jamejamonline
بوشهر کد خبر: ۱۳۱۳۵۹۳   ۱۲ ارديبهشت ۱۴۰۰  |  ۱۶:۳۰

استان بوشهر با برخورداری از700کیلومترخط ساحلی مشترک با خلیج فارس،6میلیون اصله نخل و صنایع نفت و گاز در عسلویه زمینه های مساعد و فرصت کم نظیر را در اشتغالزایی فراهم کرده است.

به گزارش جام جم آنلاین بوشهر؛ استان بوشهر با برخورداری از700کیلومترخط ساحلی مشترک با خلیج فارس،6میلیون اصله نخل و صنایع نفت و گاز در عسلویه زمینه های مساعد و فرصت کم نظیر را در اشتغالزایی فراهم کرده است.

سهم اشتغال استان در بخش خدمات با 6/61 درصد بیشترین میزان شاغلین استان را شامل می شود بخش صنعت27 درصد و بخش کشاورزی  2/11 درصد است.این در حالی است میانگین کشوری شاغلین در حوزه خدمات 1/48 درصد اعلام شده است.صرف نظر از این که سهم ناچیز اشتغال استان با توجه به ظرفیت های زیادی که بخش تولید در رشته های صنعتی،کشاورزی و شیلات میتواند ایجاد کند قابل تامل است و این آمار پایین به هیچ وجه توجیه پذیر نیست، مشاغل کارگری با شیوع کرونا در بخش خدمات بیشتر از صنوف دیگر آسیب پذیر بود .

سالیان زیادی است که استان بوشهر میزبان مهاجران افغانستانی است که در بخش های کارگری و بیشتر مشاغل سخت و زیان آور مشغول به کار بودند که با آغاز بیماری کرونا و همچنین افزایش نرخ ارز،ت عدادی زیادی از این افراد به صورت داوطلبانه به کشور خود مراجعت کردند. این موضوع باعث ایجاد خلا نیروی خدماتی و افزایش دستمزد در این حوزه شده است. در سال گذشته  برای حمایت از واحدهای کارگری و تولیدی استان بالغ بر 740 میلیارد ریال تسهیلات برای 5996  نفر شاغل در واحدهای تولیدی پرداخت شده است.

همچنین در سال گذشته در راستای سیاست های حمایتی در زمینه کارورزی فارغ التحصیلان دانشگاهی ، یارانه دستمزد، مشوق های بیمه ای در استان از طریق تسهیلات اشتغال پایدار روستایی و عشایری بالغ بر 660 میلیارد ریال جهت اشتغال زایی 600 نفر در 344 واحد پرداخت شده است که مجموعاً 3040 میلیارد ریال با اشتغالزایی  4860  نفر در قالب  2815    طرح تاکنون در روستاهای استان بوشهر ایجاد شده است.

 

 

 

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

سرویس بوشهر - یادداشت

بیشتر
مهارت‌هاي دانشجويان با شركت در دوره‌هاي فني و حرفه‌اي ارتقا مي‌يابد

مهارت‌هاي دانشجويان با شركت در دوره‌هاي فني و حرفه‌اي ارتقا مي‌يابد

رئيس مركز آموزش فني و حرفه اي ديلم گفت: به منظور آماده سازي و تسهيل در ورود جوانان به بازار كار و تصدي مشاغل و كارآفريني ضروري است دانشجويان از بدو ورود به دانشگاه بر اساس رشته هاي تحصيلي، دوره هاي مهارتي را در مراكز آموزش فني و حرفه‌اي و يا كارگاه‌هاي جوار دانشگاهي فراگيرند...

طرح توانمندسازي مهارتي عشاير با همکاری بسیج توسعه می یابد

طرح توانمندسازي مهارتي عشاير با همکاری بسیج توسعه می یابد

معاون آموزش،پژوهش و برنامه ریزی فنی و حرفه ای استان بوشهر گفت: با هدف ارتقاي سطح فرهنگ مهارتي، توليدي، خدمات رساني به خانوارهاي عشايري در زمينه اشتغال پایدار هکاری آموزش فنی و حرفه ای و بیسج عشایر استان بوشهر توسعه می یابد...