وزیر ورزش و جوانان دومین کارت زرد را از مجلس گرفت

یک گام تا استیضاح

حمید سجادی، وزیر ورزش و جوانان هر روز که می‌گذرد به استیضاح نزدیک‌تر می‌شود. با اتفاقی هم که دیروز در مجلس برایش افتاد، حتی می‌توان گفت او دیگر روی لبه تیغ است.
کد خبر: ۱۳۹۳۲۲۸
نویسنده سارا گودرزی - گروه ورزش

سجادی اگر تا پیش از این امیدوار بود بتواند به لطف برخی لابی‌ها و عزل و نصب‌ها، پلی به سوی نماینده‌ها بزند تا از استیضاح رهایی پیدا کند اما دومین کارت زرد را هم گرفت تا کارش بیش از پیش سخت‌تر شود. بحث استیضاح وزیر ورزش و جوانان پیش از بازی‌های فوتبال جام‌جهانی۲۰۲۲ قطر کلید خورد. دلایلی که در آن مقطع از سوی نمایندگان مجلس برای توضیح خواستن از دونده اسبق ایران مطرح شد به نابه‌سامانی‌ها در فدراسیون‌های ورزشی، بی‌توجهی به توسعه زیر ساخت‌ها و اماکن ورزشی، مشکل اشتغال قهرمانان و درست اجرا نکردن قانون جوانی مربوط بود. اما بعد از ناکامی تیم‌ملی فوتبال در جام‌جهانی قطر و سایر حواشی فدراسیون فوتبال؛ فضا به کلی تغییر کرد و همین موضوع به خودی خود کافی بود تا بحث استیضاح او خیلی جدی در دستور کار مجلسی‌ها قرار گیرد.

حمید سجادی؛ داستان‌سرای معروف

حمید سجادی روز گذشته در حالی برای پاسخ به بزرگترین شکست تاریخ فوتبال ایران به مجلس رفت که دفاعیات خوبی نداشت. او که همیشه سعی می‌کند در مواقع بحرانی داستان‌سرایی کند، درست مثل روزی که از مجلس میلیمتری رای اعتماد گرفت، باز هم اظهاراتی را به زبان آورد که غیرکارشناسانه بود. مدیرعامل اسبق باشگاه سایپا برای دفاع از خود، افشاگری‌هایی کرد که خیلی سوال‌برانگیز بود.

او در توجیه عملکرد ضعیف شاگردان کی‌روش در قطر همه چیز را به دشمنان جمهوری اسلامی ربط داد. طوری که مدعی شد خطر ترک زمین و پناهندگی ازسوی بازیکنان تیم‌ملی فوتبال در قطر وجود داشته اما این موضوع با مدیریت نهادهای مربوط خنثی شده است! سجادی در حالی‌ این صحبت‌های عجیب و غریب را به زبان آورد که انگار فراموش کرده بود که جام‌جهانی در کشوری برگزار شد که روابط دیپلماتیک حسنه و نزدیکی با ایران دارد.

آن هم در شرایطی که قطری‌ها با توجه به اتفاقات اخیر همه جوره با سران ایرانی تعامل لازم را انجام دادند تا تیم‌ملی فوتبال با کمترین حاشیه این بازی‌ها را پشت سر بگذارد. جالب اینجاست که سجادی در اولین دیدار ایران جام‌جهانی ۲۰۲۲ در قطر حاضر بود و صراحتا مدعی شد بدون هیچ اغتشاشی تماشاگران در استادیوم حضور داشتند.

نکته دیگر صحبت‌های غیرحرفه‌ای وزیر ورزش و جوانان اینجاست که اگر بر فرض مثال بازیکنان تیم‌ملی فوتبال قصد پناهنده شدن داشته باشند، چرا باید کشور قطر را آن هم در چنین موقعیتی انتخاب کنند. در حال حاضر تعداد بالایی از ملی‌پوشان فوتبال ایران لژیونر هستند و در تیم‌های اروپایی بازی می‌کنند و اگر آنها قصد مهاجرت هم داشته باشند، مطمئنا همین کشورها را انتخاب می‌کنند و اصلا نیازی به پناهنده شدن ندارند.

دفاعیات نامناسب حمید سجادی در مجلس در شرایطی بازتاب زیادی در رسانه‌ها و محافل ورزشی داشته که همه را به این باور رسانده او برای فرار از استیضاح این موضوعات را عنوان کرده است. مطمئنا این صحبت های او واکنش تند بازیکنان تیم ملی فوتبال را نیز به دنبال خواهد داشت. چرا که او ادعاهایی را به زبان آورده که باید بتواند آنها را با شواهد و سند اثبات کند. سجادی دیروز بعد از حرف‌های جنجالی خود در خصوص حواشی تیم‌ملی فوتبال در قطر از نمایندگان خواست جلسه‌ای غیرعلنی ترتیب دهند تا جزییات بیشتری درباره وقایع به وجود آمده بگوید.

پرسش‌های سخت از وزیر ورزش

سوء‌مدیریت فدراسیون فوتبال در خصوص پرونده نجومی مارک ویلموتس، سرمربی سابق تیم‌ملی فوتبال که برای ۳۲ روز کار ۱۸۶ میلیارد تومان به ورزش کشور تحمیل کرد از سوالات مهمی بود که در جلسه علنی دیروز مجلس از وزیر ورزش پرسیده شد اما او جواب قانع‌کننده‌ای برای آن نداشت. رفتار نامحترمانه مهدی تاج، رئیس فدراسیون فوتبال در واکنش به عملکرد ضعیف تیم‌ملی فوتبال در جام‌جهانی، حذف تیم‌های استقلال و پرسپولیس از جام باشگاه‌های آسیا، کناره‌گیری ناگهانی لوکادیا (بازیکن هلندی)از تیم پرسپولیس، اداره ۱۳ فدراسیون ورزشی با سرپرست همچنین از دیگر مواردی بود که باعث شد تا نمایندگان حمید سجادی را در مجلس به چالش بکشانند.

ماجرای استیضاح مرد رکوردهای دهه شصت وقتی جالب می‌شود که او در چند روز اخیر دست به انتصاب‌هایی زد که سوال‌برانگیز بود. مثلا این که او میرهادی قره‌سیدرومیانی را که از چهره‌های سیاسی به شمار می‌رود سرپرست معاونت پارلمانی وزارت ورزش و جوانان کرد به این امید که کارش به استیضاح کشیده نشود.

به هر شکل حمید سجادی دیروز در مجلس دفاع خوبی نداشت و با کارت زرد دومی که از نمایندگان گرفت، زمینه را برای استیضاحش بیشتر از قبل مهیا کرد. فوتبال ایران در حالی در دوره وزارت حمید سجادی حاشیه‌های زیادی داشته که در سایر رشته‌ها هم مصائب زیادی به ورزش کشور تحمیل شده است. از پناهنده شدن رئیس فدراسیون بوکس و دو بوکسور در اسپانیا گرفته تا ثبت ورزش ایرانی چوگان به‌نام جمهوری آذربایجان و مهندسی انتخابات فدراسیون‌ها. اگر نمایندگان بخواهند با حساسیت بیشتری روی این قضایا تمرکز کنند، باید گفت حمید سجادی دیگر نمی‌تواند به ماندن در وزارت ورزش دلخوش باشد.

روزنامه جام جم 

newsQrCode
ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰

نیازمندی ها