jamejamonline
سلامت عمومی کد خبر: ۱۳۳۸۹۵۷   ۳۱ شهريور ۱۴۰۰  |  ۲۳:۰۲

آگاهی و سلامت

خشونت خانگی چیست؟

خانه همیشه امن‌ترین جای دنیا برای آدم‌ها نیست و می‌تواند اولین جایی باشد که کسی در آن با خشونت روبه‌رو شود.

خشونت خانگی به بد‌رفتاری افراد یک خانواده که با یکدیگر زندگی می‌کنند گفته می‌شود. فرد خشن به قصد آسیب به دیگران حرفی می‌زند یا کاری انجام می‌دهد که موجب آزار و اذیت افراد خانواده می‌شود.

با اینکه معمولا انتظارش را نداریم، مردان هم می‌توانند مانند زنان قربانی خشونت‌های خانگی شوند. واقعیت این است که برخی از زنان رفتارهای خشن دارند.

با بهره‌گیری از کلاس‌های آموزشی و جلسات مشاوره می‌توان جلوی وقوع خشونت‌ های‌ خانگی را گرفت. در طول جلسات آموزشی، فرد یاد می‌گیرد که چگونه پرخاشگری و خشونت را کنار بگذارد و خشم خود را به روشی مناسب بیان کند.

در بررسی‌های آماری، علت خشونت برخی مردان در خانواده تا حدی مربوط به اشتباهات تربیتی به‌صورت آموزش رفتارهای پرخاشگرانه و خشن در خانواده به پسران به‌صورت ویژگی مناسب مردها دیده شده است.

خشونت فقط کتک‌زدن نیست بلکه شکل‌های مختلفی از بدرفتاری با همسر و فرزندان مانند زدن حرف‌های بد و توهین‌آمیز به طرف مقابل، انداختن تقصیرها به گردن این و آن در خانواده و بدرفتاری اقتصادی به‌صورت در اختیار قرارندادن پول کافی به همسر است.

نتایج بررسی‌های مختلف نشان می‌دهد آموزش مهارت‌های زندگی موجب کاهش این نوع از خشونت‌ها می‌شود. مصرف مواد مخدر و الکل در افراد موجب افزایش وقوع این خشونت‌هاست.

گاهی خشم فرد، واکنشی طبیعی نسبت به یک تهدید واقعی است. در این موارد با پیداکردن راه‌حل مناسب و حل مشکل، خشم برطرف می‌شود و داشتن محیطی مرتب و آرام و به دور از آشفتگی موجب کاهش عصبی‌شدن افراد خواهد شد.

دکتر آریستا شجاع‌الدین - مدیر مرکز پیشگیری و ارتقای سلامت پویا / روزنامه جام جم

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
موج‌ ششم از راه می‌رسد؟

موج‌ ششم از راه می‌رسد؟

شیوع ویروس کرونا در کشور براساس آنچه اپلیکیشن ماسک نشان می‌دهد این روزها در حال فروکش کردن است، طوری که تعداد شهرهای با وضعیت نارنجی به 238شهر و تعداد شهرهای زرد به 136شهر افزایش یافته‌است، ضمن این‌که 17شهر کشور نیز در وضعیت آبی قرار دارند و تنها 57 شهر رنگ قرمز کرونایی دارند.

به‌ دنبال چاره واکسن‌ گریزی

به‌ دنبال چاره واکسن‌ گریزی

بر اساس اعلام مرکز روابط عمومی وزارت بهداشت و درمان تا ظهر دیروز بیش از 27 میلیون و 790 هزار نفر دوز اول واکسن را دریافت ‌و بیش از 13 میلیون و 459 هزار نفر نیز هر دو دوز را تزریق کرده‌اند‌.‌

گفتگو

بیشتر
شروط  اخراج دندان‌ عقل

یک متخصص جراحی دهان و فک و صورت می‌گوید کشیدن دندان‌ عقل همیشه ضروری نیست و بستگی به موقعیت رویش دندان در فک دارد

شروط اخراج دندان‌ عقل

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
قرنطینه بدون تنش

نبود مهارت گفت‌وگو و کاهش آستانه تحمل ، قرنطینه خانگی را برای برخی خانواده‌ها مشکل کرده است

قرنطینه بدون تنش

نیازمندی ها