با نگاهی به جریان تحول دنیای مشاغل، کسب‌وکاری پیشرو راه بیندازید

آینده را بساز

در دنیای امروز که هر روز با سرعت بیشتری شاهد تغییرات دنیای فناوری و حتی تعاملات و زندگی اجتماعی هستیم، اگر بخواهیم کسب‌وکاری راه‌اندازی کنیم باید به خوبی بدانیم در کجای این مسیر قرار داریم و چه افقی پیش رویمان قرار دارد تا متناسب با آن برای کسب‌وکارمان برنامه‌ریزی کنیم. دنیای ارتباطات امروز فضایی را فراهم کرده که بسیاری از محدودیت‌ها و چارچوب‌هایی که پیش از این فضای رشد کسب‌وکارها را احاطه کرده بود کنار رفته و ارائه خدمات دیگر انحصاری نیست. در عین حال گستره جدیدی از کسب‌وکارهای فناورانه و نوآورانه به فهرست مشاغل اضافه شده‌اند که شاید پیشتر نام آنها را نیز نشنیده بودیم. در چنین شرایطی اقبال و فضای رشد برخی از کسب‌وکارها بیش از سایرین فراهم است. شاید تصور کنید که این روزها فقط دور، دور کسب‌وکارهای نوپا و استارت‌آپی است، اما حوزه‌های پیشرو در دنیا فقط به راه‌اندازی نرم‌افزار همراهی برای فروش محدود نمی‌شود. بنابراین اگر قصد راه‌اندازی کسب‌وکاری را دارید بهتر است در دروه‌ای که به تحقیقات و نیازسنجی می‌پردازید، نگاهتان را به جای امروز به روزهای آینده متمرکز کنید تا بتوانید انتخاب خوب و پر رشدی برای ساختن آینده شغلی‌تان فراهم کنید.
کد خبر: ۱۲۴۲۱۹۷

1. چاپ 3‌بعدی
ارائه خدمات چاپ سه‌بعدی یکی از کسب‌وکارهای سودآور و رو به رشد در دنیای امروز است. خدمات چاپ سه‌بعدی به دلیل نیاز نداشتن به فضای بزرگ و تجهیزات متعدد در صورتی که بتواند سفارش‌های خوب و تعداد بالایی بگیرید، می‌تواند سودآوری بالایی داشته باشد. اصلی‌ترین گلوگاه ارائه خدمات چاپ سه‌بعدی، شناسایی بازار هدف و گرفتن سهم خوبی از بازار است. این روزها چاپ سه‌بعدی کاربردهای وسیعی پیدا کرده و اگر از فعالان این حوزه باشید می‌توانید کسب‌وکارهای خوبی راه‌اندازی کنید.
تولید اندا‌م‌های بدن و پروتز‌ها
یکی از کاربردهای جدید چاپگرهای سه‌بعدی که این روزها بسیار مورد استقبال قرار گرفته است، تولید پروتز برای بیماران است. مزیت استفاده از چاپگر سه‌بعدی برای تولید پروتزهای پزشکی در این است که می‌توان براساس مشخصات بدنی هر فرد از کودک تا بزرگسال، پروتز متناسب با آن فرد را طراحی و به آسانی تولید کرد. استفاده از چاپ سه‌بعدی علاوه بر کاهش هزینه تولید پروتزها برای فرد مناسب‌تر و اختصاصی خواهد بود و به همین جهت پاسخ بهتری در درمان‌های فیزیکی و فیزیوتراپی نیز ایجاد می‌کند. استفاده از چاپگر سه‌بعدی در حوزه پزشکی روز به روز فراگیرتر شده و به حوزه‌های بسیار تخصصی مانند شبیه‌سازی تومورهای سرطانی و تولید اندام‌های حساس‌تر نیز وارد شده است. بنابراین ورود به چنین کسب‌وکارهایی می‌تواند بسیار سودآور و پررونق باشد.
چنین شرکت‌هایی علاوه بر این که می‌توانند در حوزه پزشکی فعال باشند به دلیل داشتن امکانات مناسب چاپ اندام‌های بدن می‌توانند به عنوان مثال اندام‌های مصنوعی که در صنعت سینما مورد استفاده قرار می‌گیرند نیز تولید کنند.بنابراین در صورت راه‌اندازی چنین کسب‌وکاری می‌توانید در کنار درآمد اصلی با خلاقیت به دنبال مسیرهای درآمدی فرعی نیز باشید.
صنایع غذایی
یکی از حوزه‌های تحقیقاتی پرچالش این روزهای صنایع غذایی، تولید مواد غذایی حیوانی بدون نیاز به پرورش حیوانات است. این موضوع با توجه به اهمیت تأمین غذا در سال‌های آتی که با کمبود منابع در سراسر دنیا مواجه خواهیم شد، بسیار قابل تأمل است. به همین جهت شاید بد نباشد که به راه‌اندازی چنین کسب‌وکار آینده‌نگری در همین ابتدای مسیر که هنوز در ابتدای مسیر تحقیقات قرار دارد، گوشه چشمی داشته باشید تا در صورت جدی شدن آن بتوانید به موقع کسب‌وکاری موفق راه‌بیندازید و جزو اولین‌ها باشید.

