گزارش تپش از فعالیت ساقیان مجازی

ساقی دات کام

پشت پرده بازار زیر زمینی فروش مشروبات الکلی

مشروب آنلاین

تا چند سال پیش اگر کسی قصد خرید مشروب داشت باید کوچه به کوچه و خانه به خانه می‌گشت تا در محله‌ای ساقی فروشنده مشروبات الکلی را پیدا کند و با هزار ترس و لرز مشروب را از او تحویل بگیرد و در یک حرکت جیمز باندی به خانه برگردد و مصرف کند. اما در سال‌های اخیر به واسطه گسترش استفاده از فضای مجازی در کشور، پای ساقیان مشروبات الکلی به فضای مجازی باز شده و این عرصه جولانگاه آنها شده است. کافی است کمی زرنگ باشید و ‌با دیدن نشانه‌هایی در کنار نام افراد در صفحات مجازی یا جست‌وجوی برخی کلمات خاص در این فضا ساقی را پیدا کنید و سفارش بدهید و مشروبات را با پیک رایگان در منزل تحویل بگیرید.
کد خبر: ۱۴۲۳۳۰۱
نویسنده مجید غمخوار - تپش

ساقی‌ها راحت‌تر مشروبات الکلی می‌فروشند

به دلیل نبود نظارت کافی، ده‌ها صفحه فضای مجازی در حال حاضر مشغول فعالیت هستند که با عناوین مختلف اقدام به فروش مشروبات الکلی اصل و تقلبی می‌کنند. برخی از این صفحات با معرفی خود به عنوان پخش کننده اصلی مدعی هستند مشروبات شیشه‌ای اصل را از مرزهای شمال غربی و غرب کشور وارد کرده‌اند و برای اطمینان مشتری تصاویر چند مشروب اصل را ارسال می‌کنند اما آنچه در نهایت برای شما ارسال می‌شود مشروبات تقلبی پرشده در ظروف اصلی است و مصرف‌کننده با پرداختن پول مشروبات اصلی یک مشروب تقلبی حاوی الکل و اسانس را به چند برابر قیمت می‌خر‌د. در این میان چند ساقی مدعی فروشنده مشروبات اصل با انتشار چند ویدئوی آموزشی در فضای مجازی مدعی‌اند‌، اگر کسی در ترکیه مشروبات الکلی زیر قیمت‌ بفروشد تقلبی و پر شده است، چرا که امکان ندارد مشروبات اصل در ایران پایین‌تر از قیمت این کشور باشد. 

خرید شیشه مشروبات 

اگر آگهی‌های چند سایت مشهور خرید و فروش کالا را بگردید با آگهی افرادی روبه‌رو می‌شوید که مدعی هستند شیشه‌های مشروب را برای دکور و تزئین می‌خرند. در این میان قیمت هر شیشه از ۱۰۰ تا ۴۰۰ هزار تومان متفاوت است.
یکی از ساقیان مشروبات الکلی دراین باره می‌گوید: بیشتر مشروبات تقلبی که با برند اصلی فروخته می‌شود در شهرهای اطراف تهران پر می‌شود. دلالان به راحتی شیشه‌های اصلی را با الکل، اسانس و رنگ پر می‌کنند و سپس با چسباندن لیبل اصلی، آنها را پلمپ کرده و وارد بازار می‌کنند. این مشروبات گرچه خطر جانی کمتری دارد اما سه برابر قیمت به خریداران فروخته می‌شود. این افراد از مصرف‌کنندگان شیشه خالی را می‌خرند و با پر کردن آن‌ به جای مشروبات اصلی می‌فروشند. همین مشروبات تقلبی است که عوارض دارد.

گفت‌و‌گو با یک ساقی

ساقی یکی از محله‌های مرکزی تهران است. می‌گوید برخی به صنف آنها وارد شده و می‌خواهند در یک شب سود زیادی کنند و برای همین متانول یا آب قرص به مشتریان خود می‌دهند. این ساقی که به گفته خودش ۱۵سال است این کار را می‌کند، مدعی شد که خیلی‌ها تحمل عمل‌آوری عرق کشمش را ندارند و با اضافه کردن قرص یا متانول، مشروباتی را روانه بازار می‌کنند که خیلی از افراد کور شده یا راهی دیار باقی می‌شوند. این روزها متقلبان برای کسب درآمد با کسی شوخی ندارند و این‌که ساقی من خودش از اقلیت‌های‌مذهبی است و کنار مصرف خود می‌فروشد‌، تبلیغات دروغین جذب مشتری است. 

سود ۷۰ درصدی مشروبات الکلی 

یکی دیگر ازساقیان که در فضای مجازی مشغول است بعد از این‌که اعتمادش جلب شد‌، می‌گوید: اگر بخواهیم مشروب خوب دست خریداران بدهیم با توجه به افزایش قیمت کشمش سود ما از ۱۵۰درصد به حدود ۷۰ درصد می‌رسد. 
این ساقی می‌گوید: موضوع دیگر این که قیمت مشروبات الکلی در هر محله متفاوت است، اما اختلاف چندانی با هم ندارند. در حال حاضر هر یک و نیم لیتر عرق دست‌ساز ۲۸۰ تا ۶۰۰هزار تومان فروخته می‌شود. کسانی که پایین‌تر از این قیمت خریداری می‌کنند، باید بدانند مشروب تقلبی خریده‌اند و احتمال دارد جان خود را از دست بدهند. 

کلاهبرداری در پوشش  فروش مشروبات الکلی

در این میان عده‌ای سودجو با توجه به داغ شدن موضوع مشروبات الکلی دست‌ساز و مرگ و میر آن شروع به کلاهبرداری در پوشش فروش مشروبات اصلی می‌کنند. این افراد با راه‌اندازی کانال و صفحاتی در فضای مجازی مدعی فروش هستند. آنها با استفاده از کارت بانکی اجاره‌ای که بیشتر متعلق به افراد بی‌خانمان است دست به کلاهبرداری زده و از آنجا که می‌دانند خرید مشروبات الکلی جرم است پس از دریافت پیش پرداخت از خریدار، دیگر جواب او را نمی‌دهند و آی دی فرد را بلاک می‌کنند. مالباخته نیز از ترس اقدام به شکایت نمی‌کند. این روزها با چرخی در فضای مجازی می‌توان این کلاهبرداران را شناسایی کرد. 

تحویل با پیک جلوی منزل 

یکی از فروشندگان مشروبات الکلی که در فضای مجازی تبلیغ زیادی کرده است، می‌گوید: مشروب انتخابی شما را در تهران با پیک برای‌تان ارسال می‌کنم‌. همان‌موقع کارت بکشید تا مطمئن شوید ما کلاهبردار نیستیم. تحویل درتهران و اطراف آن مانند کرج زیر سه ساعت زمان می‌برد. درسایر شهرهای کشور بین ۴۸ تا ۷۲ساعت ارسال داریم و به روش خودمان سفارش را به دست مشتری در شهرهای دیگر می‌رسانیم.

newsQrCode
ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۲
ناشناس
Iran (Islamic Republic of)
۱۳:۳۵ - ۱۴۰۲/۰۶/۳۱
۰
۰
آقاجان خواب یا بیداری؟ این نابسامانی و عدم کنترل چه موضوعی می‌رساند.
ناشناس
Iran (Islamic Republic of)
۱۷:۵۸ - ۱۴۰۲/۰۷/۰۲
۰
۲
کسی که مشروب بخورد ایمان ندارد وتا هفت نسل بعدی ضعیف النفس خواهد بود

نیازمندی ها