jamejamonline
سلامت عمومی کد خبر: ۱۳۳۷۸۹۴   ۲۷ شهريور ۱۴۰۰  |  ۰۳:۰۶

یک استاد جراحی مغز و اعصاب به تبیین انواع دردهای گردنی و دلایل آنها پرداخت و گفت: گردن متحرک ترین بخش ستون فقرات و دارای دامنه حرکتی متنوع است.

به گزارش جام جم آنلاین، علیرضا زالی افزود: گردن وزن ۶ کیلویی سر را تحمل می‌کند و به دلیل حرکات متنوع در معرض دردهای مختلفی قرار دارد.

وی با اشاره به ساختار و آناتومی مهره‌ های گردنی، اعصاب و عضلات گردن، ادامه داد: گردن دارای ۷ مهره اصلی است که در مرکز این کانال استخوانی نخاع قرار گرفته و مقدار زیادی عضلات و رباط‌ها و لیگامان ها در پیرامون آن قرار گرفته که در صورتی که هر یک از این بخش‌ها دچار مشکل شوند ایجاد درد می‌کنند.

به گفته این جراح مغز و اعصاب، گاهی منشأ دردهای گردنی در جای دیگری قرار دارد و فرد ممکن است دارای مشکلات قلبی عروقی و یا مغزی باشد اما در ناحیه گردن احساس درد می‌کند. گاهی نیز مشکلات گردنی باعث بروز درد در نواحی دورتری می‌شوند که شایع‌ترین آنها درد کتف‌ها، دردسر، درد اندام فوقانی و کمربند شانه‌ای است.

زالی با اشاره به ساختار دیسک‌های بین مهره‌ای، افزود: بین دو مهره یک بخش بالشتکی به نام دیسک وجود دارد که نرم و مملو از آب است و در حرکات گردن نقش مهمی را ایفا می‌کند. با افزایش سن افراد آب دیسک کاهش می‌یابد و منجر به بروز مشکلات و درد می‌شود.همچنین در صورت فرسایش مفاصل مهره‌ای اعصاب تحت فشار قرار گرفته و ایجاد درد می‌کند.

وی خاطرنشان کرد: با افزایش سن و بروز آرتروز، مفاصل مهره‌های گردنی دچار فرسایش شده و به عامل درد مبدل می‌شوند که یکی از دلایل عمده دردهای گردن در افراد مسن و کسانی است که فعالیت‌های سنگین داشتند.

زالی بهترین، مناسب‌ترین و استانداردترین روش تشخیصی در خصوص دردهای گردنی را تجویز MRI توسط پزشک متخصص عنوان کرد زیرا با این روش تشخیصی بافت نرم گردن، نخاع، رشته‌های عصبی و دیسک و عضلات به خوبی نشان داده می‌شود و همچنین رابطه کل این عناصر نیز مشاهده می‌شود.

استاد دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، در خصوص شایع‌ترین علل درد گردن، افزود: درد گردن دومین درد شایع ستون فقرات پس از کمردرد در ایران است که ممکن است به دلیل ضعف عضلات، کشیدگی رباط‌ها و فشار بیش از حد مجموعه رباط‌ها و لیگامان ها رخ دهد.

به گفته وی، با افزایش سن افراد به ویژه اگر دچار ضعف عضلات باشند بروز دردهای مزمن بیشتر رخ می‌دهد.

این متخصص جراحی مغز و اعصاب عدم رعایت اصول ارگونومی کار، استفاده از بالش نامناسب هنگام خواب، عدم رعایت بهداشت ستون فقرات را باعث کشیدگی رباط‌های گردنی و درد گردن برشمرد که در اکثر موارد با درمان‌های طبی و دارو رفع می‌شود و در موارد ضعف عضلات با کمک ورزش‌های مناسب توسط فیزیوتراپیست ها قابل درمان است.

وی افزود: در صورت عدم درمان دردهای گردنی در برخی بیماران ممکن است به تدریج شاهد بروز بی حسی دست‌ها، از دست رفتن قدرت عضلانی، و در مراحل پیشرفته اختلال در راه رفتن یا حتی اختلالات ادراری باشیم اما خوشبختانه اکثر دردهای گردنی با اقدامات بسیار ساده و رعایت برخی نکات رفع می‌شود.

زالی تاکید کرد: افراد در صورت داشتن دردهای گردنی که بیش از ۲ هفته طول کشیده و شدت آن مرتب افزایش می‌یابد و یا همراه با علائم عمومی نظیر تب بالا، کاهش وزن، کاهش اشتها، بدن درد و لرزش باشد باید برای بررسی‌های بیشتر به متخصص مراجعه کنند.

وی برخی دردهای گردن را مکانیکی نامید که با فعالیت تشدید شده و با استراحت بهبود می‌یابد نظیر آرتروز یا تنگی کانال گردنی اما برخی دردها را هم از نوع التهابی برشمرد مانند بیماری‌های روماتیسمی که با استراحت بدتر می‌شوند.

زالی یادآور شد: دردهای گردنی که به دست‌ها انتشار می‌یابد، همراه با ضعف و لاغری اندام‌های فوقانی است، یا همراه با عدم تعادل و زمین خوردن و علائم پیشرونده عصبی هستند حتماً باید مورد بررسی قرار گیرند.

این استاد دانشگاه خاطرنشان کرد: بیش از ۹۰ درصد دردهای گردنی ناشی از اسپاسم و رگ به رگ شدن و عدم رعایت استانداردهای ارگونومیک است که با ورزش و نرمش و درمان‌های ساده بهبود می‌یابد.

منبع: بهداشت نیوز

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
شرایط شکننده کرونا

شرایط شکننده کرونا

پس از ۲۳۴روز سرانجام دیروز‌‌ آمار فوتی‌ های ناشی از کرونا‌ دو رقمی شد و به عدد ۹۷ رسید؛ عددی که اولین‌بار در تاریخ ۲۴ اسفند ۹۸ و در نخستین روزهای التهاب‌آور کرونا نیز به ثبت رسیده بود.

واکسیناسیون، هنجار جامعه امروز

واکسیناسیون، هنجار جامعه امروز

مدتی است بحث‌هایی درباره واکسینه شدن اجباری ‌‌و اعمال برخی محدودیت‌ها برای افرادی که واکسن تزریق نمی‌کنند مطرح می‌شود؛ موضوعی که می‌توان از جنبه‌های متفاوتی به آن نگاه کرد.‌

گفتگو

بیشتر
نبرد با هپاتیت در بارداری

رئیس انجمن متخصصین زنان، زایمان و مامایی ایران می‌گوید دوره بارداری مادر مبتلا به هپاتیت ویروسی B در صورتی كه كبدش خیلی گرفتار نباشد، به‌خوبی طی می‌شود

نبرد با هپاتیت در بارداری

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
قرنطینه بدون تنش

نبود مهارت گفت‌وگو و کاهش آستانه تحمل ، قرنطینه خانگی را برای برخی خانواده‌ها مشکل کرده است

قرنطینه بدون تنش

نیازمندی ها