jamejamnashriyat
نشریات تپش کد خبر: ۱۲۴۲۶۶۸ ۲۷ آذر ۱۳۹۸  |  ۰۸:۰۰

با توجه به پرسش‌های ارسالی خوانندگان تپش درخصوص موضوعات حقوقی از جمله شک در معامله، ابلاغیه اجرا،انحلال زوجیت و دخالت در زندگی، کارشناسان حقوقی تپش به سوالات شما پاسخ داده‌اند. مخاطبان می‌توانند پرسش‌های حقوقی خود را با ارسال پیامک به شماره 300011224 مطرح کنند و پاسخ را در همین صفحه بخوانند.

شک در معامله
سلام قصد خرید ملکی را دارم و به رفتار فروشنده مشکوکم. چطور می‌توانم مطمئن شوم که او قصد کلاهبرداری ندارد؟
افراد زمانی که می‌خواهند ملک یا زمینی را معامله کنند برای این‌که در دام کلاهبرداران گرفتار نشوند، لازم است در مورد ملک و مستغلات از اداره ثبت‌اسناد استعلام کنند و پس از آن اقدام به امضای قولنامه و تبادل وجه معامله کنند. در موارد بسیاری اتفاق می‌افتد که ملک به علل قانونی در توقیف یا رهن بوده و گاهی نیز فرد فروشنده اجازه معامله ندارد؛ لذا استعلام و تخصیص کد رهگیری مانع مراجعات قضایی خواهد شد.
ابلاغیه اجرا
اگر ابلاغیه اجرا صادر شود، چند روز بعد از آن باید به دادگاه مراجعه کرد؟
براساس ‌ماده 34 قانون اجرای احکام مدنی، همین که اجراییه به محکوم‌علیه ابلاغ شد محکوم‌علیه مکلف است ظرف ده روز مفاد آن را به‌موقع اجرا بگذارد یا ترتیبی برای پرداخت‌ محکوم به بدهد یا مالی معرفی کند که اجرای حکم و استیفاء محکوم‌به از آن میسر باشد و در صورتی که خود را قادر به اجرای مفاد اجراییه نداند باید ‌ظرف مهلت مزبور جامع دارایی خود را به قسمت اجرا تسلیم کند و اگر مالی ندارد، صریحا اعلام کند و هرگاه ظرف سه سال بعد از انقضای مهلت مذکور‌ معلوم شود که محکوم‌علیه قادر به اجرای حکم و پرداخت محکوم‌به بوده لیکن برای فرار از آن اموال خود را معرفی نکرده یا صورت خلاف واقع از‌ دارایی خود داده به نحوی که اجرای تمام یا قسمتی از مفاد اجراییه متعسر شده باشد به حبس جنحه‌ای از 61 روز تا شش ماه محکوم‌ خواهد شد.
انحلال زوجیت
عقد موقت مردی هستم اما او مرا اذیت می‌کند و اجازه نمی‌دهد از هم جدا شویم و می‌گوید باید تا پایان مدت عقد موقت با او بمانم. راهی برای خلاصی از دست شوهرم ندارم؟
با اثبات موارد عسر و حرج، در ازدواج موقت نیز می‌توان به حکم دادگاه زوج را اجبار به بذل مدت و در صورت میسر نشدن آن، حکمِ به انحلال زوجیت صادر کرد. دادخواستی برای انحلال زوجیت با اشاره به موارد عسر و حرج به دادگاه خانواده تقدیم کنید.
دخالت در زندگی
مادرزنم در زندگی ما دخالت می‌کند و این دخالت‌ها آرامش ما را از بین برده است. می‌توانم به خاطر دخالت‌هایش از او شکایت کنم؟
طرح شکایت علیه اطرافیان با عنوان دخالت در زندگی مشترک امکان‌پذیر نیست، مگر این‌که دخالت عنوان مجرمانه خاصی داشته باشد.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
هراس از قدرتمند شدن سوریه

هراس از قدرتمند شدن سوریه

اعلام نظر نخست وزیر سوریه در مورد هدف قرار گرفتن هفت نفتکش که به سمت این کشور در حال حرکت بودند نگرانی‌هایی را دامن زده است.

زمان مناسب برای قطع زنجیره انتقال

زمان مناسب برای قطع زنجیره انتقال

برای کنترل و مهار یک بیماری که تبدیل به اپیدمی شده باید ماهیت بیولوژیک عامل بیماری‌زا را به‌خوبی بشناسیم و نسبت به وضعیت اپیدمیولوژیک آن بیماری نیز آگاهی نسبی داشته باشیم.

نکاتی درباره ازدواج دوقلوها

نکاتی درباره ازدواج دوقلوها

درست از زمانی که دو خواهر یا دو برادر دوقلوی همسان به دنیا می‌آیند از طرف پدر و مادر و دیگر افراد تناسباتی برایشان در نظر گرفته می‌شود؛ لباس‌های شبیه هم، هدیه‌های کاملا مشابه و برخوردهایی یکسان. در واقع به‌طور ناخودآگاه دو فرزند دوقلو با همدیگر بزرگ می‌شوند در صورتی که ممکن است از خیلی جهات تفاوت‌هایی با هم داشته باشند.

گفتگو

بیشتر
کودکانی با ایمنی ضعیف

از ابتدای تولد کودکان مبتلا به نقص سیستم ایمنی باید تمهیداتی اندیشیده شود تا از عفونت‌ها دور بمانند

کودکانی با ایمنی ضعیف

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
اسرار یک سکه مجازی

اگر از بیت‌کوین، ارزش آن، قوانین خرید و فروش و جزئیات دیگر آن خبر ندارید، این گزارش را بخوانید

اسرار یک سکه مجازی

غائله غربالگری

انتشار اخبار تایید نشده درباره حذف غربالگری اجباری با واکنش‌های مختلفی روبه‌رو شد

غائله غربالگری

پیشخوان

بیشتر