jamejamonline
سلامت عمومی کد خبر: ۱۲۶۵۸۱۴ ۱۶ ارديبهشت ۱۳۹۹  |  ۱۲:۳۱

ویروس کرونا هنوز برای دانشمندان بسیار ناشناخته‌است و به این دلیل، نباید با عجله درباره رفتار این ویروس در ماه‌های آینده قضاوت کنیم بنابراین هنوز نمی‌توانیم بگوییم آیا در ماه‌های آینده به‌خصوص در فصل پاییز با یک همه‌گیری وسیع برمی‌گردد یا خیر.

اما آنچه با قطعیت درباره آن می‌توانیم اظهار نظر کنیم، این است که پاییز امسال حتما مانند سال‌های گذشته با پیک همه‌گیری آنفلوآنزای فصلی در ایران مواجه خواهیم بود و اگر قرار باشد در این فصل کووید 19 نیز دوباره اوج پیدا کند، قطعا وضعیت دشواری برای مردم و نظام درمانی ما ایجاد خواهد شد.

برای جلوگیری از این اتفاق نیز دولت حتما باید برای تزریق همگانی واکسن آنفلوآنزا پیش از ورود به فصل پاییز برنامه‌ریزی کند.

در واقع، امسال تزریق واکسن آنفلوآنزا اهمیتی ویژه‌تر نسبت به سال‌های قبل پیدا کرده‌است، چراکه هنوز معلوم نیست همه‌گیری کرونا چه زمانی به پایان می‌رسد و ما باید تلاش کنیم با تزریق همگانی واکسن، حداقل در فصل پاییز آنفلوآنزا را بیشتر از سال‌های قبل در کشورمان کنترل کنیم.

چراکه این بیماری همه‌ساله در کشورمان شیوع پیدا می‌کند و معمولا مرگ‌ومیر نسبتا بالایی نیز بر جای می‌گذارد.

البته در جهان همواره کمبود واکسن آنفلوآنزا وجود داشته و ایران نیز در سال‌های گذشته از این قاعده مستثنا نبوده‌است بنابراین امسال ما حتما باید به دنبال ساخت واکسن آنفلوآنزا برویم، چون کرونا به ما ثابت کرد امروزه بیشترین بیماری‌هایی که سلامت مردم را تهدید می‌کند، بیماری‌های عفونی است.

بنابراین در این شرایط ما باید به دنبال کاهش احتمال ابتلا به این بیماری‌ها باشیم و تا‌حد‌ممکن بیماری‌هایی را که قابل پیشگیری با واکسن هستند، کنترل کنیم و به همین خاطر لازم است امسال همه تلاشمان را برای ساخت واکسن بیماری‌هایی مثل آنفلوآنزا در کشور انجام دهیم.

نکته دیگر آن است که تقریبا هر ده سال یک بار نوع جدیدی از ویروس آنفلوآنزا در جهان شیوع پیدا می‌کند و امسال ما به یازدهمین سالی می‌رسیم که آنفلوآنزای جدیدی به دنیا معرفی نشده‌است. بنابراین بعید نیست امسال نوع جدیدی از این ویروس در کشورهای مختلف همه‌گیر شود و این اتفاق قطعا می‌تواند تبعات سختی برای همه کشورها ایجاد کند.

چراکه همزمانی همه‌گیری نوع جدیدی از آنفلوآنزا با شیوع مجدد کرونا ممکن است تعداد افراد مبتلا به این دو بیماری را به اندازه‌ای بالا ببرد که در کشور تخت بیمارستانی کافی برای مداوای بیماران باقی نماند بنابراین ما باید همه تلاش خود را به کار ببریم تا با اجرای برنامه گسترده تزریق واکسن آنفلوآنزا، حداقل مردم را نسبت به انواع قبلی این ویروس مصون کنیم.

در کنار این مساله باید برای پیشگیری از بروز پیک‌های بعدی کرونا نیز تلاش کنیم، تنها راهکار ما نیز در این راستا نیز اجرای سختگیرانه پروتکل‌های بهداشتی به‌خصوص اصل فاصله‌ گذاری فیزیکی است.

دکتر مینو محرز - عضو کمیته کشوری مبارزه با بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت / روزنامه جام جم 

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
مراکز درمانی در ICU

مراکز درمانی در ICU

در سراسر دنیا استانداردهای ایمنی مشخصی برای مراکز تجمعی گوناگون تعریف شده و در کشور ما نیز قانون معینی درباره لزوم رعایت استانداردهای ایمنی در تمام ساختمان‌هایی که بیش از 25 نفر از آن بهره‌برداری می‌کنند تصویب شده‌است که براساس این قانون همه این ساختمان‌ها ملزم به رعایت استانداردهای بین‌المللی ICS هستند.

نگاه راهبردی به بحران کرونا

نگاه راهبردی به بحران کرونا

نیروهای مسلح در همه کشورهای دنیا، نقش مهمی در مدیریت بحران‌ها ایفا می‌کنند و حتی اگر وظیفه اصلی در این زمینه به‌عهده آنان قرار نگیرد، حتما نقشی محوری در کنترل شرایط بحرانی به آنها سپرده خواهد شد.

کرونا در مدرسه از اثبات تا انکار

کرونا در مدرسه از اثبات تا انکار

درباره این‌که بالاخره مدارس منشأ انتقال ویروس کرونا هستند یا خیر و آیا از زمان بازگشایی مدارس تا امروز دانش آموزان در محیط مدرسه مبتلا شده‌اند یا نه، میان مسؤولان بهداشتی وآموزشی کشور و افکار عمومی اتفاق‌نظر وجود ندارد.

گفتگو

بیشتر
از ترس کرونا

یك روان‌شناس در گفت‌وگو با جام‌جم عنوان می‌کند نوعی اختلال اضطراب فراگیر طی بحران كرونا بسیاری را درگیر كرده است و همچنان ادامه دارد

از ترس کرونا

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
قرنطینه بدون تنش

نبود مهارت گفت‌وگو و کاهش آستانه تحمل ، قرنطینه خانگی را برای برخی خانواده‌ها مشکل کرده است

قرنطینه بدون تنش