2. ایجاد فضای کار اشتراکی
این روزها تعداد شرکت‌های کوچک و چابک که در آنها تعداد نیروی انسانی بسیار پایین است یا حتی افرادی که شغل آزاد داشته و همه آنچه نیاز دارند برای انجام کار فقط رایانه شخصی‌شان است، بسیار زیاد شده است.
چنین مشاغلی ترجیح می‌دهند زیر بار اجاره‌بهای سنگین فضای کار به‌ویژه در شهرهای بزرگی مثل تهران که هزینه اجاره دفتر کار بسیار زیاد است، نروند. اما از طرف دیگر دفتر کار نوعی وجهه کاری نیز محسوب می‌شود. کارفرما وقتی طرحی را می‌خواهد واگذار کند به فردی که جای مشخصی کار دارد از لحاظ روانی راحت‌تر می‌تواند اعتماد کند و روی قول و قرارش حساب کند. به همین جهت در سال‌های اخیر شاهد رشد فضاهای کار اشتراکی در کشور هستیم که علاوه‌بر رفع نیاز فرد به جا و مکان مشخص برای دفتر کار، هزینه اجاره‌بهای بسیار کمتری دارد.
بنابراین اگر دارای املاک و دفتر کار بزرگی هستید، شاید راه‌اندازی چنین فضاهایی بتواند بسیار درآمدزا باشد؛ به ویژه اگر دارای سرمایه لازم برای حمایت از کسب‌وکارهای نوپا هستید. شاید بد نباشد کمی درخصوص نحوه راه‌اندازی شتاب‌دهنده‌ها نیز تحقیق کنید و اگر شرایط لازم برای چنین فعالیت‌هایی را دارید، سریع‌تر به این جریان خروشان بپیوندید.

