jamejamonline
صفحه نخست عمومی کد خبر: ۱۲۶۳۷۹۷ ۲۶ فروردين ۱۳۹۹  |  ۰۰:۰۴

دبیر شورای سلامت اهواز با تاکید بر لزوم گندزایی پاکت‌های مواد غذایی پس از خرید از فروشگاه‌ها گفت: احتمال آلودگی پاکت‌های مواد غذایی اعم از بسته‌های ماکارونی و اسنک تا دیگر مواد غذایی بسته‌بندی شده وجود دارد.

title

به گزارش جام جم آنلاین، مهرداد شریفی در گفتگو با ایسنا در خصوص احتمال وجود و ماندگاری ویروس کرونا روی بسته‌ها و پاکت‌های مواد غذایی در فروشگاه‌ها و سوپرمارکت‌ها، اظهار کرد: با توجه به اینکه محیط فروشگاه‌ها نیز به ویروس کرونا آلوده است و افراد زیادی در مراکز خرید به ویژه فروشگاه‌های عرضه مواد غذایی حضور دارند و مردم به اجناس دست می‌زنند، احتمال آلودگی پاکت‌های مواد غذایی اعم از بسته‌های ماکارونی و اسنک تا دیگر مواد غذایی بسته‌بندی شده نیز وجود دارد.

وی افزود: بنابراین اگر دست‌هایمان به پاکت برخورد کند و پاکت هم آلوده باشد، آلودگی‌های ثانویه ایجاد خواهد شد.

دبیر شورای سلامت اهواز بیان کرد: ماندگاری ویروس روی پاکت‌ها و سطوح بستگی به شرایط رطوبت، نور و دما دارد اما به طور متوسط، مدت زمان ماندگاری آن روی سطوح دو ساعت است. به عنوان مثال، ویروس روی سطوح فلزات تا هشت ساعت می‌ماند و در یخ شاید ۳۰ تا ۴۰ روز باقی بماند. ویروس روی لباس، اشیای پلاستیکی و کارتن‌ها شاید دو تا سه ساعت ماندگاری داشته باشد اما همه این موارد، بستگی به شرایط محیطی دارد.

شریفی تاکید کرد: پس از خرید و انتقال پاکت‌ها به محیط منزل، باید حتما پاکت‌های اجناس خریداری شده با مواد ضدعفونی کننده حاوی الکل ۷۰ درصد گندزدایی شوند و پس از گندزدایی، چند دقیقه صبر شود تا عوامل بیماری‌زا از بین بروند و سپس پاکت باز شود.

وی ادامه داد: پس از باز کردن پاکت هم باید دست‌ها با آب و صابون به مدت حداقل ۳۰ ثانیه شسته شوند.

دبیر شورای سلامت اهواز تصریح کرد: کیسه‌های خرید نیز حتما باید دور ریخته شده و در سطل زباله درپوش‌دار قرار داده شوند.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
کنترل کرونا با تشویق و تنبیه

کنترل کرونا با تشویق و تنبیه

نقش‎ها را باید جدی گرفت. اگر می‎‌خواهیم پروتکل‎های بهداشتی مقابله با بیماری کرونا رعایت شود، آمار ابتلا به بیماری کاهش پیدا کند یا کمک کنیم آمار مرگ و میر کم شود، باید هر کسی نقش خود را درست انجام دهد.

چرا اصلاح الگوی مصرف را جدی نگرفتیم؟

چرا اصلاح الگوی مصرف را جدی نگرفتیم؟

دقیقاً 10سال پیش، رهبر معظم انقلاب با اشراف کامل از شرایط محیطی و محاطی کشور و آگاهی از آینده جامعه، مهم‌ترین مسأله روز اقتصادی را شیوه مصرف آحاد مردم ومسؤولان و راه برون‌رفت از مشکلات پیش‌رو را صرفه‌جویی عمومی و اصلاح الگوی مصرف دانستند و بر این اساس، شعار سال 88 را «حرکت به سمت اصلاح الگوی مصرف» نام نهادند و فرمودند: «من آنچه را که می‌خواهم در این برهه عرض کنم این است که ملت عزیز جداً از اسراف و زیاده‌روی پرهیز کنند. چون وضع جامعه ما از لحاظ مصرف، وضع خوبی ندارد...عادت‌های ما، سنت‌های ما، روش‌های غلطی که از این و آن یاد گرفته‌ایم، ما را سوق داده است به زیاده‌‌روی در مصرف به نحو اسراف. یک نسبتی باید در جامعه میان تولید و مصرف وجود داشته باشد. امروز در کشور ما اینجوری نیست.»

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

پیشخوان

بیشتر