jamejamonline
سلامت عمومی کد خبر: ۱۳۴۲۶۰۷   ۲۵ مهر ۱۴۰۰  |  ۰۴:۰۸

هم کودکان و هم بزرگسالان می توانند از آسیب های دندانی رنج ببرند ، اگرچه دوران کودکی و نوجوانی بیشترین زمان هایی است که اتفاق رخ می دهد. این نوع مشکل زمانی اتفاق می افتد که کودکان راه رفتن، بازی و ورزش را یاد بگیرند.

به گزارش جام جم آنلاین، در صورت ضربه به دندان، افراد معمولا عصبی می شوند و هیچ کس نمی داند چه باید کرد.

این بسیار مهم است که بدانید برای کنترل وضعیت و بهبود دندان آسیب دیده چه باید بکنید.

ضربه دندان چیست؟

ترومای دندان صدمه ای است که در اثر ضربه فیزیکی به دندان، استخوان و سایر بافت های نگهدارنده آن وارد می شود. این امر هم بر زیبایی لبخند وهم بر توانایی های جویدن و صداگذاری فرد تأثیر می گذارد.

این اتفاق ها در دوران کودکی و نوجوانی مکرر پیش می آیند. در هنگامی که کودک اولین قدم های خود را بر می دارد و هنوز تعادل کافی ندارد همچنین در اثر ضربات هنگام بازی یا هنگام تمرین برخی از ورزش ها. دندانهایی که بیشترین آسیب را می بینند ودر معرض خطرند معمولاً دندانهای پیشین بالا هستند. تظاهرات ضربه در دهان بسته به شدت آن متفاوت است. آنها می توانند با شکستگی، حرکت و کنده شدن دندان ها رخ دهند.

علاوه بر این ، ممکن است صدماتی به بافت های نرم حفره دهان نیز وارد شود و لب ها، زبان یا گونه ها بریده شوند که با خونریزی و التهاب زیاد همراه است.

شدیدترین موارد نیز ممکن است شامل آسیب به استخوان های نگهدارنده دندان ها باشد به همین دلیل ، دندانپزشک باید تشخیص فوری کل وضعیت را انجام دهد.

هر دو دندان موقت و دائمی ممکن است تحت تأثیر قرار گیرند. اگر ضربه دندان شامل دندان شیری شود ، جای نگرانی نیست. یک دندان دائمی در زیر ریشه در حال شکل گیری است و می تواند به رشد سالم خود ادامه دهد.

عواقب ناشی از ضربه به دندان:
همانطور که قبلاً نیز اشاره کردیم ، ترومای دندان بسته به بافت های درگیر می تواند به شکل های مختلف خود را نشان دهد.

شکستگی مینای دندان یا عاج:
دندان شکسته است ، اما ساختار دندان از بین نمی رود.

حرکت دندان:
آسیب هایی به بافت های نگهدارنده دندان وارد می شود و در حفره خود حرکت می کند.

شکستگی تاج دندان:
دندان می شکند و قسمتی از تاج را از دست می دهد. ممکن است پالپ به خطر بیفتد. قبلاً اشاره کردیم که واکنش ها و روش های درمانی پس از ضربه دندان در صورتی که قطعه درگیر موقت یا دائمی باشد متفاوت است. علاوه بر این ، سن بیمار نکته مهمی است که باید در نظر گرفته شود.

دندان های موقت

در کودکان ، شایع ترین علل بازی ، ورزش و عدم تعادل در هنگام راه رفتن و در برخی شرایط کودک آزاری است. در بزرگسالان آسیب دندان معمولاً با حوادث رانندگی ، ورزش و زمین خوردن ارتباط دارند.

وقتی دندان شیری آسیب می‌بیند ، دندان پزشکان باید تخمین بزنند که آیا این دندان ارزش نگه داشتن را دارد یا خیر. گاهی اوقات ایده خوبی است که آن را بردارید زیرا دندان دائمی در حال بیرون آمدن است.

وقتی آسیب جزئی است ، متخصصان می توانند آن را با پرکردن آن را برطرف کنند. اما ، در مواردی ، درمان پیچیده تر است. وقتی دندان دائمی برای بیرون آمدن نیاز به زمان بیشتری دارد و متخصص باید دندان شیری را بیرون بیاورد ، یا اگر دندان در اثر ضربه خوردن افتاد ، لازم است محلش را که با یک نگهدارنده فضای دندان حفظ کند.

دندان های دائمی

اگر آسیب دندان در یک دندان دائمی رخ دهد ، هدف اصلی نگه داشتن آن در دهان است. هم در بزرگسالان و هم در کودکان ، اگر دندان از دهان خارج شود و بتوانند دوباره آن را کاشت کنند ، باید این کار را انجام دهند.

اگر آسیب دندان دائمی در کودک رخ دهد ، دندانپزشک باید ارزیابی کند که آیا آسیب به پالپ دندانی که هنوز ریشه خود را تکمیل نکرده آسیب وارد کرده است یا خیر. در چنین مواردی ، آنها نیاز به درمان خاصی دارند تا به بسته شدن آپیکس های ریشه کمک شود.

اگر ضربه به دندان دائمی در یک فرد بالغ آسیب برساند ک ریشه ها از قبل تشکیل شده اند. در صورت آسیب به پالپ ، متخصص باید درمان ریشه را انجام دهد. اگر دندان قابل جابجایی باشد ، دندانپزشک دندان را برای مدت معینی تثبیت می کند تا فرد آن را از دست ندهد.

منبع: بهداشت نیوز

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
شرایط شکننده کرونا

شرایط شکننده کرونا

پس از ۲۳۴روز سرانجام دیروز‌‌ آمار فوتی‌ های ناشی از کرونا‌ دو رقمی شد و به عدد ۹۷ رسید؛ عددی که اولین‌بار در تاریخ ۲۴ اسفند ۹۸ و در نخستین روزهای التهاب‌آور کرونا نیز به ثبت رسیده بود.

واکسیناسیون، هنجار جامعه امروز

واکسیناسیون، هنجار جامعه امروز

مدتی است بحث‌هایی درباره واکسینه شدن اجباری ‌‌و اعمال برخی محدودیت‌ها برای افرادی که واکسن تزریق نمی‌کنند مطرح می‌شود؛ موضوعی که می‌توان از جنبه‌های متفاوتی به آن نگاه کرد.‌

گفتگو

بیشتر
نبرد با هپاتیت در بارداری

رئیس انجمن متخصصین زنان، زایمان و مامایی ایران می‌گوید دوره بارداری مادر مبتلا به هپاتیت ویروسی B در صورتی كه كبدش خیلی گرفتار نباشد، به‌خوبی طی می‌شود

نبرد با هپاتیت در بارداری

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
قرنطینه بدون تنش

نبود مهارت گفت‌وگو و کاهش آستانه تحمل ، قرنطینه خانگی را برای برخی خانواده‌ها مشکل کرده است

قرنطینه بدون تنش

نیازمندی ها