خانواده قهرمان ووشو، قاتل او را پای چوبه‌دار بخشیدند

قهرمانی، پای چوبه‌دار

لحظه قصاص بود و قاتل طبق حکم و شرع و قانون، تقاص کاری که کرده بود را باید پس می‌داد. با سر و تنی خمیده و چشمانی خسته و ناامید به چوبه‌داری خیره شد که در انتظار او بود.
کد خبر: ۱۳۹۳۱۲۰
نویسنده لیلا حسین‌زاده - گروه حوادث

او امید ظفری، قهرمان ووشوی ایران را با ضربات چاقو کشته بود و خانواده مقتول براساس قانون منتظر بودند تا حکم را اجرا کنند. صدای تپش قلب قاتل به‌وضوح شنیده می‌شد که تندتند می‌زد و انگار می‌خواست از قفسه سینه‌اش بیرون بزند. به چوبه‌دار که رسید، ناگهان ورق برگشت و همه چیز رنگ و بوی امید به خود گرفت. خانواده ظفری همان‌جا و به احترام امام رضا(ع) از قصاص قاتل گذشت کردند و او را بخشیدند. امید ظفری یکی از صاحبنام‌های رشته ووشو در کشور بود و عناوین متعدد قهرمانی را چه در داخل و چه در سطح‌ بین‌المللی کسب کرده بود. آینده‌ای بسیار درخشان در انتظارش بود، اما یک درگیری خیابانی، قتل این قهرمان ورزشی را رقم زد.

فرود ظفری، برادر امید که خود نیز نایب قهرمان ووشوی بازی‌های آسیایی است، از روز حادثه به جام‌جم می‌گوید: «زمانی‌که این حادثه تلخ رخ داد، سال ۲۰۱۷ بود و من در مسابقات کشورهای اسلامی در باکو حضور داشتم. مسابقه به‌خوبی تمام شد و مدال طلا گرفتم. هنوز پنج دقیقه از گرفتن مدال طلا نگذشته بود که از طرف فدراسیون ووشو با من تماس گرفتند و گفتند برادرم در نهاوند فوت کرده است. خبر تلخی که باورش بسیار سخت و دشوار بود. پس از این خبر به تهران برگشتم. آن‌طور که متوجه شدم، روز قتل، قاتل که حدود چهل و خرده‌ای سن دارد، بحث و دعوا را شروع می کند و با برادرم درگیر می‌شود. بعد هم چاقو درمی‌آورد و چهارپنج ضربه از جلو و یک ضربه هم از عقب به برادرم می‌زند. ضربه‌ها به حدی بود که امید به شدت دچار خونریزی شد. آن روز برادرم علی که آن موقع ۱۰یا ۱۱سال داشت و الان هم قهرمان آسیاست، همراه امید بود. بعد هم آمبولانس خبر کردند و امید به بیمارستان منتقل شد.»

در بیمارستان پزشکان تلاش زیادی کردند تا امید را از مرگ و جراحات سختی که به او وارد شده بود، نجات دهند، اما تلاش‌ها بی‌فایده بود: «کادر درمان گفته بودند اگر امید ۱۰ تا ۲۰ دقیقه زودتر به بیمارستان می‌رسید، امکان نجات از مرگ را داشت، اما به دلیل خونریزی زیاد، دیگر نمی‌شد برای برادرم کاری انجام داد و در بیمارستان از دنیا رفت. پس از فوت برادرم، قاتل که هنوز هم نمی‌دانیم یک فرد عادی یا سابقه‌دار بود، در مدت نیم یا یک ساعت توسط ماموران دستگیر شد و به قتل اعتراف کرد. پس از اعتراف به زندان افتاد و در این مدت خانواده او تلاش زیادی کردند تا ما او را ببخشیم. ما اوایل راضی به این کار نبودیم. شش سال از وقتی قاتل به زندان افتاده، می‌گذرد و تلاش‌های خانواده قاتل برای کسب رضایت ما ادامه داشته است. در این مدت، آنها حتی موضوع را با فدراسیون ووشو هم مطرح کرده و درخواست کمک کرده بودند که با واسطه آنها، ما به بخشش راضی شویم. رئیس و برخی مسئولان فدراسیون هم خیلی پیگیر بودند و صحبت‌هایی هم مطرح شد. در نهایت، سه شب پیش به ما اعلام شد قرار است حکم قصاص اجرا شود.»

به گفته ظفری، روز اجرای حکم، قاتل در حالی پای چوبه‌دار آمد که خود را برای قصاص آماده کرده بود، اما ناگهان ورق برگشت: «ما بنده خدا هستیم و خداست که تصمیم‌گیرنده در تمام امور است. با پدرم صحبت کردیم و گفتیم او شش سال در زندان بود و در همین مدت، روزی هزاربار مرگ را جلوی چشمان خود دیده است. همین آمدن پای چوبه‌دار، باز هم او را هزار بار کشته و دوباره زنده کرده است. برای همین او را به خاطر خدا و امام رضا(ع) بخشیدیم. چون خود امام رضا(ع) هم فرموده است بخشش، بهترین کاری است که می‌توان انجام داد و ما هم بر همین اساس، گذشت را انتخاب کردیم. البته یک شرط هم برای خانواده آنها گذاشتیم و گفتیم نباید در نهاوند که محل زندگی‌مان است، بمانند.»

پس از اعلام بخشش از طرف خانواده ظفری، خانواده قاتل پیام دادند و از آنها تشکر کردند و به گفته برادر امید قرار است دوباره به خانه پدر امید بروند و به صورت حضوری با هم صحبت کنند.

روزنامه جام جم 

ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰

نیازمندی ها