jamejamnashriyat
نشریات تپش کد خبر: ۱۲۴۲۶۶۸ ۲۷ آذر ۱۳۹۸  |  ۰۸:۰۰

با توجه به پرسش‌های ارسالی خوانندگان تپش درخصوص موضوعات حقوقی از جمله شک در معامله، ابلاغیه اجرا،انحلال زوجیت و دخالت در زندگی، کارشناسان حقوقی تپش به سوالات شما پاسخ داده‌اند. مخاطبان می‌توانند پرسش‌های حقوقی خود را با ارسال پیامک به شماره 300011224 مطرح کنند و پاسخ را در همین صفحه بخوانند.

شک در معامله
سلام قصد خرید ملکی را دارم و به رفتار فروشنده مشکوکم. چطور می‌توانم مطمئن شوم که او قصد کلاهبرداری ندارد؟
افراد زمانی که می‌خواهند ملک یا زمینی را معامله کنند برای این‌که در دام کلاهبرداران گرفتار نشوند، لازم است در مورد ملک و مستغلات از اداره ثبت‌اسناد استعلام کنند و پس از آن اقدام به امضای قولنامه و تبادل وجه معامله کنند. در موارد بسیاری اتفاق می‌افتد که ملک به علل قانونی در توقیف یا رهن بوده و گاهی نیز فرد فروشنده اجازه معامله ندارد؛ لذا استعلام و تخصیص کد رهگیری مانع مراجعات قضایی خواهد شد.
ابلاغیه اجرا
اگر ابلاغیه اجرا صادر شود، چند روز بعد از آن باید به دادگاه مراجعه کرد؟
براساس ‌ماده 34 قانون اجرای احکام مدنی، همین که اجراییه به محکوم‌علیه ابلاغ شد محکوم‌علیه مکلف است ظرف ده روز مفاد آن را به‌موقع اجرا بگذارد یا ترتیبی برای پرداخت‌ محکوم به بدهد یا مالی معرفی کند که اجرای حکم و استیفاء محکوم‌به از آن میسر باشد و در صورتی که خود را قادر به اجرای مفاد اجراییه نداند باید ‌ظرف مهلت مزبور جامع دارایی خود را به قسمت اجرا تسلیم کند و اگر مالی ندارد، صریحا اعلام کند و هرگاه ظرف سه سال بعد از انقضای مهلت مذکور‌ معلوم شود که محکوم‌علیه قادر به اجرای حکم و پرداخت محکوم‌به بوده لیکن برای فرار از آن اموال خود را معرفی نکرده یا صورت خلاف واقع از‌ دارایی خود داده به نحوی که اجرای تمام یا قسمتی از مفاد اجراییه متعسر شده باشد به حبس جنحه‌ای از 61 روز تا شش ماه محکوم‌ خواهد شد.
انحلال زوجیت
عقد موقت مردی هستم اما او مرا اذیت می‌کند و اجازه نمی‌دهد از هم جدا شویم و می‌گوید باید تا پایان مدت عقد موقت با او بمانم. راهی برای خلاصی از دست شوهرم ندارم؟
با اثبات موارد عسر و حرج، در ازدواج موقت نیز می‌توان به حکم دادگاه زوج را اجبار به بذل مدت و در صورت میسر نشدن آن، حکمِ به انحلال زوجیت صادر کرد. دادخواستی برای انحلال زوجیت با اشاره به موارد عسر و حرج به دادگاه خانواده تقدیم کنید.
دخالت در زندگی
مادرزنم در زندگی ما دخالت می‌کند و این دخالت‌ها آرامش ما را از بین برده است. می‌توانم به خاطر دخالت‌هایش از او شکایت کنم؟
طرح شکایت علیه اطرافیان با عنوان دخالت در زندگی مشترک امکان‌پذیر نیست، مگر این‌که دخالت عنوان مجرمانه خاصی داشته باشد.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
عملیات عجیب

عملیات عجیب

خاطره ای که من نقل می کنم از یکی از دوستان ما به نام امیر سرتیپ ایرج عصاره است.

وداع با ماه عزیز

وداع با ماه عزیز

ماه مبارک رمضان که تمام می شود به خاطر ویژگی‌هایش با آن «خداحافظی» می‌کنیم. هرکسی که در این ماه مبارک با شرایطی روزه گرفته که در رساله‌های عملیه آمده، ان‌شاءا... از همگان قبول است، زیرا خداوند اساس شریعت را بر سهل بودن نهاده است.

مردمانی 80 سال در قرنطینه

مردمانی 80 سال در قرنطینه

می‌دانی حلما... من قول می‌دهم... من قول می‌دهم یک روز بعد از نماز ظهر، روی تخته سنگ‌های روبه‌روی مسجد الاقصی می‌گویم بنشین و می‌دوم از ابوطاریج برایت فالوده می‌خرم با شربت سیب‌های ترش وحشی و آبلیمو ...

پیک امید پویانمایی

پیک امید پویانمایی

فیلم های پویانمایی ایرانی از جمله آثار پرمخاطب سامانه های اینترنتی نمایش فیلم هستند و تماشاگران با نظرات مثبت، میزان رضایتمندی خود را از این کارها اعلام می کنند.

آتش غفلت در جنگل

آتش غفلت در جنگل

حجم بالای بارندگی‌های چند هفته گذشته باعث افزایش رویش علف‌های هرز در جنگل‌های مختلف ایران شده‌است.

گفتگو

بیشتر
پیشنهاد سردبیر بیشتر

پیشخوان

بیشتر