jamejamonline
ورزشی رزمی کد خبر: ۱۳۳۰۳۲۴   ۱۴ مرداد ۱۴۰۰  |  ۱۰:۵۲

درباره حمیده عباسعلی و سارا بهمنیار، نمایندگان کاراته زنان ایران در المپیک

طلا توی مشت ماست

دخترها آماده‌اند. آماده آماده. اگر یک ورزشکار می‌رود که صرفا در المپیک نتیجه آبرومندانه‌ای بگیرد این دو تا خیلی فراتر از این حرف‎ها هستند.

به گزارش جام جم آنلاین به نقل از روزنامه جام جم ،از حمیده عباسعلی و سارا بهمنیار صحبت می‌کنیم. نخستین دختران تاریخ ورزش ایران در رشته کاراته در المپیک. هر دو هم به کم قانع نیستند. فقط به مدال فکر می‌کنند و بس. خوب هم می‌دانند چقدر کارشان سخت است اما مدال می‌خواهند، آن هم از جنس طلا. در واقع کاروان ورزشی ایران روی هر دو ورزشکار به عنوان امید کسب مدال حساب باز کرده است. حمیده عباسعلی را که خیلی وقت است می‌شناسیم. دختری که به هر تورنمنتی می‌رفت دست پر برمی‌گشت. سارا بهمنیار هم مدت زمانی است قد علم کرده و خودش را به عنوان یکی از ستاره های ورزش ایران تثبیت کرده است.

 

حمیده طلایی

تا دلتان بخواهد از حمیده عباسعلی عکس روی سکوی قهرمانی با مدال پیدا می‌شود؛ از این سوی دنیا تا آن سوی دنیا. هر جایی اعزام شده مدال گرفته است. مگر یک ورزشکار دیگر باید چکار بکند تا خودش را بیش از این ثابت کند؟ این دختر ۳۲ ساله اهل شهرری از سه سال پیش در حال نقشه کشیدن برای المپیک توکیو است. فقط و فقط هم مدال می‌خواهد. یک بار خودش گفت اگر چیزی به غیر از مدال نصیبش شود خودش را نمی‌بخشد.

او در رنکینگ وزن مثبت ۶۱ کیلوگرم المپیک و رنکینگ وزن مثبت ۶۸ کیلوگرم WKF دوم است. در کارنامه افتخارات حمیده عباسعلی انبوهی از افتخارات دیده می شود که البته مهم‌ترین آنها می‌توان به نقره قهرمانی جهان ۲۰۱۴ و برنز ۲۰۱۶، طلای بازی‌های آسیایی اینچئون و برنز جاکارتا، ۸ طلا، یک نقره و دو برنز در دو بخش انفرادی و کومیته تیمی قهرمانی آسیا اشاره کرد. مدال کسب و کار اوست. به دنیا آمده تا تمام سکوهای کاراته را از این سو تا آن سوی دنیا فتح کند. حالا نوبت المپیک است، المپیکی که طلایی‌ترین، بزرگ‌ترین‌، رویایی‌ترین و قشنگ‌ترین آرزوی اوست.

 

سارا، پیش به سوی سکو

انگار با حمیده مسابقه گذاشته تا مشخص شود «چه کسی بیشتر از همه مدال می‌گیرد؟». سارا دیرتر از حمیده به عرصه کاراته ایران معرفی شد اما به اندازه او جاه‌طلب است و تشنه سکو و قهرمانی و البته کسب مدال. او ۱۰ سالی از حمیده جوان‌تر است و در آستانه اشرفیه گیلان متولد شده.

بهمنیار در رنکینگ وزن منهای ۵۵ کیلوگرم المپیک کاراته ششم و در رنکینگ وزن منهای ۵۰ کیلوگرم WKF‌ سوم است. او با ۲۲سال سن کارنامه‌ای سنگین از افتخارات داخلی و خارجی دارد که از مهم‌ترین آنها می‌توان به‌ برنز جوانان جهان ۲۰۱۵، نقره امیدهای جهان ۲۰۱۷، برنز بزرگسالان جهان ۲۰۱۸ و چندین مدال رنگارنگ دیگر در مسابقات و رده‌های سنی مختلف اشاره‌کرد.

راستی، هیچ می‌دانستید وقتی کسب سهمیه المپیک برای سارا بهمنیار قطعی شد او تا صبح از خوشحالی اشک ریخته است؟ اشک‌های سارا با این انگیزه‌ای که از او سراغ داریم در المپیک توکیو به مدالی تاریخی تبدیل خواهد شد. سارا هم از پرامیدترین ورزشکاران کاروان ایران در المپیک توکیو خواهد بود.

غیرت سارا و حمیده

احمد صافی / سرمربی تیم‌ملی کاراته کره‌جنوبی

 دختران ورزشکار ایرانی همواره سرشار از انگیزه و میل به پیشرفت هستند و کسب موفقیت جدید در آنها موج می‌زند. عملکرد دو دختر شایسته ایرانی یعنی حمیده عباسعلی و سارا بهمنیار در رشته کاراته همیشه قابل تحسین بوده است و این دو با افتخاراتی که به دست آورده‌اند این مساله را اثبات کرده‌اند. حمیده عباسعلی یکی از پیشگامان ورزش کاراته در ابعاد مختلف محسوب‌می‌شود.

او به دفعات در آسیا و بازی‌های آسیایی و همچنین مسابقات  مختلف جهانی عالی ظاهر شده و افتخارات زیادی به دست آورده است. او حالا قطعا در المپیک یکی از مدعیان کسب مدال خواهد بود هر چند پیش‌بینی  برای رویداد عظیمی مثل المپیک که بهترین‌های ورزش جهان در آن حضور دارند بسیار سخت است.

از سوی دیگر ترکیب بهترین‌ها از دو وزن  کار را حتی از حد تصور هم سخت‌تر می‌کند ولی قطعا حمیده عباسعلی به سادگی مدال المپیک را و‌ خصوصا فینال را از دست نخواهد داد و این موفقیت عظیم را به کارنامه افتخاراتش اضافه خواهد کرد.

اما در رابطه با سارا بهمنیار دیگر کاراته‌کای زنان ایران در المپیک نیز امیدواری بسیار زیادی داریم. سارا نشانه عزم یک جوان با‌استعداد ایرانی به شمار می‌رود که از ‌هوش، درایت فنی و غیرت زیادی برخوردار است. البته این ویژگی‌ها را عباسعلی هم دارد.

به هر حال بهمنیار با حضور در المپیک آن هم در ۲۲ سالگی راه بزرگی را برای جوان‌های ایرانی و دختران علاقه‌مند به ورزش‌های رزمی به خصوص کاراته هموار کرد. امید در این دختر موج می‌زند و شایستگی کسب مدال را در همه ابعاد دارد. بهمنیار نیز مانند عباسعلی کار آسانی نخواهد داشت ولی با گذشتن از سد حریفان بزرگ و کسب مدال المپیک می‌خواهیم منتظر تاریخی شدنش باشیم. او یک پدیده است.

هیلدا حسینی خواه - گروه ورزش / روزنامه جام جم

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
خاطره شیرین گوچی و کره‌جنوبی

خاطره شیرین گوچی و کره‌جنوبی

وقتی حرف بازی ایران و کره‌جنوبی پیش می‌آید، ناخواسته یاد سال 2014 و آن بازی نوستالژیک اولسان می‌افتم که رضا قوچان‌ نژاد دروازه‌ حریف را باز کرد.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

نیازمندی ها