، نادیده گرفته می‌شود و برخی عوارض هم در اثرجراجی‌های زیبایی رخ می‌دهد که برخی تجربه‌دارها معتقدند به دردسرش نمی‌ارزد؛ دردسرهایی ازجمله چند ماه خشک شدن چشم یا احتمال نیاز دوباره به جراحی!

پیشنهادهای طب سنتی برای دوران نقاهت عمل چشم

۱-غلات کامل:
غلات، ازجمله برنج قهوه‌ای وجو، به حفظ سلامتی چشم‌ها بسیارکمک می‌کند ودر مقایسه با انواع کربوهیدرات‌ها، گزینه مفیدتری است
۲-ماهی:ماهی ازبهترین موادغذایی موثر برسلامتی چشم‌هاست که ازاسیدهای چرب امگا۳ تشکیل و مانع از خشکی چشم می‌شود
۳- مرکبات: برای تجربه یک بینایی خوب به ویتامینC موجود درمرکبات مانند: پرتقال، گریپ‌فروت، لیمو ترش و لیمو شیرین نیاز داریم
۴- تخم مرغ: تخم مرغ، سرشار از انواع پروتئین‌ها و ویتامینA است که به بهبود دید در شب کمک قابل‌توجهی می‌کند
۵- روغن زیتون: این روغن منبع خوبی از چربی سالم است که می‌توانند التهاب را به مقدار قابل‌توجهی کاهش بدهد
۶- حبوبات: حبوبات حاوی روی است و این امکان هست که از چشمان شما در برابر نور آسیب‌رسان، محافظت کند
newsQrCode
ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰
فرزند زمانه خود باش

گفت‌وگوی «جام‌جم» با میثم عبدی، کارگردان نمایش رومئو و ژولیت و چند کاراکتر دیگر

فرزند زمانه خود باش

نیازمندی ها