jamejamnashriyat
نشریات روزنامه جام جم کد خبر: ۱۲۴۲۱۸۰ ۲۴ آذر ۱۳۹۸  |  ۰۰:۰۱

بمب‏ها چند وقتی می‎شود که بیشتر اغذیه‌فروشی‌ها را تسخیر کرده‎ است. نکته قابل تامل در این میان اما قیمت‎ این بمب‎هاست. قیمت‏های بمب‎ها بسیار پایین است. این درحالی است که حجم مواد غذایی که در آنها استفاده شده، بسیار بالاست. قانون ساده ریاضی می‎گوید که هزینه بمب‎ها هم باید بالا برود. در انتهای کار اما همه چیز به شکل دیگری تغییر می‎کند.

بر روی حجم بالای همبرگر، ژامبون‎‌، کوکتل‎‌، قارچ‏‌، کاهو‌ و حتی گوجه‌هایی که در این نوع از ساندویچ‎ها استفاده می‎شود، لایه عظیمی از پنیر آب شده، ریخته می‎شود و پنیر همه چیز را می‎پوشاند. نقش پنهان‎کاری را در واقع پنیر ایفا می‎کند. به این ترتیب نمی‎توان فهمید که همبرگرهای فریز شده، تاریخ انقضای‌شان چه زمانی بوده است. برگرهایی که کیفیت مرغوبی هم ندارد و بعضا از گوشت مرغوبی هم در تولید آن استفاده نشده است. مشکل بعدی در مواد غذایی اولیه، ژامبون‌ها و کوکتل‎ها هستند که از کارخانه‏های نامعتبر خریداری می‎شوند تا هزینه‎های اولیه تولید را کاهش دهد. سبزیجاتی که در بمب‌ها استفاده می‎شود، خوب شسته نمی‎شود و در مکانی نامناسب هم نگهداری می‎شود. سیب‌زمینی‎ها با روغن‎های چند بار استفاده شده و در ظرف‎هایی که شاید ماه‎ها تمیز نشده‏، سرخ می‏شود. همه اینها از نظر صنعت غذایی، ایراد دارد. موضوع مهم دیگر اما وجود پنیر است. خارج از این که پنیر ارزش غذایی پایین و چربی بالایی دارد، رستوران دارها از پنیر با کیفیت هم استفاده نمی‌کنند. پنیر باکیفیت، پنیری است که از شیر طبیعی تولید شود. حال سوال این است که در بمب‎ها که حجم زیادی از آن‎ را هم پنیر تشکیل می‎دهد از پنیر باکیفیت استفاده می‎شود؟ بهترین پنیر در بازار قیمت‎ بالایی ‌دارد.
حال پنیری که حجم بالایی از بمب‎ها را هم تامین می‎کند، چه قدر قیمت دارد؟ پنیر از خانواده چربی است و برای بیمارانی که مشکلات قلبی و عروقی دارند، مناسب نیست. کیفیت پایین هم صدمات بیشتری خواهد داشت. پنیر جزو کالاهای لوکس در صنعت غذایی به حساب می‎آید و این کالای لوکس در بمب‌هایی استفاده می‎شود که قیمت پایینی دارند!
نکته مهمی دیگری که در فست فودها و به خصوص در بمب‎ها باید به آن دقت کرد، وجود نمک پنهان است که در صنعت غذایی به آن توجه ویژه می‎شود.
ژامبون، برگر، کوکتل و هر ماده دیگری که در بمب‎ها استفاده می‎شود، نمک دارند و سس‎های مخصوصی هم که استفاده می‎شود، حاوی نمک است. ‌همه اینها با هم، کیفیت غذایی بمب‎ها را کاهش می‎دهد.
حال سوال اینجاست که آیا منطقی است که یک کالای لوکس که برگر، ژامبون و پنیر پیتزا دارد، این قدر ارزان به فروش برسد؟ پاسخ در کیفیت پایین مواد غذایی نهفته است.

دکترمریم قادری

کارشناس صنایع غذایی

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
رسانه ملی و جوانگرایی سیستمی

رسانه ملی و جوانگرایی سیستمی

یکی از سیاست‌های مهم مدیریتی سال‌های اخیر سازمان صدا و سیما، اهتمام ویژه به رشد، تربیت و به‌کارگیری ظرفیت عظیم نیروهای جوان و پرنشاط انقلابی در سطوح مختلف رسانه ملی است.

نقش قدرت بازدارندگی ایران

نقش قدرت بازدارندگی ایران

چند ماه قبل اقدام جمهوری اسلامی ایران در توقیف کشتی انگلیسی پس از توقیف محموله نفتی ایران در جبل الطارق، آن‌هم در حالی که ناوهای نظامی آمریکا و انگلیس در منطقه بودند به دشمن ثابت کرد در قبال مداخلات آنها منفعل نخواهیم بود و قاطعانه در مقابلشان خواهیم ایستاد، این درسی است که آمریکا نیز از آن عبرت گرفته است.

صد حیف ...

صد حیف ...

هر قدر به روزهای پایانی نزدیک‌تر شدیم، دلهره‌ای محکم‌تر وجودم را چنگ زد. شبیه کودکی بودم که به اضطراب جدایی دچار شده، شبیه کسی که همه عزمش را جزم کرده برای مهاجرت، اما نگاه منتظری در سالن ترانزیت فرودگاه ته دلش را خالی می‌کند ... شبیهِ شبیه هیچ کس ...

عملیات عجیب

عملیات عجیب

خاطره ای که من نقل می کنم از یکی از دوستان ما به نام امیر سرتیپ ایرج عصاره است.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

پیشخوان

بیشتر