jamejamonline
فرهنگی عمومی کد خبر: ۱۳۳۸۶۷۷   ۳۰ شهريور ۱۴۰۰  |  ۱۱:۵۰

جنوب ایران و به ویژه فارس و بوشهر همواره یکی از قطب‌ های شعری کشور بوده است. ادیبان این بخش از ایران‌ زمین در جریان‌ سازی شعر انقلاب نیز نقش بسزایی داشته‌اند.

ورود شعر انقلاب به حوزه دانشگاه و استادان برآمده از شعر و ادبیات انقلاب، در این دیار از بسامد بالایی برخوردار است و در حال حاضر نیز نسل جوان شعر انقلاب در این استان به‌طرز چشمگیری فعالیت دارند و محمدحسین انصاری‌ نژاد که زندگی و فعالیت‌های فرهنگی و ادبی‌اش بیشتر در این دو استان بوده، از فعال‌ترین چهره‌ها هم در کیفیت و کمیت سرودن و هم مدیریت فرهنگی و ادبی بوده و از نادر افرادی است که به خوبی توانسته این دو وجه جمع‌نشدنی را در وجود خویش به خوبی جمع کند و در هر دو وجه هم به شکل چشمگیری بدرخشد.

ارجمندی یک اثر ادبی بر این است که صاحب اثر چقدر مؤلف و مقلد باشد، هرچه درصد تألیف بیشتر باشد اثر به ذات هنر نزدیک‌تر و تأثیرگذارتر خواهد بود.

این در حالی است که خصیصه‌های ذهنی و زبانی بسیاری در روند خلق اثر و تألیف آن نقش‌آفرینی می‌کنند تا اثر ارجمندی برخاسته از فردیت شاعر را پیدا کند. این فردیت‌ها، هم در حوزه فرم و زبان خود را نشان می‌دهد و هم در حوزه ذهن و محتوا.

با نگاهی به کتاب «بیدهای بی‌ مجنون» درمی‌یابیم خصیصه‌هایی که منجر به تشخص و فردیت متعالی و سبک‌ساز شده است در این کتاب به چشم می‌خورد؛ بیدهای بی‌مجنون تجلی بعد تألیفی و فردیت شاعر در ذهن و زبان است.  

گستردگی دایره واژگان ازجمله ویژگی‌های شعر انصاری‌نژاد است. استفاده از تعابیر نو، بازسازی برخی تلمیحات به شکل متفاوت و خلاقانه با نگاهی به تلمیحات گذشته، تلمیح‌سازی از منابع جدید در حوزه فرهنگ و ادبیات روزگار ما، وجود آموزه‌های موسیقی و زیبایی‌های لفظی از میراث ادبیات گذشته در شعر و... از جمله عناصر سبک‌ساز و هویت‌بخش شعر انصاری‌نژاد است.

زلالی و صداقت و صمیمیت در شعر انصاری‌نژاد مواج است و در مواجهه با شعر او درمی‌یابیم که واژگان، پاره‌های دل شاعر هستند که بر جان مخاطب می‌نشیند.

شاعر هیچ کدام از شعرهای خود را به صرف سخنوری و هنرنمایی نسروده است بلکه همه شعرها از سر ضرورت و درد سروده شده و ریشه در دردهای اجتماعی و تاریخی و نگاه اصلاح‌گرایانه شاعر دارد.

گزیده‌هایی هم که انصاری‌نژاد از شعر شاعران متقدم انتخاب و منتشر کرده کارهای ارزشمندی است. برای نمونه کتاب «رعشه بر دریا» دری برای ورود به جان و جهان واعظ قزوینی است. در این کتاب بیش از هر چیز با حسن انتخاب و توانمندی در ارائه یک اثر گزیده منسجم از آثار واعظ قزوینی مواجهیم.

مصطفی محدثی خراسانی - شاعر / روزنامه جام جم

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
ما جز حسین (ع) عشیره‌ای نداریم

ما جز حسین (ع) عشیره‌ای نداریم

«اربعین» یعنی همه باید سر قرار حاضر شوند. یک عهد دسته‌جمعی، برای این‌که ارادت خود را به حضرت حسین (علیه‌ السلام) نشان دهیم و بگوییم: «حسین‌جان! اگر در عاشورای 61هجری نبودیم تا یاری‌ات کنیم، این‌بار اما تو را تنها نخواهیم گذاشت!» فرقی هم ندارد اهل کجا باشی. یک نقطه اشتراک داریم و آن هم، عشق حسین‌بن‌علی است.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

آشنایی با ضرب المثل ها

پیشخوان

بیشتر

نیازمندی ها