3. حوزه سلامت و درمان
حوزه سلامت و درمان در سال‌های اخیر روند رشد قابل قبولی داشته است. بر اساس تحقیقات انجام شده، به دلیل افزایش امید به زندگی و از سوی دیگر افزایش سن جوامع، اهمیت حوزه سلامت و درمان بیش از گذشته شده است. علاوه بر این بازار تقاضای قابل توجه که ایران نیز از آن مستثنا نیست، اهمیت سلامت فردی به خودی خود موجب می‌شود هر روز زمینه‌های جدیدی برای بهبود سلامت افراد معرفی شود. این موضوع در سال‌های گذشته موجب رونق کسب‌وکارهای بیمه‌ای شده بود، اما واقعیت این است که به جز باز‌کردن دفاتر بیمه‌ای، کسب‌وکارهای متنوع دیگری نیز در حوزه سلامت فضای رشد و پیشرفت خواهند داشت.
ارتباط مجازی
یکی از دلایلی که افراد کم درآمد، ساکن در مناطق روستایی و مناطق محروم کمتر به خدمات درمانی مراجعه می‌کنند، این است که معمولا خدمات درمانی به راحتی در دسترشان نیست. مناطق روستایی معمولا به بیمارستان دسترسی ندارند و مراکز درمانی در دسترشان نیز به دلیل بودجه‌های اندکی که دارند تجهیزات به روز و مناسبی ندارند.
این روزها ارائه خدمات پزشکی از راه دور بسیار مورد توجه قرار گرفته است. این روند در خارج از ایران با سرعت بیشتری در جریان است. پزشک می‌تواند با روش تماس تصویری از بیمار شرح حال گرفته، بیماری را تشخیص دهد و برایش داروهای مناسب تجویز کند.به این ترتیب چون نیاز به فضای فیزیکی برای معاینه بیماران وجود ندارد، هزینه معاینه و خدمات کاهش قابل توجهی خواهد داشت و از سوی دیگر بیماران می‌توانند راحت‌تر در مواقع لزوم به پزشک معالجشان دسترسی داشته باشند. مراحل پیشرفت درمان نیز برای پزشک به‌آسانی قابل رصد خواهد بود.
در حال حاضر چند سامانه در کشور در حال راه‌اندازی چنین راهکارهای فناورانه‌ای برای ارائه خدمات گوناگون پزشکی که نیازی به حضور فیزیکی پزشک ندارد، در سراسر کشور هستند.
تمرینات فیزیوتراپی
خدمات فیزیوتراپی از جمله خدمات درمانی است که همواره در هر جامعه‌ای مورد نیاز است. همیشه در هر منطقه‌ای افرادی دچار آسیب هستند اما مراجعه به مراکز درمانی به دلیل ناتوانی جسمی، مشغله، مشکلات رفت‌وآمد در سالمندان برای همه افراد آسان نیست. به‌همین جهت یکی از ایده‌های خوب برای کسب‌وکار می‌تواند ایجاد سامانه‌ای برای مراجعه درمانگر به منزل بیمار باشد. اگرچه چنین خدمتی به صورت فردی در حال حاضر وجود دارد، اما شکل‌دهی سامانه‌ای که به‌راحتی در اختیار افراد آسیب‌دیده باشد و فرد بتواند از طریق آن بهترین خدمات را متناسب با شرایطش دریافت کند، می‌تواند با استقبال خوبی روبه‌رو شود. چنین کسب‌وکاری از جمله کسب‌وکارهایی است که همواره تقاضا دارد و ضمن کاهش هزینه‌های جاری فضای درمانی، امکان اشتغال خوبی برای درمانگرهای فارغ‌التحصیلی که نتوانسته‌اند در مراکز درمانی به دلیل اشباع بودن بازار کار مشغول به کار شوند یا فضایی را برای کارشان اجاره کنند فراهم می‌کند.
مشاوره دیجیتال
نقش اهمیت دادن به سلامت روان روز به روز در جوامع پررنگ‌تر می‌شود. این روزها با تغییر شرایط زندگی و افزایش اضطراب و مشکلات گوناگون در زندگی افراد، نیاز به جلسات مشاوره و روان‌درمانی افزایش یافته است. سامانه‌ای که بتواند ارتباط دیجیتال میان افراد و روان‌درمانگران و مشاوران روان‌شناسی از سراسر کشور برقرار کند، در صورت ارائه خدمات مناسب می‌تواند به یکی از محبوب‌ترین خدمات پزشکی جدید و به‌روز تبدیل شود. وجود چنین سامانه‌هایی به دلیل نیاز نداشتن به مراجعه حضوری به مشاور که هنوز بسیاری از افراد به دلیل تصورات اشتباه فرهنگی از آن وحشت دارند، می‌تواند خدمات ارزنده‌ای را در سطح جامعه فراهم کند و بسیاری از افراد بتوانند مشکلاتی را که حضوری به راحتی نمی‌توانند مطرح کنند، مطرح کرده و درمان مورد نیازشان را دریافت کنند.
بنابراین این سامانه علاوه‌بر کاهش هزینه‌های درمانی، می‌تواند به دلیل ایجاد دسترسی آسان برای یکی از رایج‌ترین مشکلات جامعه بسیار مورد استقبال قرار بگیرد.

عسل اخویان طهرانی

دانش

برگرفته از: Forbes

ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰

نیازمندی ها