کم نیستند افرادی که نگران طغیان دوباره کرونا در کشور هستند، چراکه به‌تازگی تعطیلات و سفرهایی را پشت‌سر گذاشته‌ایم که شواهد نشان می‌دهد سهل‌انگاری و عادی‌انگاری بسیاری در آن اتفاق افتاده است و خیلی از مردم دغدغه و ترس‌شان نسبت به این بیماری کمرنگ شده است اما اهمیت این موضوع چیست؟ تجربه کشورهای دیگر نشان داده است کشورهایی که محدودیت‌هایشان را بدون زمینه‌سازی برداشته‌اند، شاهد افزایش موارد ابتلا بود‌ه‌اند.
کد خبر: ۱۳۶۰۵۹۷

درحال‌حاضر و با توجه به این‌که مشاهدات ما هم حاکی از این است که مسافران نوروزی خیلی به رعایت پروتکل‌ های بهداشتی مقید نبوده‌اند، انتظار داریم یک خیزش در همه‌گیری داشته باشیم اما به نظر می‌رسد احتمال این‌که این خیزش آن‌قدر شدید باشد که به یک موج جدید منتهی شود، بسیار کم است.

در چنین شرایطی و با این‌که آمار درستی از وضعیت فعلی در دست نداریم اما باز هم احتمال خطر وجود دارد؛ خطری که با برخی ساده‌انگاری‌ها و تصمیم‌های عجیب، خودش را بیشتر نشان می‌دهد.

برای نمونه این انتظار وجود داشت که بازگشایی مدارس و دانشگاه‌ها، حداقل با یک هفته تا ۱۰ روز تاخیر اعلام شود تا آمارها در حوزه کرونا از تلاطم بیفتند و ما با کمک آمارها و اطلاعات مناسب‌تری تصمیم‌گیری کنیم.

این در حالی است که شاهد این اتفاق نبودیم. درواقع این تصمیم از این منظر عجیب بود که فرم شدیدترش را پیش از عید شاهد بودیم؛ زمانی که هشدار می‌دادیم موارد ابتلا در اواخر بهمن‌ماه در حال افزایش است اما همه اصرار به بازگشایی‌ها داشتند و در نهایت نتیجه‌اش را هم دیدیم؛ چنان‌که بعد از مدتی دوباره مجبور به اعمال محدودیت شدیم.

هرچند درحال‌حاضر شرایط به بدی آن روزها نیست، ولی منطق حکم می‌کند برای اعلام بازگشایی‌ها دست‌کم یک هفته دیگر صبر می‌کردیم. بدون تردید، بازگشایی‌های بدون برنامه‌ریزی هزینه‌هایی خواهد داشت که ما می‌توانیم با کمی صبر، آن را نپردازیم.

درواقع بهتر این بود که برای بررسی شرایط و تصمیم‌گیری شتاب‌زده عمل نمی‌کردیم و دست‌کم‌ زمان لازم را در نظر می‌گرفتیم تا‌ با عبور از دوره نهفتگی بیماری براساس اطلاعات دقیق‌تر تصمیم می‌گرفتیم‌.

در این میان، یک گلایه اساسی دیگر نیز وجود دارد و آن هم این است که چه اصراری به بازگشایی مدارس آن‌ هم با حذف فاصله فیزیکی وجود دارد؟ این در حالی است که‌ حدود ۲۶ماه مدارس تعطیل بوده‌اند.

باید پرسید در این شرایط ما چگونه‌ می‌توانیم بچه‌ها را متقاعد کنیم که در مدارس و خارج از آن با یکدیگر دست ندهند و بازی نکنند‌؟ در نهایت باید گفت بسیاری از کارشناسان امیدوار بودند امسال کرونا مهار شود اما این تنها یک امیدواری است و قرار نیست به‌طور صددر‌صد محقق شود بنابراین‌ بهتر است تا انجام واکسیناسیون سراسری در تمام دنیا و اطمینان از به‌وجود نیامدن واریانت جدید سنجیده‌تر عمل کنیم تا هزینه بیشتری به کشور تحمیل نشود.

مسعود یونسیان -دبیر کمیته اپیدمیولوژی ستاد ملی مبارزه با کرونا / روزنامه جام جم

newsQrCode
ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰

نیازمندی ها