jamejamonline
سلامت عمومی کد خبر: ۱۳۳۸۶۸۱   ۳۰ شهريور ۱۴۰۰  |  ۱۱:۵۹

شیوع ویروس کرونا در کشور براساس آنچه اپلیکیشن ماسک نشان می‌دهد این روزها در حال فروکش کردن است، طوری که تعداد شهرهای با وضعیت نارنجی به 238شهر و تعداد شهرهای زرد به 136شهر افزایش یافته‌است، ضمن این‌که 17شهر کشور نیز در وضعیت آبی قرار دارند و تنها 57 شهر رنگ قرمز کرونایی دارند.

علاوه بر تغییر رنگ‌بندی شهرها،‌ مرگ و میرهای ناشی از کرونا نیز در کشور و به‌خصوص در پایتخت روند نزولی دارد. برای نمونه روز گذشته آمار قربانیان کرونا کاهش یافت و به ۳۴۴نفر رسید.

در این مدت ۱۷هزار و ۳۹۷ بیمار جدید مبتلا به کووید ۱۹ نیز در کشور شناسایی شدند. مطمئنا روند کاهشی مرگ‌ومیر ناشی از کرونا در کشور متاثر از دلایل مختلفی است.

یکی از آن دلایل به ذات اپیدمی بیماری‌های پیش‌رونده‌ای مانند کرونا برمی‎گردد که بعد از قرار گرفتن در قله اپیدمی به یک باره روند نزولی به خود می‎گیرد و به طور طبیعی کاهش پیدا می‎کند.

البته کاهش آمار مرگ‌ومیر ناشی از کرونا به دلایل دیگری هم وابسته است، از جمله افزایش پوشش واکسیناسیون در کشور که از یک ماه پیش آغاز شده‌است.

گرچه انتظار می‏رود تاثیرات ناشی از پوشش واکسیناسیون در ماه‌های آتی دیده شود اما تزریق حتی یک دوز واکسن هم می‌تواند محافظت نسبی در افراد به وجود بیاورد و به کاهش روند بیماری کمک کند.

باید توجه داشته باشیم که با وجود انجام مداخلات پیشگیرانه مانند واکسیناسیون، مراقبت‎های دیگری باید در دستور کار وجود داشته‌باشد چون در غیر این صورت وقوع پیک‎های دیگر مانند موج ششم دور از انتظار نیست.

از جمله این اقدامات پیشگیرانه، رعایت پروتکل‎های بهداشتی است، مخصوصا این که فصل پاییز نزدیک است و به زودی مدارس و دانشگاه‏ها بازگشایی می‎‏شوند.

این اتفاقات، برنامه‏ریزی دقیق و هدفمند برای کاهش آلام ناشی از مرگ‌ومیرهای کرونایی را می‎طلبد. برای این که تاثیرات واکسیناسیون در جامعه مشهود شود، حداقل 60 درصد جمعیت باید واکسینه شوند.

تاکنون بیش از 44میلیون دوز واکسن در کشور تزریق شده است و باید این روند استمرار پیدا کند البته واکسیناسیون باعث نمی‎شود افراد صددرصد در برابر ویروس کرونا ایمن شوند.

ویروس کرونا در کشور همچنان در گردش است و افراد با وجود واکسینه‌شدن می‎توانند باز هم بیمار شوند اما با واکسیناسیون تا اندازه مطلوبی می‎توان از مرگ و میر ناشی از کرونا کاست.

این درحالی است که واکسیناسیون نمی‎تواند جامعه را به‌طور کامل در برابر سایر جهش ‎های ویروسی ایمن کند و ممکن است جهش ویروسی تازه‌ای شکل بگیرد که در برابر تزریق واکسن مقاوم باشد بنابراین رعایت پروتکل‎های بهداشتی و به‌خصوص پرهیز از تجمعات می‎تواند به افزایش ایمنی کمک کند.

تشویق عمومی و آموزش سراسری می‎تواند بهترین راه برای ترغیب افراد به رعایت پروتکل‎ های بهداشتی باشد.

احسان مصطفوی - اپیدمیولوژیست / روزنامه جام جم

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر

گفتگو

بیشتر
شروط  اخراج دندان‌ عقل

یک متخصص جراحی دهان و فک و صورت می‌گوید کشیدن دندان‌ عقل همیشه ضروری نیست و بستگی به موقعیت رویش دندان در فک دارد

شروط اخراج دندان‌ عقل

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
قرنطینه بدون تنش

نبود مهارت گفت‌وگو و کاهش آستانه تحمل ، قرنطینه خانگی را برای برخی خانواده‌ها مشکل کرده است

قرنطینه بدون تنش

نیازمندی ها