jamejamnashriyat
کد خبر: ۱۲۳۷۳۱۰   ۲۳ آبان ۱۳۹۸  |  ۰۰:۰۱

واقعیت این است‌که شبکه‌های اجتماعی مزیت و ظرفیتی را در اختیارمان قرار داده است که قبلا آن را در دست نداشته‌ایم. در واقع الان فرصتی پیش رویمان داریم که می‌توانیم به قشنگ‌ترین شکل ممکن از آن برای هر موضوعی استفاده و جامعه را زیباتر از قبل کنیم.

اما واقعا ما و شما چقدر از این فرصتی که در اختیار ما قرار گرفته است و پدربزرگ و مادربزرگ‌هایمان از چنین نعمتی بی‌بهره بوده‌اند، استفاده می‌کنیم؟ ما چقدر نسبت به اتفاقاتی که در فضای مجازی می‌افتد واکنش نشان می‌دهیم و مانعی برای بداخلاقی‌های مرسوم هستیم؟ کاش خودمان بلند شویم، قد راست کنیم و آن کسی که مانعی برای بداخلاقی و مروجی برای خوش‌اخلاقی است خودمان باشیم. کاش فقط ننشینیم و منتظر قانون نباشیم. این منتظر بودن نمی‌تواند تاثیرات منفی فضای مجازی و شبکه‌های اجتماعی را در بینمان کم کند. حتی نمی‌تواند باعث شود اخلاق‌های خوبمان و وجهه‌های مثبت این شبکه‌ها بین کاربران بیشتر شود. باید خودمان به قول معروف لفت بدهیم، باید خودمان دست به کار شویم و بداخلاق‌هایی که بی‌حرمتی می‌کنند، ناهنجاری می‌کنند و هرچیزی را که خوب نیست رواج می‌دهند دیگر دنبال نکنیم. باید حذف‌شان کنیم و نادیده‌شان بگیریم. آنها توسط ما دیده می‌شوند و دیده نشدن توسط ما به‌عنوان دنبال‌کننده، می‌تواند همان مانع جلوگیری پیشرفت بی‌اخلاقی در این فضا و به تبع آن در جامعه باشد. اگر ما آن کسی نباشیم که یک ناسزا را لایک می‌کنیم، اگر ما ناسزاگو را دنبال نکنیم و اگر ما در صفحاتی که چیزی را منتشر می‌کنند که خلاف رسم و ادب و آداب جامعه و فرهنگ‌مان است، نشانی از خودمان به‌عنوان نظر دهنده و ... نگذاریم، این ماجرا بسته می‌شود. در واقع ما، همین خود ما، نه پلیس فتا و نه قانون و نه دولت، می‌توانیم تاثیرگذارتر و محکم‌تر از هر زمانی در این عرصه عمل کنیم و به نتیجه خوبی برسیم. تحلیل استفاده ما از اینترنت و حضورمان در شبکه‌های اجتماعی، یکی دیگر از راهکارهایی است که می‌تواند برای اصلاح شرایط استفاده کنیم. این‌که بدانیم ما در یک ماه، حقوقمان را چطور خرج می‌کنیم؟ چقدر شارژ اینترنت مصرف می‌کنیم. چقدر از آن را صرف دانلود فیلم و چقدر را برای شبکه‌ها و دیگر موارد فضای مجازی مصرف می‌کنیم. بررسی این موارد و این تفکیک‌ها، یک‌سری نقاط ضعف و قوت در اختیار ما قرار می‌دهد که قطعا در روند رو به رشد اخلاق‌مان تاثیرگذار خواهد بود. در واقع بهتر است گاهی سررشته این اوضاع را خودمان به دست بگیریم و اخلاق خوش داشته باشیم.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
تازه اول کار است

تازه اول کار است

دوستی صاحب‌نظر را جایی دعوت کرده بودند برای جلسه بارش افکار طرح و ایده برای سالگرد شهادت عزیز دل‌مان حاج قاسم سلیمانی.

عقب‌ نشینی مقابل قاطعیت

عقب‌ نشینی مقابل قاطعیت

استراتژی مقاومت و ایستادگی در برابر زورگویی‌ های غرب موجب عقب‌نشینی آنها در برابر مقاومت ملت ایران شده است.

ناجیان صلح در سرزمین جنگ

ناجیان صلح در سرزمین جنگ

شنبه گذشته در افغانستان روز ملی سرباز بود. بسیاری از مسؤولان آنجا هم در رثای سربازان حرف‌هایی زدند. در استان‌های مختلف محافل بزرگداشت برایشان برگزار شد.

گفتگو

بیشتر
بارداران، معاف از خانه‌ تکانی

دکتر سونیا اسکندریون، متخصص جراحی زنان تأکید می‌کند بارداران از پرداختن به فعالیت‌هایی که با خطر افتادن همراه است، پرهیز کنند

بارداران، معاف از خانه‌ تکانی

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
حراجی جراحی!

درآمد بالا و ریسک کم عمل جراحی زیبایی سبب شده برخی پزشکان برخلاف تخصص‌شان به این بازار رو بیاورند

حراجی جراحی!

پیشخوان

بیشتر